Poslední zastávka United. Van Gaal odmítl Číňany a i kvůli rodině ukončil trenérskou kariéru

Sport Sport
17. 1. 2017 11:19
Pětašedesátiletý nizozemský trenér Louis van Gaal byl po letním konci v Manchesteru United bez práce. V zimě ho lákal nejmenovaný klub z Číny, který Van Gaalovi nabízel 11 milionů liber ročně, ale Holanďan se rozhodl po 26 letech v roli fotbalového trenéra odejít i kvůli rodině do důchodu.
Louis van Gaal během finále FA Cupu 2016
Louis van Gaal během finále FA Cupu 2016 | Foto: Reuters

Praha - Dnes už bývalý holandský fotbalový trenér Louis van Gaal se rozhodl v pětašedesáti letech ukončit kariéru. Po letním konci v Manchesteru United byl rodák z Amsterdamu bez práce.

Nizozemský trenér v zimě odmítl jeden nejmenovaný čínský klub, který mu nabízel smlouvu na tři rok s celkovým výdělkem 44 milionů liber (1,354 miliardy korun). Van Gaal se ale rozhodl skončit s fotbalem po 26leté trenérské kariéře hlavně kvůli rodině.

Van Gaal se rozloučil trofejí

Van Gaalovým posledním zápasem na lavičce profesionálního fotbalového klubu bylo finále FA Cupu, ve kterém United přehráli Crystal Palace 2:1. Nizozemec se tak s kariérou rozloučil vítězstvím v nejstarší klubové soutěži na světě.

"Myslel jsem, že si po konci v United chvíli odpočinu. Udělám si volno, ale teď si nemyslím, že se ještě vrátím k trénování," uvedl van Gaal pro nizozemské noviny De Telegraaf. "Mohl jsem vzít v zámoří lukrativní nabídku, ale události v mé rodině mě přesvědčily," dodal.

Podle britských novin The Guardian ztratila jedna z jeho dcer na konci minulého roku manžela a právě tato událost rozhodla o van Gaalově konci.

Bývalý fotbalista van Gaal, kterého naučili hrát fotbal v Ajaxu, hrál i v Belgii za Antwerpy nebo v Holandsku za Spartu Rotterdam a Alkmaar. Trenérskou kariéru začal v roce 1991 v Ajaxu a přes Barcelonu, Alkmaar a Bayern Mnichov se dostal i do Manchesteru United.

Na reprezentační úrovni vedl ve dvou etapách Nizozemsko a získal se svou rodnou zemí bronz z mistrovství světa 2014. S Ajaxem vyhrál v sezoně 94/95 Ligu mistrů a ligové tituly získal v Holandsku, Španělsku i Německu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy