Sparta to brousí. Frýdek dostal už 18 karet, v evropské soutěži nebyl trestanější tým. A co v lize?

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 4. 2016 6:07
Sparta přidala do svého herního projevu tvrdost a agresivitu. V Evropě to přineslo výsledky, ale i spoustu karetních trestů, které tým mohou zasáhnout i v domácím finiši sezony
Martin Frýdek, muž, který neuhýbá. A sbírá nejen ovace za vstřelené góly, ale i tresty za četné žluté karty
Martin Frýdek, muž, který neuhýbá. A sbírá nejen ovace za vstřelené góly, ale i tresty za četné žluté karty | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Čísla někdy překvapí. Možná i samotné sparťany. Pohled na jejich statistiky odpískaných faulů a obdržených žlutých karet z této sezony představuje hodnoty dříve nevídané.

Napadlo by vás třeba, že Martin Frýdek "dokázal"  v sezoně inkasovat v dresu Sparty už 18 žlutých karet? Stačilo mu na to 35 zápasů. A není osamocen, Costa už napříč soutěžemi stačil posbírat 14 napomenutí.

V Evropské lize pražská Sparta s přehledem vévodí tabulce sestavené podle počtu faulů odpískaných po prohřešcích příslušného týmu (202), což je o 27 procent víc než u Liverpoolu, který je v tomto žebříčku při stejném počtu odehraných utkání druhý v pořadí (167).

A s tím vším samozřejmě souvisí i skutečnost, že Sparta "chytá" v průběhu sezony spoustu žlutých karet, načež jí pak kvůli disciplinárním trestům chybí hráči. Když se jí přitom další plejeři zraní, Sparta najednou zjišťuje, že hráčů nemá dost. Přinejmenším pak v rámci svého kádru nemůže dostatečně rozkládat herní zátěž, což je nejspíš jedna z příčin toho, že už se jí vidina mistrovského titulu začala rozplývat před očima.

K vyšší agresivitě se Ščasný hlásí

Jak víme, v pohárové Evropě už si karetní zátěž u Sparty svou daň vybrala, když v odvetě s Villarrealem nemohli hrát Brabec s Costou, ve finiši domácí ligové soutěže ještě Spartě další nastražené "žluté" pasti hrozí.

Jedenáctibodovou ztrátu na Plzeň Sparta zkusí začít umazávat dnes večer na Julisce. Právě kvůli kartám jí přitom bude scházet Konaté. Přímá hrozba osméno ligového napomenutí nyní visí nad Brabcem, na čtvrtou kartu v ročníku si musí dát pozor Vácha a Šural plus Holek, pokud ještě nastoupí. Připomeňme, že další zápas hraje Sparta v neděli proti obhájci titulu Viktorii Plzeň.

Sezona ještě neskončila, není na místě dělat předčasné účty. Jisté každopádně je, že postup do čtvrtfinále Evropské ligy vyhodnotí Sparta jako velký úspěch. Na domácí scéně se ještě pokusí zachránit, co se dá. Jak v lize, v níž ztrácí 11 bodů na lídra, tak v poháru, ve kterém Spartu v semifinále čeká tým Jablonce.

Trenér Zdeněk Ščasný vložil do sparťanské hry větší dynamiku i variabilitu. A také tvrdost a agresivitu. I tyhle dvě ingredience dozajista Spartě na její evropské cestě pomohly. Je ovšem na ní, aby si vyhodnotila, jestli s tím koresponduje i výsledná suma následků v podobě disciplinárních trestů

"Nezpochybňuji to, že chci po hráčích, aby hráli agresivně. Byl to jeden z důležitých bodů, který hráčům chyběl v době, kdy jsem toto mužstvo převzal," říká k tomu trenér Ščasný. "Ale rozlišuju mezi agresivitou a nedisciplinovaností, kterou budeme trestat," dodává kouč.

Tak se pojďme na chvíli ponořit do říše čísel, jež nám toho o odpískaných faulech a udělených kartách v této sparťanské sezoně řeknou víc.

