S Libercem zatočily úžasné fotbalové geny Honzy Bergra

Miloslav Lubas
2. 10. 2011 8:00
Bergerovi - řemeslo se dědí z otce na syna

Liberec - Ještě v 23 letech kopal pražský přebor. 

A o tři roky později - v sobotu 1. října  - zařídil svými skvělými přihrávkami šokující výhru Dukly v Liberci 2:1.

Šestadvacetiletý Tomáš Berger. Zatím nepříliš známý syn slavného otce, ikony Sparty z 80. let minulého století Jana Bergera.

V době své ryze amatérské kariéry se Tomáš živil jako messenger - poslíček. A do čtrnácti roků hrál víc tenis než fotbal. Ale…

Čtěte také:
Jablonec v poháru těsně porazil Duklu. Gól dal Lafata
Plzeň nedala gól Budějovicím a ztratila další body

"Už se o něj zajímají velké kluby," prozradil Aktuálně.cz trenér Dukly Luboš Kozel.

A jeho liberecký kolega Jaroslav Šilhavý dodal: " Líbil se mi už v druhé lize. Těžké situace řeší s lehkostí, je dobrý na míči a umí hrát jeden na jednoho."

Berger se dere k bráně, není ale žádný sobeček

Na první branku nacentroval Berger na Slovanu veteránu Patriku Gedeonovi. Bývalá opora Slavie i borec s reprezentačními zkušenostmi po zápase Tomáše ocenil coby útočníka s výbornou technikou.

Na druhý gól do sítě Slovanu namazal Berger ukázkově Lietavovi. Sám mohl střílet, avšak nesobecky pošoupl balón doleva úplně volnému spoluhráči, na něhož zívala prázdná branka.

Bergrovská fotbalová sága pokračuje na Julisce
Bergrovská fotbalová sága pokračuje na Julisce | Foto: ČTK

"Dobře se doplňujeme," upozornil robustní forvard Lietava.

Mnohem hubenější Berger se ke svým přednostem nechtěl vyjadřovat. "Od toho jsou jiní. A co mám podobného s tátou? Jen postavu," žertoval.

Bergry od sebe liší i jejich silnější nohy. Zatímco Honza to lépe uměl s pravou, Tomáš má mnohem silnější pravačku. Oba spojuje krátká rychlá klička a velmi rychlé první kroky po zpracování míče.

Šilhavý proti Bergerovi staršímu nastupoval v československé lize a může olympijského vítěze z Moskvy 1980 Jana porovnat s nadějným synem Tomášem.

"Honza byl výjimečný fotbalista. Tomáš ale chodí víc do koncovky než jeho táta," poznamenal Šilhavý.

Berger starší se podle Šilhavého pouštěl před vápnem do klideček a hledal spíše další sparťany, než aby se sám hnal za góly.

A otec rozhodně lépe bránil než ofenzivněji založený syn. I dopředu však Jan předváděl úchvatné věci.

Skalní letenští fanoušci nikdy nezapomenou na jeho pumelici do sítě Watfordu na podzim 1983. Sparta tehdy zvítězila v Poháru UEFA v Anglii 3:2 a doma tým majitele zpěváka Eltona Johna deklasovala 4:0.

Jablko se kutálelo od stromu, ale vzalo ´zpátečku´

Zatímco Jan Berger okusil první ligu již na prahu dospělosti v Plzni, jeho syn se na ni nečekal až do šestadvaceti.

Ani Nezmar (na snímku), ani Štajner. U Nisy zářil v sobotu Berger.
Ani Nezmar (na snímku), ani Štajner. U Nisy zářil v sobotu Berger. | Foto: FC Slovan Liberec

"Když jsme se s tátou vrátili před dvanácti lety ze Švýcarska, zkoušel jsem to v dorostu Sparty," vzpomněl si Tomáš Berger.

V nejslavnějším českém klubu se ale neprosadil a zdálo se, že tentokrát jablko ´spadne daleko od stromu´. V osmnácti kopal Tomáš pouze krajský přebor za Brandýs nad Labem.

A klub, kde kdysi začínal, se jmenoval FC Schlieren. Slyšeli jste někdy něco takového? 

Teď trenér Luboš Kozel věští Bergerovi mladšímu slibnou budoucnost.

A Šilhavý vidí Tomášovu výhodu i v tom, že se do vrcholového fotbalu pustil tak pozdě.

"Bude víc hladový po úspěchu," konstatoval Šilhavý.

Tomáš má ovšem co dohánět. Jan Berger si v československé lize připsal 241 zápasů za Plzeň, Duklu a především Spartu. Vsítil 43 gólů. Za národní tým sehrál 30 utkání a dal v nich tři góly.

V reprezentaci se podílel nejenom na olympijském zlatu z Mosky 1980, ale také na bronzové medaili z mistrovství Evropy 1980 v Itálii. Zúčastnil se mistrovství světa ve Španělsku 1982.


 

Právě se děje

před 7 minutami

Slovenská policie obvinila exprezidenta Kisku v souvislosti s firmou KTAG

Slovenská policie podle listu Sme obvinila exprezidenta Kisku v souvislosti s jeho rodinnou firmou KTAG. Kiska stíhání označil za politickou kampaň.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Lidé v říjnu utráceli více za oblečení, počítače, ale také za potraviny

Tržby obchodníků v říjnu zpomalily tempo meziročního růstu na 3,4 procenta ze zářijových revidovaných 7,1 procenta. Lidé utráceli více za oblečení, počítačovou techniku, ale také za potraviny. Naopak u čerpacích stanic se tržby za prodej pohonných hmot snížily o 0,3 procenta, šlo o druhý letošní pokles po květnu.

Tradičně nejrychleji rostl prodej zboží v e-shopech, tempo meziročního růstu ale zpomalilo ze zářijových 25,8 na 16,8 procenta. 

Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský, po očištění o kalendářní vlivy byly tržby meziročně vyšší o 4,6 procenta. V meziměsíčním srovnání tržby stagnovaly.

Další zprávy