Sparta slavila a pěti góly nasměrovala Olomouc k sestupu

OBRAZEM Titul a sedmdesátku Táborského slavil i Nedvěd
Fotbalisté Sparty se po zisku titulu poprvé představili před svými fanoušky, které potěšili jednoznačnou destrukcí Olomouce.
Blahopřát přišel i "Grande Paolo" Nedvěd.
I když celých 90 minut skákal olomoucký brankář Zdeněk Zlámal jako Plánička, pětigólové nadílce zabránit nedokázal.
Letenští svůj drtivý tlak zužitkovali ve 27. minutě, kdy se po závaru ve vápně Olomouce dostal míč k Holkovi, který ho poslal do branky.
Aktualizováno 11. 5. 2014 21:30
Sparta oslavila titul stylově, doma na Letné pěti góly rozstřílela Olomouc.

Praha - Pražská Sparta oslavila zisk titulu stylovým způsobem. Doma na Letné rozstřílela v utkání 28. kola Gambrinus ligy Sigmu Olomouc 5:0 a potvrdila svou letošní suverenitu. Dvěma góly se přiblížil koruně krále střelců středopolař Josef Hušbauer. Další branky přidali Mario Holek, David Lafata a Pavel Kadeřábek.

Olomouc se na Spartě k ničemu nedostala a zůstává dvě kola před koncem na posledním místě ligové tabulky.

V dalším nedělním utkání porazila druhá Viktoria Plzeň třetí Mladou Boleslav 2:0. Ve druhé půli zařídili tříbodový zisk mladík Končal a kanonýr Tecl.

Účast v nejvyšší soutěži si pojistilo Brno, které doma porazilo 2:0 Slavii. Ta nadále zůstává v sestupovém ohrožení.

Minář: Jestli neporazíme Znojmo, je konec

"Nebyli jsme ani ochotni podstupovat souboje, to je největší zklamání. Dopředu jsme nepředvedli vůbec nic, Sparta nás k ničemu nepustila. Další zápas ze Znojmem bude klíčový, jestli ho nezvládneme, sestoupíme," řekl po zápase České televizi trenér Sigmy Ladislav Minář.

Sparta se dostávala do tempa pomaleji, ale brzy si vypracovala velký tlak. První šance zlikvidoval hostující gólman Zlámal, ve 27. minutě už se ale fans na Letné dočkali. Závar ve vápně vyřešil gólově stoper Holek.

Dvě minuty před koncem první půle rozdával poprvé fotbalovou radost skvělý Hušbauer. Na rohu malého vápna se odhodlal k technickému obloučku, který skončil v horním rohu branky.

Hušbauer už dal sedmnáct gólů

Sedmnáctý gól letosní ligové sezony přidal Hušbauer po přestávce. Zpoza vápna napřáhl a pálil přesně k tyči. Čtvrtou branku pak přidal pohotovou dorážkou z bezprostřední blízkosti Lafata, která na svého kolegu ztrácí v tabulce střelců dvě branky.

Poslední branku zápasu vstřelil hlavou Kadeřábek po krásném centru Bořka Dočkala. Ten si připsal již devatenáctou asistenci v letošním ročníku ligy.

Sparta se díky vítězství přiblížila rekordu samostatné ligy v počtu bodů v sezoně a od vylepšení vlastního maxima z ročníku 1999/2000 ji dělí čtyři body.

Uhrin musel dát Limberského na stopera

Plzeňský trenér Dušan Uhrin mladší měl před zápasem problém se složením defenzivy, když kvůli kartám a zraněním nemohl nasadit hned tři stopery Procházku, Čišovského a Hejdu.

Do středu obrany se tak postavil levý bek Limberský a jeho místo na kraji převzal záložník Kovařík. Poprvé šanci v základní sestavě pak dostal mladý záložník Končal.

Hosté se v úvodu snažili využít nezvyklého složení domácí obrany a byli nebezpečnější, ale Zahustel váhal se zakončením a Chramostu ve dvou šancích vychytal brankář Kozáčik. Koreš zas z voleje pálil mimo.

Po čtvrthodině hry se defenziva Plzně zpevnila a domácí se více tlačili do útoku, jenže jejich akce často zastavovalo postavení mimo hru.

Zápas rozhodl mladík Končal

Problémy se složením defenzivy se Plzni prohloubily krátce po změně stran, kdy kvůli zranění z první půle musel hřiště opustit stoper Hubník a Plzeň tak dohrávala v obraně s dvěma krajními beky a dvěma záložníky, když se na pravý kraj zatáhl Ďuriš, který zápas začal v útoku.

To už ale Plzeň vedla, když mladík Končal dostal na levém křídle hodně prostoru a s přispěním teče jednoho z obránců se trefil přesně k tyči.

Boleslav musela otevřít hru a trenér Jarolím poslal do hry další dva útočníky Nešpora se Šultesem, ovšem slepovanou obranu domácích se nedařilo více zaměstnat. Naopak Plzeň využívala více prostoru pro protiútoky, ale pojišťující gól nepřicházel.

Horváthovu vydařenou střelu konečky prstů vyrazil brankář Diviš a ve dvou velkých šancích selhal Kolář. Až v 84. minutě si Petržela hezky obhodil Dosoudila, na zadní tyči našel Tecla, který definitivně rozhodl o plzeňské výhře.

Brno si pojistilo záchranu, Slavia stále ve strachu

Trenér Brna Kotal vsadil proti Slavii na ofenzivní strategii, když od začátku nasadil hned tři útočníky. A ovoce to Zbojovce přineslo už v 11. minutě. Skalákovu střelu Černý jen vyrazil a Šisler pohotově otevřel skóre.

Hostům snaha o otevřenější hru nevycházela a Brno bylo i nadále nebezpečnější. Po levé straně nebezpečně útočil Keresteš a brankář Černý v závěru poločasu dvakrát v těsném sledu kryl dvě střely Hyčky.

Po změně stran se Pražanům přece jen povedlo převzít aktivitu, ovšem jejich snaha nadále vyznívala hodně jalově. V 72. minutě po úniku Hyčky po levé straně střídající Kroupa usměrnil míč podruhé do branky.

Vzápětí rozhodčí Královec přerušil hru kvůli vulgárnímu skandování fanoušků na třináct minut. Po návratu na hřiště už Brno vítězství uhájilo a Slavii porazilo poprvé po šesti zápasech.

28. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Sigma Olomouc 5:0 (2:0)

Branky: 43. a 47. Hušbauer, 28. Holek, 59. Lafata, 75. Kadeřábek. Rozhodčí: K. Hrubeš - Pelikán, Jiřík. ŽK: Schick - Schulmeister, Navrátil. Diváci: 10.864.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Holek, Švejdík, Hybš - Dočkal, Hušbauer, Vácha, Matějovský (80. Schick), L. Krejčí (77. Přikryl) - Lafata (65. Bednář). Trenér: Lavička.

Olomouc: Zlámal - Varadi, Dreksa, Škerle, Javůrek - Zahradníček, Šindelář, Pospíšil (57. Ševčík), Houska, Navrátil (74. Chorý) - Schulmeister (65. Falta). Trenér: Minář.

Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 2:0 (0:0)

Branky: 53. Končal, 84. Tecl. Rozhodčí: Příhoda - Blažej, Gallo. ŽK: Hořava - Ščuk. Diváci: 9744.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hubník (53. Tecl), Limberský, Kovařík - Hořava, Horváth - Hrošovský, Kolář (82. Wágner), Končal (73. Petržela) - Ďuriš. Trenér: Uhrin ml.

M. Boleslav: Diviš - Bartl, Kúdela, Dosoudil, Bořil - Zahustel (75. Nešpor), Ščuk, D. Jarolím, Koreš (66. Štohanzl) - Magera, Chramosta (66. Šultes). Trenér: K. Jarolím.

Zbrojovka Brno - Slavia Praha 2:0 (1:0)

Branky: 11. Šisler, 72. Kroupa. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Urban. ŽK: Košťál, Šisler - Neves, Boudjemaa. Diváci: 2066.

Brno: Hladký - Schuster, Košťál (90. +10 P. Buchta), Pernica - Fischer, Šisler, Zavadil, Keresteš - Pašek (90.+12 Janotka), Skalák (71. Kroupa), Hyčka. Trenér: Kotal.

Slavia: Černý - Dostál, Škoda, Smejkal, Neves (70. Dobrotka) - Nitrianský, Hrubý (70. Zmrhal), Gecov, Piták - Juhar (58. Boudjemaa), Vošahlík. Trenér: Pastoor.

1. Sparta 28 23 4 1 70:18 73
2. Plzeň 28 19 7 2 63:20 64
3. Mladá Boleslav 28 14 8 6 53:31 50
4. Liberec 28 13 5 10 35:45 44
5. Teplice 28 12 6 10 49:35 42
6. Slovácko 28 11 6 11 42:37 39