Plzeň rozstřílela Bohemians, Baník veze bod ze Slavie

19. 7. 2013 19:55
Plzeň porazila v 1. kole nového ročníku Gambrinus ligy Bohemians Praha 1905 5:0, Dukla remizovala se Znojmem 1:1 a Slavia s Ostravou také 1:1.
Plzeň vykročila za obhajobou domácího titulu skvěle, pěti góly rozstřílela Bohemians Praha 1905 | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Fotbalisté Plzně souboji s Bohemians Praha 1905 na úvod nového ročníku Gambrinus ligy razantně ukázali, kdo je úřadujícím mistrem a kdo nováčkem.

Viktoria se s bázlivým soupeřem nikterak nemazlila a nasázela mu hned pět gólů. A to vše navíc bez dirigentské taktovky špílmachra Horvátha, který zůstal jen na lavičce.

Kanonádu v prvním poločase načali Petržela s Čisovským, postupně se trefili i Kolář, Wágner a Tecl.

To druhý novic si vedl mnohem lépe. Znojmo si z prvoligové premiéry odnáší cenný bod, který ukořistilo za remízu 1:1 na hřišti Dukly Praha.

Stejný výsledek se zrodil i ve večerním utkání Slavie s Ostravou.

Začátek jako se Sarajevem

Viktoria vstoupila do zápasu podobně jako do 2. předkola proti Sarajevu. Záhy po úvodním hvizdu si vypracovala herní převahu a zatlačila soupeře na jeho polovinu.

Tentokrát ale nemusela čekat na gól až do druhého poločasu. V 19. minutě Petržela z pravé strany přihrával do vápna, ale obránce Štochl jeho přihrávku tečoval za záda brankáře.

Tecl prolomil střeleckou smůlu

Přesně po dvaceti minutách už to bylo o dva góly, když Kovaříkovu standardku, která skončila na břevně dorazil do sítě Čišovský.

Do druhého poločasu vstoupili ale lépe Klokani. Nebýt Čišovského, Budínský by už snižoval, ale stoper Plzně jeho dělovku vyrazil z odkryté brány.

Jenže skóre se měnilo na druhé straně. Po rohovém kopu Procházka našel Koláře a ten prázdnou bránu trefil. V 66. minutě už to bylo dokonce 4:0, když centr Daridy propadl k Wágnerovi, který přeloboval gólmana.

Sympatický okamžik nastal v 72. minutě, kdy Petržela vybojoval pokutový kop a Plzeňští ho nechali zahrávat Stanislava Tecla, který se střelecky trápí a čekal na první ligový gól. Proměněnou penaltou ale toto čekání ukončil.

Bohemka tak zaplatila nováčkovskou daň a prohrála vysokým rozdílem 0:5.

Jednogólové vedení Dukla neudržela

Dukla v loňské sezoně vždy soupeřům zatápěla a zprvu to vypadalo, že tak začne i nový ligový ročník. Gedeon totiž ve 26. minutě dorazil do sítě Hrubého centr z pravé strany.

Do poločasu ale už domácí žádnou šanci nevyužili. Po přestávce Znojemští přidali na aktivitě a nakonec byli odměněni. V 76. minutě Nepožitek našel ve vápně naběhnutého Hrošovského a ten ranou na zadní tyč vyrovnal.

Slavii pomohlo rychlé vyrovnání

Ani třetí pražský celek se na úvod ligy vítězství nedočkal. Slavia se před výkopem rozloučila s dlouholetou oporou Hubáčkem, který se před sezonou z rodinných důvodů vrátil do Zlína, ale v první půli se dlouho proti pozorně bránícímu Baníku trápila.

Slávisté přenesli svou aktivitu i do druhého poločasu a málem se jim to vyplatilo. Mičola však hlavičkoval mimo a Juhar do brankáře Bárty. Navíc po hodině hry udeřil Kukec, jenž dostal před pokutovým územím dost prostoru. Na jeho jedovatou střelu si Čontofalský sáhl, ale následně mu trestuhodně propadla do branky.

Pražané však zareagovali bleskově. Po rohovém kopu napálil míč z voleje Mičola a na jeho tvrdý projektil neměl Bárta nárok. Domácí se nadále tlačili do útoku, přičemž je nezbrzdil ani třináctiminutový výpadek proudu. V samém závěru měli velké šance Nitrianský a Bortel, skóre se však už neměnilo.

1. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Bohemians Praha 1905 5:0 (2:0)
19. vlastní J. Štochl, 39. Čišovský, 54. Kolář, 68. Wágner, 74. Tecl z pen. Rozhodčí: Jílek - Nádvorník, Štěrba. ŽK: Kalina, Rada, Šmíd. Diváci: 10.145.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Hořava - Petržela (80. Rajtoral), D. Kolář (63. Tecl), Kovařík - Wágner (72. Bakoš). Trenér: Vrba.
Bohemians: Havránek - Kalina, J. Štochl, Šmíd, M. Kolář - Moravec, Budínský (82. Nerad), Jindřišek (46. Krch), Rada, Bartek (72. Ndiaye) - M. Štochl. Trenér: Weber.

Dukla Praha - 1. SC Znojmo 1:1 (1:0)
26. Gedeon - 76. Hrošovský. Rozhodčí: Královec - Moláček, Kotík. ŽK: Božič, Rada - Helísek. Diváci: 2095.

Dukla: Rada - Romera, Božič, Vorel, Vrzal - Ouedraogo (79. Hašek), Gedeon, Malý (64. Hlinka) - Berger, Pospěch, Néstor (89. Marek). Trenér: Kozel.
Znojmo: Hrubý - Helísek, Jonov, Hnaníček, Mudra - Hrošovský (82. Tomeček), Buchta - Lacko (69. Zeba), Nepožitek, Okleštěk - Heinz (90.+1 Vašíček). Trenér: Kalvoda.

Slavia Praha - Baník Ostrava 1:1 (0:0)
Branky: 62. Mičola - 60. Kukec. Rozhodčí: M. Paták - Pelikán, Hrabovský. ŽK: Gecov - Droppa, Kraut, Kukec, Frydrych. Diváci: 7575.

Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Petrák, Bortel, Čonka - Gecov, Zmrhal - Mičola (87. Štěpán), Kisel (90.+3 Fenin), Juhar - Škoda (60. Škutka). Trenér: Petrouš.
Ostrava: Bárta - Zawada, Frydrych, Vomáčka, Dedič - Lukeš, Kukec, Droppa, Engelmann (85. Milosavljev) - Rolinc, Kraut (90.+9 Šichor). Trenér: Svědík.