Sparta má zaděláno na svůj ligový rekord

Zatímco v celé Evropské lize nenajdete častěji faulující tým než Spartu, v domácí soutěži, tedy v Synot lize, jí rozhodčí tolik faulů nepískají. Aktuálně je v tomto ligovém žebříčku Sparta až 13., jenže v rankingu, který sleduje počet udělených žlutých karet v lize, ji najdeme na pozici číslo 3.

Nejvíc spáchaných faulů v Synot lize: Ostrava 437, Teplice 429, ... 13. Sparta 339, Jablonec 320, Bohemians 291, Plzeň 285.

Počet udělených žlutých karet v Synot lize: Slovácko 62, Teplice 61, Sparta, Ostrava a Příbram 59... na druhém pólu žebříčku jsou Plzeň 41, Brno 41, Jablonec 38.

Nejdelší časový úsek, kdy Sparta vydržela v lize bez udělené žluté karty, trval 116 minut. Kupříkladu slávisté vydrželi bez karty 250 minut, Zlín 235 minut.

Podstatné je, že Sparta dostává v lize v průměru 2,46 žluté karty na utkání. Pokud by tímto tempem pokračovala i ve zbytku ročníku, měla by na konci 74 žlutých karet.  A to by byl v historii české ligy její klubový rekord.

Zatím nejvíc, 66 napomínání, dostala v ročníku 2008/09. Za 23 let, co se česká liga hraje, se Sparta dostala na 60 a více napomínání 4x. Naopak 3x obdržela méně než 40 žlutých karet na sezonu, naposledy v ročníku 2013/14, kdy jich bylo 36.

Probíhající ligová sezona sice přináší Spartě spoustu žlutých karet, zatím však nedošlo na žádné vyloučení jejího hráče. Pokud by dohrála sezonu bez červené karty, stalo by se jí to v české lize teprve potřetí.

Když se vrátíme ke žlutým kartám, tak v probíhajícím ligovém ročníku je sparťan Costa nejčastěji napomínaným hráčem soutěže, spolu s Janíčkem (Zlín) a Ljevakovičem (Teplice) už dostali 9 žlutých karet. Daleko od nich ovšem není ani  Frýdek, napomínaný 8x. A další sparťané a žluté karty? Brabec 7, Mareček 6, Dočkal 5, Konaté 4, Holek, Váchak, Šural po 3, Lafata, Matějovský a Zahustel po 2, další po 1.

Evropská liga: 12 zápasů, 35 žlutých karet

V Evropské lize už spolu počet faulů odpískaných Spartě i počet žlutých karet, jež tam sparťané dostali, zjevně korespondují. Pozor, jde o statistiky, v nichž jsou započteny zápasy základních skupin a vyřazovací část, v případě Sparty a dalších čtvrtfinalistů jde tedy o 12 utkání. Nejsou zde započítána žádná předkola.

Nejvíc spáchaných faulů v Evropské lize: Sparta 212, Liverpool 167, Anderlecht 159, Bilbao 154, Tottenham 150. U Anderlechtu a Tottenhamu posbíráno za 10 zápasů, u ostatních za 12.

Průměr Sparty v Evropské lize tedy činí 17,7 odpískaného faulu na zápas.

Nejvíc žlutých karet udělených v Evropské lize: Sparta 35, Fenerbahce 30, Anderlecht 26, Bilbao 26. Navíc Sparta ve skupině Evropské ligy inkasovala i jednu kartu červenou, konkrétně Krejčí. V průměru dostala Sparta takřka 3 žluté karty na zápas.

Nejčastěji faulující hráči v Evropské lize: Raúl Garcia (Bilbao) 31, Frýdek 29, Fatai 25, Lamela (Tottenham) 24, Emre Can (Liverpool) 23, Okaka (Anderlecht) 21, Bakoš (Liberec) 20, Matějovský 19, Costa 18...

V základní a vyřazovací části Evropské ligy se celkem čtyřem hráčům podařilo nasbírat 5 žlutých karet, nechybí mezi nimi Martin Frýdek. Dále Matějovský dostal 4 a Krejčí, Costa, Brabec a Jiráček 3 žlutá napomínání.

Abychom měli statistiky kompletní, musíme přidat, že v předkolech evropských pohárů, jež Sparta sehrála s CSKA Moskva a s Thunem, dostala dalších 9 žlutých karet a 2 červené (Matějovský a Breznaník).

A v Mol Cupu, v němž se sparťané v sezoně představili dosud 5x, dokázali dostat dalších 11 žlutých karet.

Sečteno a podtrženo

Když všechna čísla sumarizujeme, zjistíme, že Sparta zatím v sezoně odehrála úctyhodných 45 soutěžních utkání a v nich inkasovala 114 žlutých karet a 3 červené.  V průměru to dává 2,5 žluté karty na zápas.

Největším karetním sběratelem je Martin Frýdek, který k 8 ligovým přidal 2 napomínání v evropských pohárových předkolech, dalších 5 v samotné Evropské lize a 3 v Mol Cupu. To je dohromady 18 žlutých karet, a to sezona ještě neskončila.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Pražská energetika mění ceníky, zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky

Pražská energetika (PRE) od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky, kteří nechtějí fixovat cenu. Současný produkt nahrazuje jiným, dražším. Cena za megawatthodinu tak stoupla o 63 procent z 4174 korun na 6800 korun, zjistila ČTK. Informaci potvrdil mluvčí PRE Karel Hanzelka. Kvůli růstu velkoobchodních cen zvyšují výrazně ceny i další dodavatelé.

"Skladba produktového portfolia se v čase vyvíjí a mění. I na nás samozřejmě dopadají skokově rostoucí ceny elektřiny na burze, které minulý týden překročily hranici 400 eur (asi 9800 korun) za megawatthodinu. Nemáme jinou možnost, než současný stav promítnout do ceníku," řekl Hanzelka. PRE proto původní produkt nahrazuje novým. Oba produkty nabízí takzvanou hybridní smlouvu, která je uzavřená na dva roky s nefixovanou cenou, při její změně ale může zákazník smlouvu ukončit.

Kromě nefixovaných produktů změnilo PRE ceny také u produktu PREekoproud, kde firma garantuje dodávky stoprocentně zelené elektřiny. Cena megawatthodiny se zvýšila o 2626 korun z původních 4454 korun na 7080 korun. "U produktu PREekoproud je uvedená cena pro nové zákazníky. Nejde tedy o plošné zvýšení cen, stávajících zákazníků se nový ceník z velké části netýká," dodal Hanzelka. Pražská energetika zdražila od 1. srpna také nefixovaný produkt PRE Proud Nefix z původních 4879 korun na 7505 korun za megawatthodinu, tedy zhruba o polovinu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Policisté na letišti u Paříže zastřelili muže, který ohrožoval cestující nožem

Policisté na letišti Charlese de Gaulla v Roissy u Paříže zastřelili muže, který ohrožoval lidi na terminálu nožem. Podle serveru stanice BFM TV šlo o muže bez domova, který napadl i policisty. Ke střetu došlo ve veřejné části terminálu 2F ve středu ráno, zhruba v 8:20 SELČ.

"Policisté zachovali chladnou hlavu a dnes ráno na letišti Roissy-Charles de Gaulle neutralizovali osobu vyzbrojenou nožem, která byla hrozbou," napsala na Twitteru pařížská policejní prefektura.

Letištní ostraha se snažila bezdomovce přesvědčit, aby prostor opustil. Přivolali si na pomoc policii. Muž strážce pořádku opakovaně urážel, pak na ně vytáhl nůž a začal je ohrožovat. Policisté ho opakovaně vyzvali, aby zbraň odložil. Když tak neučinil a naopak se vydal směrem k nim, padl jeden výstřel. Muž postřelený do břicha na místě zemřel, popsal incident fotograf agentury AFP, který vše viděl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy