Plzeň kvůli penaltě padla v Brně, Sparta v derby přehrála Bohemku

Aktualizováno 25. 10. 2015 19:58
Fotbalisté Zbrojovky Brno porazili v 11. kole první ligy nečekaně Viktorii Plzeň 1:0. Toho využila Sparta, která si doma snadno poradila s Bohemians. Podruhé za sebou ztratil Liberec, který jen remizoval v Jihlavě a propadl se na čtvrté místo za Mladou Boleslav.
Daniel Kolář se v Brně neprosadil. Stejně jako celá Plzeň.
Daniel Kolář se v Brně neprosadil. Stejně jako celá Plzeň. | Foto: Tomáš Liška

Brno - Fotbalisté Zbrojovky Brno porazili v 11. kole první ligy nečekaně Viktorii Plzeň 1:0. Jedinou branku vstřelil v 55. minutě z pokutového kopu Jakub Řezníček. Plzeň si připsala druhou ligovou porážku a ukončila sérii šesti vítězných zápasů za sebou. Brno naposledy doma porazilo Plzeň před deseti lety. V rámci akce Vyprodáme Srbskou utkání přihlíželo 8050 diváků.

Zaváhání Plzně využila Sparta, která doma na Letné snadno přehrála Bohemians výsledkem 3:0. Na čele tabulky si tak vytvořila tříbodový náskok. Branky Pražanů stříleli Lafata, Fatai a Litsingi.

Liberečtí fotbalisté podruhé za sebou remizovali 1:1, když po Olomouci získali bod i v Jihlavě. Na gól domácího Mešanoviče stačil šest minut před koncem odpovědět Bartošák. Více už ale Slovan nestihl a přišel o třetí místo v tabulce, kam se před něj posunula Mladá Boleslav.

Plzeň měla problémy s brněnskou obranou

Z brněnské sestavy vypadli na poslední chvíli zranění středopolaři Pašek a hlavně tvůrce hry Zavadil. Trenér Kotal posílil defenzívu a Plzeň měla s touto taktikou celý zápas problémy. Fotbalisté Viktorie se navzdory územní převaze ke střelbě často nedostali. Brankáře Melichárka vážněji prověřil pouze v 16. minutě tvrdou rádnou ze dvaceti metrů Kopic. Další akce stačili domácí zadáci uhlídat.

Zbrojovka nemyslela jen na pasivní defenzívu. Svoji hru prokládala pokusy o rychlé protiútoky. Ve 23. minutě po slibné akci Malíkovi chyběla přesnější koncovka. O chvíli později střelu Radka Buchty vykopnul brankář Kozáčik.

Po změně stran se pustili Brňané do útočení. V 53. minutě stačil Kozáčik Brigantovu střelu z úhlu jen vyrazit znovu před brněnského hráče, kterého stáhl Kopic. Následný pokutový kop proměnil Řezníček.

Po inkasovaném gólu trenér Viktorie Krejčí okamžitě poslal do hry ofenzivně laděné Kovaříka s Mahmutovičem. Plzeň vsadila vše na útočnou kartu. V 59. minutě se dostal Řezníček do sólového úniku, který v tísni zakončil jen slabou střelou.

Plzeň postupně zvýšila svůj tlak a domácí fotbalisté stačili většinou jen odkopávat míče. V 64. minutě se Hrošovského střela z trestného kopu lízla břevno, o deset minut později Mahmutovič zbytečně dlouho váhal se zakončením. Navzdory drtivé převaze se nervózně hrající Plzeň v koncovce neprosadila a Brňané těsné vítězství ubránili.

Pro Plzeň jde o první ligovou ztrátu pod trenérem Karlem Krejčím. Vedoucí Sparta tak před vzájemným utkání v Plzni může odskočit na tři body.

Liberci zachránil bod obránce Bartošák

Jihlava se snažila navázat na výhru v Teplicích a využít toho, že Liberec působil unaveným dojmem po čtvrtečním domácím utkání v Evropské lize proti Groningenu, který rovněž skončil 1:1.

Dlouho se však čekalo na větší šanci, až ve 30. minutě Šural dostal do vápna ideální centr, který hlavou poslal k levé tyči brankáře Hanuše, ale domácí opora dokázala balón vytlačit na rohový kop.

Vysočina, která ve své středové řadě na Liberec nasadila hned tři defenzivní záložníky, o sobě dala důrazně vědět až tři minut před pauzou. Vaculík z pravé strany odcentroval do vápna a nejlepší střelec Jihlavanů Mešanovič na zadní tyči dopravil kolenem míč do sítě. Pro bosenského forvarda to byla už šestá trefa v probíhající sezoně.

Liberec dokázal vstřelit gól v 17 z 18 soutěžních utkání této sezony, ale se zhuštěnou obranou domácích si dlouho nevěděl rady ani po přestávce. A to ani když místo nevýrazného Luckassena přišel vyztužit útok Liberce Bakoš.

Hosté měli převahu, častěji drželi míč na svých kopačkách, ale s obranou Vysočiny si ne a ne poradit. Mezi 60. a 75 minutou byla hra hodně kostrbatá, k vidění byli jen dvě žluté karty a stejná porce střídání.

Nejaktivnější hráč hostí Šural to zkoušel ze všech možných pozic, ale střelecky se neprosadil ani 12 minut před koncem, kdy mířil nad jihlavskou branku. Osm minut před koncem centroval ze standardní situace Šulek, našel na zadní tyči Kryštůfka, ale ten v jasné šanci selhal.

Trest na sebe nenechal čekat dlouho. Bartošák po rychlém brejku pronikl až do vápna, prostřelil gólmana Hanuše a zařídil dělbu bodů.

Spartě pomohlo rychlé vyloučení Barteka

Spartě i Bohemians chybělo několik hráčů základní sestavy. Za hosty nemohli kvůli dohodě mezi kluby nastoupit Pauschek a Schick, za Spartu zase potrestaní obránci Frýdek s Costou a Matějovský, který si ze čtvrtečního duelu Evropské ligy na půdě Schalke odnesl drobné zranění.

"Klokani" začali aktivně a Letenští se v úvodu nedostávali do šancí. Až v 19. minutě překonal Zlámala Fatai, ale pomezní rozhodčí jeho trefu kvůli ofsajdu neuznal. Lídrovi tabulky pak v půlce úvodního dějství výrazně pomohl hostující Bartek. Ve výskoku trefil Hybše do obličeje, rozhodčí Hrubeš mu po chvilce váhání udělil druhou žlutou kartu a vyloučil ho.

Otřesený Hybš se rychle probral, nasprintoval po levé straně až k vápnu, našel centrem na zadní tyči Fataie, ale ten prázdnou branku netrefil. Vzápětí měli gólovou šanci i Bohemians. Hubínek šel ze strany na Bičíka, udělal kličku Hybšovi a přízemní střelu poslal těsně vedle.

Spartě se zpočátku ani v přesilovce moc nedařilo. V 36. minutě pro předchozí ofsajd opět neplatil Fataiův gól a pak Hušbauer z dobré pozice střílel jen do Zlámala. Když už se zdálo, že "Klokani" do přestávky udrží nerozhodný stav, zacentroval v první minutě nastavení Mareček a Lafata hlavou zaznamenal svůj devátý gól v ligové sezoně, jímž na čele tabulky kanonýrů dotáhl plzeňského Ďuriše.

Po pauze nahradil Hybše Krejčí. V 56. minutě po jeho centru prostřelil Zlámala Fatai a na třetí pokus se mohl konečně radovat z regulérní trefy. Skóroval v pátém soutěžním utkání po sobě.

V tu chvíli už bylo jasné, že Sparta vyhraje i šestý domácí zápas této ligové sezony. O pět minut později mohl zvýraznit její vedení Lafata, ale pomezní rozhodčí jeho přesnou hlavičku kvůli ofsajdu neuznal. Hostům v oslabení docházely síly a několikrát je zachránil Zlámal, který se blýskl především při Brabcově technické střele. V 87. minutě už ale nemohl dosáhnout na hlavičku střídajícího Konžana Litsingiho.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

11. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0).

Branka: 55. Řezníček z pen. Rozhodčí: Kocourek - Urban, Kubr. ŽK: Šural - Kopic. Diváci: 8050.

Brno: Melichárek - Malík (79. Jakub Šural), Košťál, P. Buchta, Keresteš - R. Buchta (85. Schuster) - Brigant (77. Vávra), Lacko, Michal Škoda, Lutonský - Řezníček. Trenér: Kotal.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Baránek, Procházka, Limberský - Vaněk, Hrošovský (77. Holenda) - Petržela, D. Kolář (58. Mahmutovič), Kopic (58. Kovařík) - Ďuriš. Trenér: K. Krejčí.

Vysočina Jihlava - Slovan Liberec 1:1 (1:0)

Branky: 42. Mešanovič - 84. Bartošák. Rozhodčí: Zelinka - Moláček, Fišer. ŽK: Vaculík - Švejdík, Coufal. Diváků: 3149.

Jihlava: Hanuš - Kryštůfek, Tlustý, J. Krejčí, Mišůn - T. Marek, Jánoš (79. Kukol) - Vaculík (63. Šulek), Fulnek, Demeter (87. Dvořák) - Mešanovič. Trenér: Bokša.

Liberec: Hladký - Coufal, Pokorný, Švejdík, Bartošák - Pavelka, Sackey (67. Sýkora) - Bartl (76. Rabušic), Folprecht, Josef Šural - Luckassen (58. Bakoš). Trenér: Trpišovský.

Sparta Praha - Bohemians Praha 1905 3:0 (1:0)

Branky: 45.+1 Lafata, 56. Fatai, 87. Litsingi. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Vysloužil. ŽK: Hušbauer, Brabec - Bartek, Mosquera. ČK: 23. Bartek (Bohemians). Diváci: 10.681.

Sparta: Bičík - Mareček, Brabec (81. Steinhöfer), Holek, Hybš (46. L. Krejčí) - Jiráček - Fatai (69. Litsingi), Dočkal, Hušbauer, Konaté - Lafata. Trenér: Ščasný.

Bohemians: Zlámal - Havel, Krch, Šmíd, Šírl - Jindřišek - Bartek, Hubínek, Jirásek (79. Acosta), Mosquera (90. Lulič) - Mikuš (68. Čížek). Trenér: Pivarník.