Z divize mezi elitu. Pardubická senzace je blízko, město se kvůli fotbalu zadluží

Daniel Poláček Daniel Poláček
16. 6. 2020 13:05
Senzační vzestup fotbalových Pardubic spěje k euforické tečce - postupu do elitní soutěže po více než 50 letech. V budoucnu navíc může být ještě veseleji, a to díky plánované přestavbě zchátralého stadionu.
Fotbalisté Pardubic děkují fanouškům po utkání proti Prostějovu.
Fotbalisté Pardubic děkují fanouškům po utkání proti Prostějovu. | Foto: ČTK

Momentálně Pardubičtí nastupují na malém stadionku Pod Vinicí, který nevyhovuje ani ve druhé lize.

Proto s nadějí vzhlížejí k Letnímu stadionu, ruině, na jejíchž základech má vyrůst nová aréna za 430 milionů korun. Zásadní investici odhlasovalo zastupitelstvo v listopadu minulého roku. V pondělí městská rada odsouhlasila vyhlášení výběrového řízení na stavitele nového stadionu.

Vše tak jde podle plánu, koronavirové krizi navzdory.

"Jsem rád, že zvítězil zdravý rozum," řekl deníku Aktuálně.cz šéf fotbalových Pardubic Vladimír Pitter. "Měl jsem obavy z toho, že ti, kteří nám nepřeji, krizi zneužijí, aby k realizaci projektu nedošlo."

Stavbu odmítali především opoziční Piráti, kteří dokonce iniciovali petici "Nechci stadion na dluh". Potřebovali sedm tisíc podpisů, aby mohli vypsat referendum, ale získali jen čtvrtinu. Výhrady měla rovněž ODS, což způsobilo menší roztržku v koalici, kde má nejsilnější hlas ANO.

Město se kvůli novému stadionu s kapacitou pod pět tisíc míst zadluží na 20 let. Součástí projektu je parkovací dům, takže celková částka se vyšplhá na 600 milionů.

Fotbalisté Pardubic nový domov nutně potřebují, aby mohli dlouhodobě hrát nejvyšší ligu, k níž jsou hodně blízko.

Sedm kol před koncem mají šestibodový náskok před druhým Brnem, původním favoritem nižší soutěže. Hřeje je sedm výher v řadě. První příčku, která zajišťuje přímý postup, drží už od srpna minulého roku. Mohli by se tak vrátit mezi elitu, z níž vypadli v roce 1969. Senzace je na spadnutí.

Před 12 lety ležel pardubický fotbal v troskách. Díky sloučení několika klubů ale došlo ke vzniku FK Pardubice.

Nový oddíl začínal v divizi, což je až čtvrtá nejvyšší úroveň českého fotbalu. Po čtyřech letech ale postoupil do Fotbalové národní ligy, odkud je jen krůček k zápasům proti Spartě nebo Plzni. Pardubice si však musely určit priority - nejdřív nový stadion, pak postup. Nicméně aktuální sezona, plná vítězné euforie, plány urychlila.

"Když jsme dobře začali a k tomu se přidalo listopadové hlasování zastupitelstva, přehodnotili jsme náš záměr. Víme, že účastníkem první ligy můžete být, i když nemáte stadion," vykládá majitel Pitter. "Tak proč to nezkusit? Navýšili jsme rozpočet, posílili kádr."

Letní stadion v Pardubicích nutně potřebuje rekonstrukci.
Letní stadion v Pardubicích nutně potřebuje rekonstrukci. | Foto: ČTK

Pokud Pardubice postup stvrdí, budou muset hrát v exilu, jelikož stadionek Pod Vinicí nevyhovuje ani ve druhé lize. Předběžně jsou domluvené s Mladou Boleslaví.

V nováčkovské sezoně by zároveň musely zahájit stavbu nového stadionu a doložit jeho financování. Pak by mohly nastupovat v exilu ještě dva roky. V opačném případě by musely nejvyšší soutěž opustit bez ohledu na umístění a ještě zaplatit třímilionovou pokutu.

Po pondělku, kdy pardubičtí radní odsouhlasili vyhlášení výběrového řízení, však Pitter věří, že město stihne výstavbu rozjet včas. Ideálně ještě letos.

Otázkou je, jestli fotbalové Pardubice po případném postupu mezi nejlepší obstojí. Podmínky jsou tvrdé - nejhorší mužstvo sestupuje rovnou, další dvě hrají baráž. Východočechům má pomoct navýšení rozpočtu.

"Počítáme s tím, že by se zvýšil zhruba o 15 milionů korun na nějakých 55 milionů za kompletní provoz klubu," vykládá Pitter. "Všechno ale není o penězích; záleží, jak organizace funguje celkově. Každopádně víme, o co s tímhle rozpočtem můžeme hrát. Určitě to není první šestka. Spíš ligový průměr."

 

Právě se děje

před 3 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy