Kováč, nový táta rudé školky. A Chovanec? Lhář, míní v Sigmě

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 1. 2014 5:00
Největší pozornost na českém přestupovém trhu vzbudily případy Radoslava Kováče a Martina Doležala. V jeho případě si Sigma cítí být podvedena jeho agentem
Na téhle fotce s manželkou Klárou vypadá Radoslav Kováč jako výrostek. Od léta by měl ale řídit kabinu Sparty
Na téhle fotce s manželkou Klárou vypadá Radoslav Kováč jako výrostek. Od léta by měl ale řídit kabinu Sparty | Foto: Eduard Erben

Glosář - Je to srdcař! zdůvodňuje Sparta, proč si léta zajistila na další dvě sezony služby 34letého Radoslava Kováče, dnes stopera Slovanu Liberec.

Je to lhář a grázl, pění Josef Lébr, šéf Sigmy Olomouc, když mluví o hráčském agentovi Ondřeji Chovancovi. Ve svém květnatém pokusu o vykreslení agentova charakteru použil i slůvko užívané v češtině především v souvislosti s jedním domácím zvířetem. To vše kvůli tahanicím kolem útočníka Martina Doležala.

Právě tyhle dva příběhy zatím v zimě nejvíc vybočily z šedi nicoty miniaturních pohybů na českém přestupním trhu.

Oba ty příběhy mají společné to, že jejich hlavním aktérům, tedy oběma hráčům, končil původní kontrakt v létě 2014. Ale pak už se linky těch dvou osudů rozcházejí.

Ten spojený se jménem Radoslava Kováče se vyvinul celkem standardně. Půl roku před koncem smlouvy s Libercem se logicky začalo řešit, co bude v červnu. Slovan momentálně nemá ekonomicky na růžích ustláno, a tak až na poslední chvíli splašil garance Kováčova nadstandardního příjmu na jednu sezonu. "Ale já chci na dvě," řekl Kováč a popřál tak sluchu Jablonci a Spartě.

Loni ho nechtěli, letos ano. Proč?

Kováč se do Česka vracel právě před rokem. Tehdy jako nepříliš hrající náhradník Basileje. A je veřejným tajemstvím, že tehdy ho Sparta odmítla, byť byl o rok mladší.

Co se od té doby změnilo? Dvě věci:

1) Kováč svým libereckým působením, a to i v evropských pohárech, prokázal, že mu něco z výkonnosti, jíž před lety okouzlil skauty Spartaku Moskva či West Hamu United, i na basilejské lavičce ještě něco zbylo.

2) Na Letné se oslabila rozhodovací role sportovního ředitele Jaroslava Hřebíka.

Když Hřebík do Sparty potřetí nastupoval, zmiňoval při hledání příčin neúspěchů klubu v posledních letech přílišnou koncentraci na fotbalisty, vracející se na sklonku kariéry z ciziny. Místo toho Hřebík tlačil "svůj" ročník 1992 (Krejčí, Brabec, Kadeřábek, Polom a další).

Z Letné se tedy okamžitě pakovali Řepka s Blažkem, časem i Sionko, Erich Brabec, následně Jarošík či Zápotočný.

Leč titul nepřišel ani na první, ani na druhý pokus. A pohárový průšvih s Häckenem přivolal do mediálních komentářů, patrně oprávněně, heslo: Rudé školce chybí někdo, o koho by se mohla opřít, tedy lídři!

Snad Sparta neskončí U Kozičky

A tak byl na Letnou na podzim povolán mimo jiné Tomáš Ujfaluši. Přestože si kvůli invalidnímu stavu svého kolena v lize nekopl ani minutu, Sparta si po jeho odchodu na penzi řekla, že tak jako tak někoho takového, byť pokud možno schopného pohybu po hřišti, stále potřebuje. A tak zacílila na Kováče.

Budoucnost ukáže, jestli si mladí členové letenského managementu víc vydupali příchod svého dlouholetého kamaráda, nebo jestli jeho příchodem Sparta získá i chybějící článek do mozaiky, po jejímž složení konečně po letech zase proklouzne do Ligy mistrů.

Záleží na Kováčově přístupu. Ten v jeho letech mladických rozhodně nebyl optimální, svého času s kolegy Barošem a Ujfalušim rozložili národní tým, když se větší část reprezentačních srazů konala spíš U Kozičky či v jiných barech, kam za zlatými chlapci chvátaly modelky jak zlatokopové k řece Yukon. Ostatně takový Martin Fenin pociťuje následky této nezdárné "výchovy" dodnes...

Zmoudřel Kováč? To se uvidí. Spočítali jsme, že je od roku 2000 už 38. fotbalistou, který působil v zahraničí a pak na něj ještě vsadila Sparta. Prohlédně si galerii a sami zhodnoťte, v kolika procentech případů to byl pro ni přínos.

On není náš? On je Peltův?

Martin Doležal je ve srovnání s Kováčem pro řadu fanoušků takřka bezejmenným hráčem, byť v lize na podzim nastřílel 8 gólů (!), ovšem to, co se kolem něj v posledních dnech začalo dít, je skoro na knížku. Ovšem zapovězenou dětem pod 18 let, protože se v ní hodně hlučně spílá a nadává, a to v hanáckém dialektu.

V Sigmě Olomouc totiž žili v představědčení, že si útočníka Martina Doležala posichrovali na podzim až do léta 2017. A zčistajasna se dozvěděli, že nový kontrakt není na Fotbalové asociaci ČR zaregistrovaný, tudíž z hlediska asociace neplatí - a co je nejdůležitější: Dozvěděli se také, že Doležal v létě odchází do Jablonce. Jako první o případu informoval Olomoucký deník.

"Poslali jsme smlouvu v několika paré do Prahy hráčově manažerovi, tedy Ondreji Chovancovi, aby je také podepsal a donesl na Strahov k zaregistrování. Je to úzus, takhle se to normálně dělá," říká Josef Lébr, šéf Sigmy. "Jenže on ty smlouvy stopil, k registraci je nedal - a místo toho hráče dál nabízel. A domluvil se s Jabloncem."

Ondreji Chovancovi se deník Aktuálně.cz nedovolal. Agentura ČTK měla větší štěstí. Dozvěděla se od agenta, že všechno bylo jinak: "Byli jsme se Sigmou domluveni, že Martin Doležal prodlouží smlouvu do léta 2016. V nabídnuté smlouvě se pak ale nepochybně 'náhodou' objevilo prodloužení o další rok, a tím pádem jsme byli podvedeni ze strany klubu. Došlo ke změně dohody ze strany klubu a tu jsme neakceptovali, tudíž nemohla být smlouva parafovaná, uzavřená a ani registrovaná," říká Ondrej Chovanec.

"Je to lhář!" reaguje nekompromisně Josef Lébr. Podle něj žádné dohadování o délku platnosti smlouvy vůbec neprobíhalo.

Bezbřehá naivita osamělé antilopy

"Jsem přesvědčen, že kdybychom to uzavírali s jiným agentem, ať už s Nehodou, Kolářem nebo Paskou, k ničemu takovému by nedošlo. Ale v případě pana Chovance se ukázalo, že jsme asi k celé věci přistoupili s přílišnou naivitou," dodává a průběžně zasypává Chovance sprškou ostrých slov, kterými nechceme laskavého čtenáře znechucovat.

Pojďme raději k věci: O tom, že Chovanec není přesný, když říká, že smlouva nebyla parafovaná, svědčí toto video. Jak vidno, šéf klubu Lébr s hráčem Doležalem smlouvu podepsali. Autogram agenta hráče předpisy explicitně nevyžadují. "Mohli jsme tam dát větu, že dohoda proběhla bez účasti agenta a byl by klid," říká Lébr. Jenže to by musel dát smlouvy na Strahově zaregistrovat klub. A nesměl by se spoléhat na hráčova agenta.

Lébr říká, že poslat smlouvy agentovi do Prahy, aby je sám nechal zaregistrovat na Strahově, je zcela běžný postup.

"Je to jejich věc, jestli to takhle dělají, ale pokud ano, tak jsou blázni. Smlouvy nikdy nemůžete pustit z ruky," shodlo se v mini-anketě deníku Aktuálně.cz několik manažerů ligových klubů. Chtěli však zůstat v anonymitě.

Zdá se tedy, že problém vyvolaly dva faktory: 1) Naivita současných funkcionářů Olomouce. 2) Pozoruhodné chování agenta Ondreje Chovance, který zjevně ignoroval vůli projevenou klubem a jeho klientem, tedy dvou stran, jež smlouvu opatřily svým podpisem.

K prvnímu bodu snad jen jednu stručnou poznámku: Tohle by se Jiřímu Kubíčkovi, dlouholetému funkcionáři Sigmy Olomouc, prostě stát nemohlo. Jenže v Olomouci před nedávnem nabyli pocitu, že se jim bude lépe žít bez něj. Při hřmotném rozchodu se pak oboustranně propralo tolik špinavého prádla, až to hezké nebylo - a dneska je Sigma bez zkušeného šíbra zranitelná jak antilopa obklopená lví smečkou...

Pelta Lébra krapet uklidnil

A bod druhý?  V kodexu hráčského agenta najdete hned několik odstavců, které by mohly být v rozporu s Chovancovou aktivitou. Namátkou:

"Hráčský agent svou činnost provádí svědomitě a chová se ve své profesi a jiných obchodním aktivitách způsobem řádným a hodným úcty.

Hráčský agent jedná s klienty, partnery i dalšími stranami vždy pravdivě, průhledně a objektivně.

Hráčští agenti musí hájit zájmy svých klientů podle práva a čestně a vytvářet jasné právní vztahy."

Pokud FAČR konstatuje, že agent pochybil, může mu udělit napomenutí, vyměřit pokutu nejméně 5000 švýcarských franků či pozastavit nebo odebrat licenci.

Jaký postup plánuje šéf Sigmy Josef Lébr? "Předpisy nám nařizují řešit tu věc nejprve na půdě fotbalové asociace, až potom s tím můžeme jít k soudu. Takže začneme u arbitráže. A až ta chvíle přijde, tak se s panem Chovancem u soudu potkáme. Byla nám způsobena škoda nemalého rozsahu."

Lébra v neděli odpoledne částečně uklidnil až rozhovor s Miroslavem Peltou, šéfem Jablonce. "Dohodli jsme se, že se Jablonec k té věci postaví slušně," naznačuje Lébr.

Jak si to přeložit? Že místo toho, aby si Doležala odvedl v létě zadarmo, něco Olomouci zaplatí. Aby byl klid. Přeci jen, šéf asociace si asi nemůže úplně dovolit okrást za bílého dne ligového kolegu, který s ním nota bene dokonce vysedává ve výkonném výboru FAČR...

Chovanec už spustil kauzu Pospěch

Ale tenhle příběh ještě neskončil. Když se bude Sigma moc zlobit, může útočníku Doležalovi výrazně zkomplikovat kariéru.

Když totiž na stejné časové období podepíšete smlouvu Sigmě Olomouc i FK Jablonec, lhostejno, zda ta první smlouva byla zaregistrovaná, nebo ne, není to totiž úplně v souladu s předpisy. Ať už vám to poradil, kdo chtěl.

Ondrej Chovanec je bratrancem někdejšího reprezentačního kouče Jozefa Chovance. Jako agent zastupuje mj. Matěje Vydru či Vladimíra Daridu. Před lety už byl účastníkem aféry, která zkomplikovala kariéru útočníkovi Zbyňku Pospěchovi.

Ten tehdy z Norska přestoupil bez agentova vědomí do Petržalky a Chovanec mu za to naúčtoval pokutu 2,5 milionu korun. Když ji hráč nezaplatil, Chovanec se obrátil na orgány asociace, a ty Pospěchovi zastavily činnost.

Na trávnících kvůli tomu útočník scházel po celý rok 2010, pak mu FAČR podmínečně činnost opět povolila, dnes hrává za Duklu, ale definitivně jeho spletitý případ stále dořešen není.

Chovanec už každopádně svého nároku pozbyl, protože Pospěch skončil v osobním bankrotu a Chovanec včas nepřihlásil svoji pohledávku.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 11 minutami

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy