Hauzr, nové liberecké jméno v aféře cinklých sázek

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 9. 2014 9:39
Zbyněk Hauzr, dnes trenér brankářů Slovanu Liberec, se podle policie podílel na manipulacích zápasů kvůli cinklým sázkám.
Brankář Zbyněk Hauzr. Podle policie manipuloval se zápasy Slovanu Liberec.
Brankář Zbyněk Hauzr. Podle policie manipuloval se zápasy Slovanu Liberec. | Foto: ČTK

Praha - Na seznamu osob obviněných v souvislosti s aférou tzv. cinklých sázek je i jméno Zbyňka Hauzra, nyní trenéra brankářů Slovanu Liberec. Píší to dnešní Hospodářské noviny a deník Insider.

V Česku je v aféře cinklých sázek zatím stíháno zhruba dvacet osob, některé  z nich už téměř rok a postupně přibývají další. Na tom, že obálku s obviněním dostal i Hauzr, se shodly dva nezávislé důvěryhodné zdroje blízké případu. 

Sázkařské podvody byly řízeny mafií z jihovýchodní Asie. Ta získala prostředníky na Slovensku a ti zase měli své známé v Česku. Nejčastějším terčem jejich útoků v ČR byla juniorská liga (více zde).

Mafie a její spolupracovníci se nabídkou úplatku pokoušeli přimět fotbalisty, aby na hřišti utkání zmanipulovali. Chtěli po nich třeba, aby zařídili, že v zápase padnou přinejmenším čtyři góly.

Podle informací od slovenských policistů sázela asijská mafie na cinklý zápas minimálně 50 000 eur. Tento vklad při orientačním kurzu 3,5:1 generuje vyplácenou výhru 175 000 eur, tedy zhruba 4,8 milionu korun.

Úplatky pro fotbalisty se na Slovensku pohybovaly v rozmezí 2000 - 60 000 eur za zápas, v přepočtu tedy mohlo jít jednorázově až o 1,65 milionu korun. Lze předpokládat, že ve zhruba stejných relacích se pohybovaly i finanční toky spojené s podvody v českém prostředí.

Šlo o zápas v Mladé Boleslavi

Policie viní Zbyňka Hauzra, že se podílel na manipulaci tří utkání. Jedním z nich byl duel nejvyšší tuzemské soutěže v Mladé Boleslavi, kde v srpnu 2013 prohrál Liberec nečekaně vysoko 0:4. Hauzr tehdy seděl na střídačce jako náhradní gólman. Liberec dvakrát inkasoval po vlastních hrubých chybách, góly zavinili Luboš Hušek a brankář Přemysl Kovář. Jejich jména každopádně na seznamu obviněných nefigurují.

O tom, že probíhá vyšetřování zápasu s Mladou Boleslaví, se v médiích spekulovalo již před několika měsíci. „Zmocnili jsme tehdy našeho právníka, aby na policii zkusil nahlédnout do spisu, ale nepustili nás do něj, takže nic nevíme. Žádný náš hráč ani zaměstnanec nám nesdělil, že by mu policie předala nějaké obvinění,“ diví se Libor Kleibl, ředitel Slovanu Liberec.

Sám Zbyněk Hauzr nebral telefon a na žádosti o rozhovor nereagoval.

Už to bude rok

Jedenáctého září už to bude rok, co protikorupční policie o české aféře cinklých sázek prvně informovala. V jedné vlně tehdy obvinila dvanáct osob. Postupně začala přibývat i další jména.

Seznam obviněných

Ondřej Bíro
Vítězslav Brožík
Jan Halama
Jan Hanzal
Jaroslav Chalupa
David Jablonský
Daniel Kaplan
Karel Kodeš
Lukáš Křeček
Jan Leligdon
Michal Macháček
David Placák
Michal Káník
Jan Kalenda

Zbyněk Hauzr
další jména jsou zatím neznámá

Nejznámějšími figurami mez obviněnými v první vlně byli David Jablonský, obránce ligových Teplic, a Jan Halama, kmenový hráč Českých Budějovic. V ostatních případech šlo zhusta o hráče z nižších nebo juniorských soutěží.

A časem přibývali další. Třeba Michal Káník, ředitel klubu ze Strakonic, který měl podle zjištění policie nabídnout rozhodčímu Kalendovi 1200 eur (zhruba 33 000 korun), když zařídí, že  v zápase dorostenecké ligy Hradec Králové - Baník Ostrava padnou přinejmenším čtyři branky.

Kolik lidí  je nyní v souvislosti s těmi sázkami obviněno? „Mohu říci, že se jedná o cca dvacítku osob,“ reaguje mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej a tuto orientační informaci už odmítá jakkoli rozvést a konkretizovat.

Fotbalová asociace v té věci neobdržela status poškozeného subjektu, takže ani my od policie žádné oficiální zprávy o dalším vyšetřování té aféry nedostáváme,“ říká fotbalový předseda Miroslav Pelta.

Zbyněk Hauzr působí v libereckém klubu s krátkými pauzami už od roku 1998. Podílel se na zisku dvou mistrovských titulů, v zápasech evropských pohárů hájil branku Slovanu na milánském San Siru či na liverpoolském Anfield Road.

V týmu Liberce tehdy působil i slovenský reprezentant Ivan Hodúr. Nejznámější jméno, které spadlo do policejních sítí na Slovensku, Hodúr už svou vinu přiznal.

Připomeňme si ještě, z čeho policie obvinila dvě dosud nejznámější jména v aféře, tedy Jablonského s Halamou:

Obvinění z pokusu o manipulaci

Jan Halama 

měl nabízet úplatek

Gambrinus liga: Teplice - Č. Budějovice (4:0), sázka na 2 a více branek (= 2+)

Juniorská liga: Dukla-Teplice (2:0), sázka na 4+

Juniorská liga: Jihlava-Sparta (2:0), sázka na 4+

 

David Jablonský

Juniorská liga: Plzeň-Teplice (0:0), měl si nechat slíbit úplatek za 4+

U dalších zápasů měl naopak úplatek nabízet on.

Juniorská liga: Jihlava-Příbram (2:2), sázka na 4+

ČFL: Kladno-Chrudim (2:0), sázka na 4+

ČFL: Loko Vltavín - Horní Měcholupy (4:0), sázka na 4+

Pohár České pošty: Teplice-Domažlice (2:1), sázka na 2+

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Na ostravských Colours zahrají Phoebe Bridgers a Tindersticks

Na festivalu Colours of Ostrava vystoupí sedmadvacetiletá americká písničkářka Phoebe Bridgers, která byla za předloňskou desku Punisher nominována na čtyři ceny Grammy. Půjde o její první koncert v Česku. Ředitelka akce Zlata Holušová říká, že o zpěvačku a kytaristku musela bojovat. "Za poslední rok, kdy jsme ji na festival domluvili poprvé, z ní vyrostla velká hvězda nezávislé hudby," dodává.

V programu přibyla také britská kapela Tindersticks, která letos slaví 30 let existence. Zahraje své největší hity. Devatenáctý ročník Colours se uskuteční od 13. do 16. července v industriální oblasti Dolních Vítkovic. Poslední dva roky se festival kvůli pandemii koronaviru nekonal. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy