Liberec řeší, co se Šuralem a s kým proti Spartě. Koubek, Švejdík a Shala hrát nesmí

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 11. 2015 6:00
Slovan Liberec se v reprezentační pauze postupně chystá na dva zápasy podzimu, do boje o titul se chce znovu přihlásit úspěchem proti Spartě. A v prosinci pak přes Olympique Marseille postoupit do jarní části Evropské ligy. Potíž je v tom, že proti Spartě nesmí nastoupit tři hráči, které má Slovan z Letné vypůjčené. Klubová hvězda Josef Šural zápas hrát smí, už se ale počítá s jeho zimním odchodem.
U Josefa Šurala už se předběžně počítá s tím, že smlouvu v Liberci neprodlouží. A nejspíš už v zimě změní dres
U Josefa Šurala už se předběžně počítá s tím, že smlouvu v Liberci neprodlouží. A nejspíš už v zimě změní dres | Foto: ČTK

Liberec - Pod Ještědem dostali další důkaz potvrzující, že to v kabině Slovanu Liberec vzali v poslední době za správný konec. Vždyť Pavel Vrba povolal tentokrát do národního týmu hned čtyři plejery z kádru trenéra Jindřicha Trpišovského.

Zdá se, že jeden z nich, tedy Josef Šural, nejspíš už v zimě změní dres. "Přijde mi to pro všechny strany jako nejrozumnější varianta," říká jeho agent David Nehoda. A zůstane Šural v lize, nebo zamíří do zahraničí? "To vidím tak padesát na padesát," říká agent.

Naopak Davida Pavelku by uplatněním opce a vylepšením podmínek v Liberci rádi udrželi.

Ale to všechno se bude řešit až v prosinci nebo lednu. Hned po reprezentačním termínu však čeká stadion U Nisy velký ligový zápas proti Spartě. Potíž je v tom, že sestavu do něj bude Slovan lepit jen velmi složitě. Proč? "Hráči, kteří jsou u nás ze Sparty na hostování, tedy Tomáš Koubek, Ondřej Švejdík a Herolind Shala, v něm nenastoupí," potvrzuje Jan Nezmar, liberecký sportovní ředitel.

Tak. A teď to pojďme probrat podrobněji, jedno po druhém. A začněme třeba tou reprezentační kapitolou.

Deset startů v lize, a hned repre!

Lukáš Bartošák prožívá v 25 letech nefalšovaný fotbalový sen. V ligové soutěži má za celou kariéru odehráno všehovšudy 10 (!) utkání. Ovšem v nich i v pohárové Evropě už se osvědčil natolik, že se v pondělí objevil i v dodatečné nominaci do Vrbova výběru. "Je to naprosto neuvěřitelné, říct mi to někdo před rokem, tak bych se mu vysmál," řekl pro klubový web hráč, který v minulé sezoně nastupoval za druholigový Žižkov.

V národním týmu se ocitne po boku Josefa Šurala, Davida Pavelky a brankáře Tomáše Koubka. Mimochodem, na tréninku národního týmu potká liberecké kvarteto jen dva hráče Sparty (Dočkala s Krejčím), Mladé Boleslavi (Skalák, Zahustel) a jediného fotbalistu Plzně (Procházka) a Jablonce (Pospíšil).

Pro Slovan je to pocta, ale zároveň i komplikace. Sobotní zápas Mol Cupu proti Zlínu totiž bude muset zvládnout bez reprezentantů.

Ještě složitější situace ale přijde po "repre" pauze, kdy se v neděli 22. listopadu pokusí Slovan Liberec vrátit do hry o mistrovský titul. Přijede totiž Sparta, na kterou teď Slovan ze čtvrté pozice v tabulce ztrácí 6 bodů. Potíž je v tom, že hráče, jež má Liberec právě ze Sparty půjčené, v zápase nebude smět nasadit.

Trio půjčené ze Sparty musí na tribunu

"UEFA sice v řádech nic takového nemá, ale smlouvy, které jsme se Spartou ve věci hostování Koubka, Švejdíka a Shaly uzavřeli, zmiňují vždy i finanční částku, kterou bychom museli doplatit, kdyby jmenovaní proti Spartě nastoupili. A řekněme si na rovinu, že ty částky jsou natolik vysoké, že je platit nebudeme, takže ti hráči nenastoupí. Nebude jednoduché sestavu složit, ale nějak to dohromady určitě dáme," říká Jan Nezmar, sportovní ředitel libereckého klubu.

Další fotbalisté s nedávnou sparťanskou minulostí, ať už David Hovorka, Jan Sýkora či Zdeněk Folprecht, jsou v Liberci na přestup, a pokud je nebude limitovat zdraví, budou v utkání proti letenskému klubu k dispozici.

Dalších zápasů pak bude do konce podzimu zbývat ještě spousta, vedle pohárové odvety ve Zlíně i ligové duely opět ve Zlíně a ještě se Slavií. A také zápasy Evropské ligy v Braze a s Olympiquem Marseille. Přičemž Slovan dobře ví, že porazit právě Olympique, měl by jarní část Evropské ligy jistou.

"Od toho se bude mnohé odvíjet. Jestli budeme hrát Evropu i na jaře a jak na tom budeme v lize. Právě v souvislosti s tím budeme s majitelem klubu řešit případné obměny kádru," konstatuje Nezmar.

Otazníky visí jednak nad dvojicí reprezentantů Šural, Pavelka, kterým oběma končí smlouvy už v létě 2016, jednak nad několika dalšími hráči, jež má Liberec jen půjčené na hostování.

Prodloužení se Šuralem už nevěří

Vedle už jmenovaných sparťanů jsou to i Hladký z Brna, Rabušic z Verony, Kerbr ze Slovácka a Jefremov z CSKA Moskva. "Jak to s nimi bude dál, se uvidí po podzimní části sezony," říká Nezmar. Deník Sport napsal, že Sparta silně uvažuje o tom, že si gólmana Tomáše Koubka stáhne na Letnou už v zimě. "Abych řekl pravdu, mám to také zprostředkovaně, jen z médií, konkrétní jednání ještě neproběhla," říká Nezmar.

Záležet bude asi také na zdravotním stavu dalšího gólmana Ondřeje Koláře. "Záněty achillovky a na to se nabalující další problémy ho trápily skoro rok," podotýká Nezmar. "Věřme, že do startu zimní přípravy bude v pořádku."

Největší pozornost ale poutají reprezentanti David Pavelka a Josef Šural, kteří se kupříkladu v posledním kvalifikačním utkání o Euro 2016, které Češi vyhráli v Nizozemsku 3:2, vešli Pavlu Vrbovi oba do základní sestavy.

"Věřím, že s Davidem Pavelkou se nám podaří domluvit pokračování spolupráce. Máme na něj i opční právo, po jehož uplatnění se smlouva automaticky prodlužuje. Počítám, že si na to sedneme a pobavíme se také o podmínkách jeho smlouvy," naznačuje Nezmar, že Pavelku budou chtít v Liberci udržet stůj co stůj.

U Šurala je situace trochu jiná. "Tady už jednáme nějaký čas. A přiznám se, že už nejsem zrovna optimista v tom, že by se tu smlouvu prodloužit podařilo," netají  Nezmar. "Žádnou konkrétní nabídku na přestup jsme ale v souvislosti s jeho jménem zatím také nedostali."

Téma Šural oťukává několik zahraničních klubů

Podle Davida Nehody, který Josefa Šurala jako agent zastupuje, bude ve hře několik možností. "Pro všechny strany by podle mě bylo nejlepší, kdyby Pepík Šural změnil dres už v zimě, samozřejmě by záleželo na případném zájemci, jestli by byl ochoten Liberci něco zaplatit na odstupném, nebo by raději čekal na léto, až hráči v Liberci skončí smlouva a měl by ho pak zadarmo nebo za tabulkovou hodnotu. Je tady i možnost, že Šural s někým v lednu podepíše smlouvu platnou od 1. 7. a jaro ještě odehraje v Liberci."

Na Šurala už se prý ptalo několik  zahraničních klubů. Nic bližšího o nich ale Nehoda v této fázi prozrazovat nechce. "Bavíme se o něm, ale do takové fáze, že bychom mohli Liberci položit na stůl nějakou konkrétní nabídku, to ještě nedospělo."

A domácí zájemci? "S českými kluby jsme domluveni, že budeme věci případně řešit po skončení podzimní sezony. Pro Pepu Šurala je každopádně důležité, aby klub, do kterého by případně šel, měl ambice na zisk titulu nebo na pohárovou Evropu. To říkám samozřejmě zejména v souvislosti se zájemci z domácí ligy," zdůrazňuje agent.

Ze zákulisí prosakuje, že nejintenzivnější zájem o Josefa Šurala by asi měla projevovat pražská Slavia. "Jestli zůstane v české lize, nebo půjde do ciziny? Těžko odhadovat, teď to vidím tak padesát na padesát," dodává David Nehoda.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 24 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy