Přepřáhne Křetínský? Proher Sparty přibývá, tlak na Ščasného se stupňuje

Sparťané zpytovali v Liberci svědomí, porážka nahrála Plzni
Letenští nevyhráli ve čtvrtém venkovním soutěžním duelu po sobě a přišli o první místo v tabulce, které drželi od třetího kola. Na vedoucí Plzeň ztrácejí tři body.
Liberci chyběli hráči hostující ze Sparty i několik marodů a trenér Jindřich Trpišovský tak musel "slepovat" sestavu.
Do branky se místo Koubka postavil Hladký,...
... v záloze si odbyl ligovou premiéru devatenáctiletý Machuča, na stoperu musel hrát Mudra a poprvé od šestého kola se v lize představil Delarge.
Foto: Milan Kammermayer
Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 11. 2015 6:00
Klíčové ligové zápasy na hřištích soupeřů fotbalové Spartě nejdou. Po Edenu a Plzni prohrála i v Liberci. O dalším osudu trenéra Zdeňka Ščasného nejspíš napoví mnohé čtvrteční duel s Astarasem Tripolis. Evropský postup by jeho pozici zpevnil

Glosář - Zužitkovat v Plzni padesátiminutovou přesilovku, odskočila by Sparta v tabulce do šestibodového náskoku. Jak známo, nestalo se: i proti deseti viktoriánům nedávno rupla.

A vidíte, ani se nenadála, a už tři body na Viktorii ztrácí! Tentokrát Sparta prohrála pro změnu v Liberci, a to taktéž v souboji s notně oslabeným soupeřem. Ten hrál sice o jedenácti, ale v nouzové, improvizované sestavě bez řady opor. Ani toho Sparta nedokázala využít.

Pohárový lapsus na hřišti Pardubic v odvetě sice ještě půjde napravit, ale už i ta dílčí ostuda stála také za to. A ve výčtu sparťanských hříchů nelze zapomenout ani na selhání v Edenu, v derby s rivalskou Slavií.

Sečteno a podtrženo: Zdá se, že trenér Zdeněk Ščasný poslední dobou sbírá u sparťanského šéfa Daniela Křetínského černé puntíky v ještě hojnějším počtu než svého času roztěkaný žáček Jirka Oliva v seriálu My všichni školou povinní.

Výroční konference se sice ještě nekonala, ale o tom, jestli Ščasný takříkajíc přežije zimu, nebo zda propadne už v pololetí, asi hodně napoví čtvrteční zápas s Astarasem Tripolis. Výhra nad řeckým týmem by už totiž měla takřka jistit postup Sparty do jarní části Evropské ligy. A pokud by zároveň Schalke "píchlo" alespoň bodem uhraným proti APOELu, byla by to tutovka. Zdá se to blízko. Jen to uhrát.

Jaro s Evropou, nebo jaro bez Evropy, to je zjevně pro vedení Sparty hodně důležitý rozdíl. Jak známo, Vítězslav Lavička v Bernu před rokem tenhle předmět neukoulel ani na dostatečnou. A byl to začátek jeho, byť ještě pár měsíců odkládaného, pádu.

Agónie se v jeho případě prodlužovala, protože Sparta tápala při hledání trenérské náhrady. A teď by na tom případně asi nebyla o moc líp.

Nicméně loňský mustr se jaksi nabízí. Lavička vypadl v kvalifikaci Ligy mistrů s Malmö, už ve druhém předkole, takže bez zisku štědrého bonusu za play off. Pak se v Evropské lize nedostal ze skupiny a v lize přezimoval druhý s jedním bodem ztráty za Plzní, na jejímž stadionu prohrál.

To Ščasný navzdory rozsáhlému posílení kádru ve stejné fázi také ztratil Ligu mistrů (s CSKA Moskva), v Synot lize aktuálně ztrácí tři body na Plzeň, přičemž Liberec i Mladá Boleslav dotírají v těsném dostřelu. Polepšit si ještě na podzim může Sparta doma proti Brnu a v Ostravě. Pokud by snad měl v těchto duelech Ščasný nějaké body ztratit, pak už by se za něj věřící sparťani začali pomalu modlit.

Atmosféra by se stala ještě tísnivější, pokud by se nepodařilo postup v Evropské lize vyřešit už teď ve čtvrtek. Kdyby se snad o něj Sparta musela ještě jet rvát na Kypru, měla by asi pěkně stažené půlky, protože na hřištích soupeřů bývá - až příliš často - nepřesvědčivá.

Fataiovi upřeli sólo na gólmana

Liberec-Sparta 1:0. Už jen tón, kterým trenér Ščasný tentokrát hodnotil neúspěch Sparty, naznačoval, že vůči vedení musí svou pozici obhajovat. Zdůrazňoval, že výkon v Liberci byl mnohem lepší než to, co Sparta předvedla při svých selháních v Edenu a v Plzni. V tom má bezpochyby pravdu. Jenže v tabulce je nula jako nula.

Četnými zraněními už tak dost zubožený kádr Liberce se musel vyrovnat i s tím, že Koubek, Shala a Švejdík, půjčení ze Sparty, nemůžou hrát kvůli podmínkám smlouvy o hostování.

Na druhou stranu nutno říct, že Koubka prakticky dokonale zastoupil Hladký a Shala stejně nemohl hrát kvůli 4 žlutým kartám (byť si tu čtvrtou minule nechal dát patrně schválně). Stoper Švejdík by se trenéru Trpišovskému tentokrát, pravda, hodil extrémně, neboť Hovorka i Sackey marodí a Pokorný šel do boje jen se sebezapřením. Nakonec musel jít druhého stopera "odtrkat" krajní obránce Mudra. I tak ale Liberečtí všechny ataky zvládli a ubránili proti Spartě čisté konto.

Možná i proto, že Sparta v Liberci zdaleka nevyvinula takový tlak, jaký by asi byl pro přiblížení výhry potřebný. A to přes to, že proti ní v záloze musel v nouzi nastoupit třeba 19letý debutant Machuča.

I Sparta tentokrát se sestavou improvizovala. Těžko říct, do jaké míry naskočila v Liberci v rozestavení 3-5-2 cíleně a do jaké míry také kvůli vlastní situaci.

Ze sestavy vypadl Matějovský, podobně třeba jako proti Teplicím. Dílem jistě  proto, že stejně jako Jiráček nemůže kvůli žlutým kartám hrát ve čtvrtek proti Tripolisu, dílem asi i z toho důvodu, že se pod Ještědem čekala fotbalová válka, na kterou tenhle filigránský technik s bolestínskými sklony nemá zrovna náturu.

Do sestavy se sice vrátil Frýdek (a na lavici už byl připraven i Vácha), na křídle ovšem kvůli svalovému zranění scházel Krejčí. Takže se Sparta soustředila na zahuštění středu hřiště, ale do předfinální, natož finální fáze - a tím pádem i do šestnáctky soupeře - se tentokrát dostávala méně často, než bývá zvyklá.

Tím pádem se rodilo i méně jejích šancí. A když (jinak výborný!) Mareček či Hybš ty své v souboji s gólmanem nezužitkovali, nebylo už jaksi příliš z čeho dalšího vařit.

Abychom byli vůči Spartě spravedliví: mnohé se mohlo vyvíjet a hodnotit úplně jinak, kdyby sudí nezastavili Fataiův průnik podle všeho chybně zdviženým ofsajdovým praporkem. Nebýt toho, šel by Nigerijec, toužící po rumunském pasu, na brankáře Hladkého úplně sám.

Když už jsme u sudích... Na těžkém terénu se vskutku odehrávala hodně tvrdá bitva se značným rizikem zranění, kterou možná Michal Paták zvoleným benevolentnějším metrem podporoval až nadmíru. Docházelo i k oboustranným přehmatům. Byla to však zejména Sparta, kdo se mohl oprávněně cítit jako poškozený při několika hodně ostrých libereckých zákrocích, při nichž žlutá karta v Patákově kapsičce zůstávat neměla.

Kromě toho, že Sparta v Liberci nevyhrála ani na čtvrtý pokus v řadě, platí, že tam také podeváté za sebou inkasovala. Slovan sice hlavně bojoval, a o to méně s míčem kouzlil, na jednu gólovou akci to však bohatě stačilo.

Sparťanská obrana v jednom momentu zaujala hrubě netaktické postavení. A Jakubu Brabcovi pak po utkání nezbylo než konstatovat: "A byl tam volný hráč..."

Jmenoval se Dzon Delarge - a od 12. září, kdy si v lize naposledy zahrál čtvrthodinku proti Slovácku, byl ve Slovanu v klatbě. Fotbalista z Konga zaznamenal velký disciplinární problém už na jaře, kdy s jeho chováním, zcela vybočujícím mimo klubem vytčené meze, ztratila trpělivost dvojice Kotrba-Csaplár. V nové sezoně pak dostal od současného kouče Trpišovského přes prsty zrovna tak. V nouzi nejvyšší se ovšem hodilo vytáhnout polepšeného afrického rebela jako tajný trumf. A zafungovalo to na sto procent.

Objevené kouzlo plzeňské střídačky

Plzeň - Mladá Boleslav 1:0. Jak vidno, pobyt na střídačce mnohému občas prospěje. Třeba i plzeňskému gólmanovi Matúši Kozáčikovi zbystřil smysly. Po neúspěchu s Rapidem Vídeň dostal dvakrát přednost jeho náhradník Bolek, teď se však slovenský reprezentant do branky vrátil - a v souboji s Chramostou předvedl zákrok v pravdě čarokrásný.

Jinak toho vzývaná boleslavská fúrie ve Štruncových sadech v útoku zase až tak moc nepředvedla, možná i proto, že Milana Baroše při rozcvičení zase píchlo ve svalu, tak jako třeba v Edenu, a zase nehrál. Škoda.

Zajímavější byla sestava Viktorie. Místo tápajících plzeňských matadorů Procházky a Rajtorala naskočili náhradníci a zejména Matějů se na pravém kraji obrany v utkání celkem blýskl. Jen tak dál.

Mimochodem, plzeňské ochozy mi tentokrát navzdory ohlášené návštěvě, převyšující podle hlasatele 10 000 diváků, přišly dosti prořídlé. Nevím, nevím, jestli je úplně košer vzít počet permanentkářů, ačkoli mnozí z nich nepřijdou, a prostě ho sečíst s dalšími příchozími, což pak hodí hausnumero.

Ano, máte jistě pravdu, když mi namítáte větou: A kde se dneska s návštěvami nečaruje, že?! .No tak hlavně že se pak má vedení ligy čím chlubit před sponzory...

Jihlava-Brno 2:0. A už je tady zase zpátky, stará špatná Zbrojovka!

Olomouc-Dukla 0:0. Jak jsem tak viděl Dohráno, na sestřih opravdu zajímavých momentů z tohoto super-mače by asi stačilo kolem 20 sekund stopáže.

Slovácko-Slavia 0:2. A na tenhle zápas si, milí slávisté, dobře pamatujte. Tak laciné góly vám nejspíš žádná obrana opravdu hodně dlouho nenabídne.

Příbram-Zlín 1:2. Něco podobného. Já vím, že kvůli kartám chyběl domácím Zápotočný, ale nechat střídajícího Chorvata Jordana po příchodu na plac v průběhu 30 sekund dvakrát vystřelit, z toho jednou gólově, to se tedy vidí zřídka.

Plamen naděje v ostravském kahanu dohořívá

Teplice-Jablonec 2:2.  Pro hráče hostí Pospíšila bylo patrně tak nezvyklé, že je penalta ve prospěch jeho týmu nařízena regulérně, že ji raději zazdil... Přes všechnu jabloneckou podzimní bídu stále platí, že ač na titul už to asi nebude, pohárovou Evropu má Pelta pořád na šestibodový dostřel. Jenže za týden hostí Plzeň.

Bohemians-Ostrava 3:1. Musíme, teď už opravdu musíme, opakovali si baníkovci před cestou do Ďolíčku do zblbnutí, dokonce si naordinovali bojový ragbyový trénink. A šli do toho na plné koule, všechna čest.

Jenže na pos... i záchod spadne. A kovový zvuk dvou tyčí nastřelených v superzáchranářské bitvě jim teď asi v hlavě bude znít déle, než by bylo zdrávo.

Baník teď čeká ještě jeden pokus o vzepětí, to proti Jihlavě. A pak podzimní epilog se Spartou. Pokud by snad ostravský tým už nevylepšil svůj aktuální bodový zisk, tedy 4 bodíky ze 14 kol, měl by samozřejmě začít chystat kádr na FNL.

Bohemku, Olomouc a Jihlavu má teď na osmibodový dostřel. Naroste-li však ztráta ještě víc, už asi nemá cenu stavět si vzdušné zámky. Snad baníkovce po výletu do Prahy alespoň malinko utěší, že i jimi nenáviděná Sparta před 40 lety z ligy sestoupila. Ostatně, zrovna v Ďolíčku o tom vědí své... :-))

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Egypt a Rovníková Guinea postoupily po penaltách do čtvrtfinále Afrického poháru

Fotbalisté Egypta zdolali na africkém Poháru národů po penaltovém rozstřelu Pobřeží slonoviny a postoupili do čtvrtfinále, kde se utkají s Marokem. Poté, co utkání skončilo v normální hrací době i prodloužení 0:0, triumfovali "Faraoni" v pokutových kopech 5:4. Branka nepadla ani v duelu mezi Mali a Rovníkovou Guineou, která uspěla po dramatickém penaltovém rozuzlení 6:5 a příště vyzve Senegal.

Pobřeží slonoviny, které nastoupilo s bývalým obráncem pražské Slavie Simonem Delim, přečkalo v 17. minutě první nebezpečnou situaci, kdy Marmúš orazítkoval dalekonosnou střelou břevno. Svěřenci francouzského trenéra Beaumellea navíc přišli v první půli o zraněného záložníka AC Milán Francka Kessieho.

Ve druhé části se mohli v dresu Egypta prosadit Sulíja a Alnaní, ani jeden však čekání na branku neprolomil. Na druhé straně byl blízko gólu hlavičkující Haller a přesně střílející Zaha, proti nim však skvěle zasáhl brankář Šanáví.

Třiatřicetiletý gólman se v závěru zranil, na jeho místo přišel Gabalski a stal se hrdinou. Brankář egyptského Zamaleku nejprve vyrazil ve 104. minutě technickou střelu Ibrahima Sangárého a v penaltovém rozstřelu vystihl ve třetí sérii pokus Bailyho. Egypt ani jednou nezaváhal a postup sedminásobných šampionů mezi nejlepších osm týmů pečetil hvězdný liverpoolský útočník Salah.

Favorizované Mali se mohlo v zápase s Rovníkovou Guineou ujmout vedení v závěru první půle, kdy rozhodčí Gassama nařídil po kontaktu Doumbii s Mirandou pokutový kop. Po zhlédnutí videa však sudí verdikt opravil a penaltu odvolal.

V oboustranně opatrném utkání nakonec gól nepadl. Poté, co každý z týmů vyslal za 120 minut na branku soupeře pouze jednu střelu, dospěl duel do penaltového rozstřelu. V něm měli pevnější nervy hráči Rovníkové Guineji. Zatímco Eneme v osmé sérii bezpečně proměnil, malijský Sacko selhal. Tým trenéra Obianga Bicoga, který dosud inkasoval na turnaji jen jednu branku, postoupil do čtvrtfinále potřetí v historii.

Mistrovství Afriky ve fotbale - osmifinále:

Pobřeží slonoviny - Egypt 0:0 po prodl., na pen. 4:5.

Mali - Rovníková Guinea 0:0 po prodl., na pen. 5:6.

Čtvrtfinálové dvojice:

Burkina Faso - Tunisko, Senegal - Rovníková Guinea, Gambie - Kamerun, Egypt - Maroko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve správní radě VZP zasednou Kalousek, senátor Kraus i náměstek ministra zdravotnictví Pavlovic

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny ve středu rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Vláda podle zákona o VZP jmenuje deset členů správní rady a dalších 20 pak volí Sněmovna. Kabinet může jmenovat také tři členy dozorčí rady a o dalších deseti rozhodují poslanci.

Některým členům správní rady, které jmenuje vláda, už skončilo funkční období. Ministerstvo zdravotnictví navrhlo odvolat pět lidí, tři by měli pokračovat i v dalším funkčním období.

Nově by ve správní radě měl od 27. ledna usednout bývalý ministr financí Kalousek, předseda senátního výboru pro zdravotnictví Kraus, náměstci ministra zdravotnictví Pavlovic a Radek Policar, místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS), ortoped a člen ODS Radek Černý a vedoucí oddělení úhradových mechanismů na ministerstvu zdravotnictví Tomáš Troch. Pokračovat by měla náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová i další zástupci ministerstva Lenka Poliaková a Jan Zapletal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Světová obchodní organizace povolila Číně uvalit na USA kompenzační cla

Světová obchodní organizace (WTO) povolila Číně uvalit na Spojené státy kompenzační cla v hodnotě 645 milionů dolarů (přibližně 14 miliard Kč). Washington rozhodnutí organizace odsoudil. Čína se v roce 2012 obrátila na WTO, aby napadla cla, která USA zavedly na 22 čínských výrobků od solárních panelů po ocelové dráty kvůli údajným subvencím v letech 2008 až 2012, hlavně v době působení amerického prezidenta Baracka Obamy.

Desetiletý případ týkající se údajných dotací se soustředil na to, zda Spojené státy mohou považovat čínské společnosti, v nichž má většinový podíl vláda, za státem ovládané. Zástupci USA razí, že Peking vyráběné zboží subvencuje a prodává za dumpingové ceny.

Čína původně požádala tříčlenný panel WTO, aby jí přiznal právo uvalit cla na americké zboží v hodnotě 2,4 miliardy dolarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vláda odvolala Válkovou z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda ve středu odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Krátce po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) loni v prosinci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že kabinet v dalších týdnech posty vládních zmocněnců přehodnotí. O tom, že Válková na konci měsíce jako zmocněnkyně skončí, informoval poté server Seznam Zprávy. Válková mu sdělila, že se s premiérem Fialou domluvila, že jako poslankyně opozičního ANO nemůže funkci vykonávat. Zaslala dopis se svou rezignací, odejít chtěla na konci ledna.

Válkovou do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva jmenovala v květnu 2019 tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jmenování vyvolalo ostré reakce, kritici Válkovou označovali za "normalizační komunistku".

Zdroj: ČTK
Další zprávy