Poslední zastávka United. Van Gaal odmítl Číňany a i kvůli rodině ukončil trenérskou kariéru

Sport Sport
17. 1. 2017 11:19
Pětašedesátiletý nizozemský trenér Louis van Gaal byl po letním konci v Manchesteru United bez práce. V zimě ho lákal nejmenovaný klub z Číny, který Van Gaalovi nabízel 11 milionů liber ročně, ale Holanďan se rozhodl po 26 letech v roli fotbalového trenéra odejít i kvůli rodině do důchodu.
Louis van Gaal během finále FA Cupu 2016
Louis van Gaal během finále FA Cupu 2016 | Foto: Reuters

Praha - Dnes už bývalý holandský fotbalový trenér Louis van Gaal se rozhodl v pětašedesáti letech ukončit kariéru. Po letním konci v Manchesteru United byl rodák z Amsterdamu bez práce.

Nizozemský trenér v zimě odmítl jeden nejmenovaný čínský klub, který mu nabízel smlouvu na tři rok s celkovým výdělkem 44 milionů liber (1,354 miliardy korun). Van Gaal se ale rozhodl skončit s fotbalem po 26leté trenérské kariéře hlavně kvůli rodině.

Van Gaal se rozloučil trofejí

Van Gaalovým posledním zápasem na lavičce profesionálního fotbalového klubu bylo finále FA Cupu, ve kterém United přehráli Crystal Palace 2:1. Nizozemec se tak s kariérou rozloučil vítězstvím v nejstarší klubové soutěži na světě.

"Myslel jsem, že si po konci v United chvíli odpočinu. Udělám si volno, ale teď si nemyslím, že se ještě vrátím k trénování," uvedl van Gaal pro nizozemské noviny De Telegraaf. "Mohl jsem vzít v zámoří lukrativní nabídku, ale události v mé rodině mě přesvědčily," dodal.

Podle britských novin The Guardian ztratila jedna z jeho dcer na konci minulého roku manžela a právě tato událost rozhodla o van Gaalově konci.

Bývalý fotbalista van Gaal, kterého naučili hrát fotbal v Ajaxu, hrál i v Belgii za Antwerpy nebo v Holandsku za Spartu Rotterdam a Alkmaar. Trenérskou kariéru začal v roce 1991 v Ajaxu a přes Barcelonu, Alkmaar a Bayern Mnichov se dostal i do Manchesteru United.

Na reprezentační úrovni vedl ve dvou etapách Nizozemsko a získal se svou rodnou zemí bronz z mistrovství světa 2014. S Ajaxem vyhrál v sezoně 94/95 Ligu mistrů a ligové tituly získal v Holandsku, Španělsku i Německu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy