Slyší Pelta a dostane zlost, přesto Valachová pošle 180 milionů i fotbalu. Pro sport chystá miliardu

Luděk Mádl Luděk Mádl
19. 5. 2017 9:21
Ministryně školství Kateřina Valachová po aféře fotbalového předsedy Miroslava Pelty připravuje uvolnění alespoň části dotačních prostředků pro sport.
Kateřina Valachová je na odchodu z funkce ministryně školství, mládeže a tělovýchovy. Přijala politickou zodpovědnost za problém s rozdělováním sportovních dotací
Kateřina Valachová je na odchodu z funkce ministryně školství, mládeže a tělovýchovy. Přijala politickou zodpovědnost za problém s rozdělováním sportovních dotací | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Zrovna odcházela z jednání sněmovního podvýboru pro sport. Kateřina Valachová, odstupující ministryně školství, na něm slíbila, že v dohledné době uvolní sportu alespoň část dotačních prostředků zablokovaných kvůli kauze fotbalového předsedy Miroslava Pelty, který měl spolu s jejími podřízenými právě rozdělování sportovních dotací nezákonně ovlivňovat.

Když ministryně zaslechne jméno Pelta, připustí, že jí zacloumají emoce. "Cítím zlost. Mé přítomnosti zneužívali ke zdůvěryhodňování svých akcí. A to mě opravdu štve. Z nových kandidátů na fotbalového předsedu nikoho neznám osobně, možná jsem někde potkala pana Fouska. Doufám, že se fotbalu podaří zvolit si do svého čela někoho, kdo ho z těch problémů správnou cestou vyvede, fotbal jako takový si problémy nezaslouží."

Po vypuknutí aféry ministryně Valachová stopla prakticky veškeré dosud nevyplacené dotace. Pak se začalo pracovat na tom, aby se po troškách začaly uvolňovat, aby na těch nejnižších úrovních nemuseli jednotlivým klubům či tělovýchovným jednotám odstřihávat přívod elektřiny, protože by neměly na proplácení složenek a dalších běžných provozních výdajů.

Proplácet by se brzy měla začít miliarda z programu VIII, ve kterém peníze putují z ministerstva přímo tělovýchovným klubům a jednotám. Dalších 350 milionů uvolní ministerstvo sportovním organizacím a svazům, příspěvky k vyplacení budou záhy připraveny i k podpoře významných sportovních akcí, pořádaných letos na českém území.

Jen fotbal měl dosud veškerý přítok peněz zablokovaný. I to se napraví. "Pro fotbal mám dobrou zprávu. Fotbalová asociace mi zaslala klíč, podle kterého dotace rozdělovala. Vyplývá z něj, že klubům tam dole, na regionální úrovni, mělo být vyplaceno 180 milionů korun. Naše ministerstvo je technicky připraveno a schopno poslat jim ty peníze napřímo. Na 25. června jsem k té věci opět svolala Národní radu pro sport," řekla Valachová deníku Aktuálně.cz.

Fotbal tedy z programu V dostane 180 milionů, ale speciálním způsobem, který na minulém zasedání Národní rady pro sport navrhl Jiří Holeček, předseda sněmovního podvýboru pro sport (ANO). Vtip je v tom, že mezi obviněnými figuruje v dotační kauze jako právnická osoba i samotná Fotbalová asociace ČR. Z právního hlediska tedy nyní není oprávněna dostávat dotace. Peníze proto nepůjdou přes její sekretariát, ale jednotlivým malým klubům z ministerstva napřímo.

Pelta měl manipulovat, dotace se stoply

Udělejme si ve věci základní přehled. Dne 3. května spustila policie akci, v jejímž rámci vtrhla do budovy FAČR, na ministerstvo školství, na magistrát, do kanceláří klubu FK Jablonec, pracovny Miroslava Jansty, předsedy České unie sportu - a zadržela celou řadu lidí, které odvedla k výslechům a podáním vysvětlení.

Obviněny byly tři fyzické osoby: Miroslav Pelta, předseda FAČR, dále Simona Kratochvílová, náměstkyně ministryně pro sport, a Zdeněk Bříza, bývalý šéf odboru sportu na MŠMT. Plus jedna osoba právnická, a to zmíněná FAČR.

Obvinění vychází z poznatků policie, že mělo docházet k manipulacím ve věci rozdělování státních dotací, Pelta měl tlačit na Kratochvílovou, aby některým žádostem dávali na ministerstvu přednost. A Kratochvílová pak v tom duchu měla instruovat své úředníky. Jejich akce se měly týkat především investičních dotací, ale nejen jich.

Poté, co se rozpoutala aféra, rozhodla ministryně Kateřina Valachová, že stopne veškeré dosud nevyplacené dotace do sportu. Ty měly letos činit v souhrnu 6 miliard, což byl výrazný nárůst oproti loňské sumě 3,7 miliardy korun. Následně Valachová informovala o své rezignaci, časově určené ke konci května. Premiér Bohuslav Sobotka už ji takto i akceptoval.

V době, kdy Valachová stopla dotace, byly už vyplacené programy I a II pro reprezentaci a mládež, tedy dva z deseti neinvestičních programů.

Na pátečním zasedání Národní rady pro sport Kateřina Valachová připustila, že aby sport na základní úrovni nezkolaboval, pošle svazům z programů III a V, tedy pro sportovní svazy a organizace, polovinu sumy, kterou odsud inkasovaly loni. To bylo zhruba 700 milionů, k výplatě by tedy nyní mělo být připraveno kolem 350 milionů korun. Fotbal, jehož předseda celou lapálii způsobil, ale neměl dostat nic.

Valachová zmínila i zásadní manipulace v programu VI

Nakonec se ministryně ustrnula a je připravena poslat fotbalovým klubům 180 milionů korun. Jak už jsme zmínili, napřímo.

Využije se tedy principu programu VIII, který vytváří tutéž přímou linku napříč celým českým sportem. Jeho prostřednictvím směly ministerstvo žádat o dotace napřímo malé kluby či tělovýchovné jednoty, a to bez asistence sekretariátů jakýchkoli sportovních organizací. Nasměrována je sem jedna z miliarda z celkových šesti, které měl letos stát pro český sport připravené.

"A tyhle peníze by se měly začít distribuovat od pondělí 22. května, paní ministryně nám to tady dnes přislíbila," říká Jiří Holeček, šéf sněmovního podvýboru. A mimo jiné syn hokejové brankářské legendy stejného jména.

Holeček zmínil i další na první pohled velmi zajímavou větu. "Paní ministryně nám tu bez jakýchkoli dalších podrobností řekla, že se nově zjistilo, že k zásadním manipulacím docházelo i v programu VI, který je určen pro významné sportovní akce."

Reakce Kateřiny Valachové pro Aktuálně.cz: "Nehledejte v tom nic senzačního. Jak už jsem zmínila, před několika měsíci jsme na ministerstvu spustili interní vyšetřování. A zjistili jsme, že v programu VI jsou jisté nedostatky v metodice. Ty budou odstraněny a peníze z programu začnou být vypláceny v horizontu 14 dní. Vysokou míru priority mají zejména světové a evropské šampionáty na našem území." Jednat by se mělo především o mistrovství Evropy ve veslování a v ženském basketbalu.

Holeček žádá premiéra, aby Valachové mandát prodloužil

Finanční prostředky ze strany státu se tedy začínají uvolňovat. Poslanec Jiří Holeček ale vidí možnou komplikaci dalšího vývoje ve skutečnosti, že na konci května má Kateřina Valachová na základě vlastní rezignace svůj úřad opustit.

"Přitom třeba dotace z programů III a V mají být vypláceny až v polovině června, a to už by tam paní Valachová být neměla. Je tu tedy odůvodněná obava, aby se po příchodu případného nového ministra zase všechno nepozdrželo, až se bude v úřadu rozhlížet a zapracovávat. Proto vyzývám premiéra Bohuslava Sobotku, aby rezignaci paní Kateřiny Valachové na pozici ministryně přijal, ale až ke 30. červnu. Už jsem si v té věci sjednal i schůzku se šéfem jeho poradců panem Vladimírem Špidlou."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

V českém fotbale nastane chaos a zmatek, bavíme se skoro o 629 milionech korun, které by měly jít od státu do pokladny Fotbalové asociace, říká Mádl. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

před 18 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy