O devatenáctku se na Euru starají legendy Suchopárek, Bejbl a Horňák. Obávají se jen "české povahy"

Marek Janoš Marek Janoš
11. 7. 2017 20:31
Fotbalová reprezentace do 19 let bude ve středu v Gruzii bojovat o finále. Turnajem i kvalifikací zatím prošli čeští hráči úspěšně. Podíl na tom má také silné trenérské trio, které zažilo stříbrné Euro v Anglii 1996. Právě proti fotbalistům Albionu se Češi ve středu postaví.
Jan Suchopárek
Jan Suchopárek | Foto: ČTK

Tbilisi - Reprezentace do 19 let má za sebou úspěšnou cestu základní skupinou na mistrovství Evropy v Gruzii. Velkou zásluhu na tom má podle slov z kabiny skvělá týmová atmosféra, kterou společně utváří hráči a trenéři. Národní tým U19 totiž vede trio stříbrných medailistů z Anglie 1996, Jan Suchopárek, Michal Horňák a Radek Bejbl.

Česká povaha

Trenéři si zatím spolupráci s českými fotbalovými nadějemi pochvalují. "Kluci jsou na trénincích pilní a pracovití," pochvaloval si hlavní trenér Jan Suchopárek. "Všichni mají šanci hrát jednou v dospělé reprezentaci," dodal. Úskalím však může být "česká povaha".

Fotbaloví hráči i trenéři v rozhovorech obecně o "české povaze" často mluví. My Češi podle jejich slov nejsme tolik pracovití a snadno zpychneme. Fotbalisté nejsou výjimkou. A platí to i pro letošní mistrovství Evropy do 19 let. "Jsme trošku jiní než ostatní týmy tady," všiml si hlavní trenér Jan Suchopárek. "Ne vždycky jsou v hráči v nejlepší koncentraci a je třeba je napomenout," dodal.

Na své svěřence používá metodu cukru a biče. "Nevím, jestli je to úplně správně, ale občas je potřeba klukům trochu povolit, aby se maximálně soustředili," dopověděl s úsměvem Suchopárek, který tým dovedl tým až k semifinále, ve kterém se postaví proti Anglii.

O fotbalové mládí se stará trojice legend

Mezi hráči má bývalý reprezentační obránce respekt, ale je s ním i zábava. "Je to výborný fotbalista, který ví, co od nás chce. Jako trenér je přísný, ale zároveň si s námi užívá i legraci," popsal Suchopárka záložník Michal Sadílek. Trenéři se s hráči často pohybují také na hřišti. "Pořád to mají v noze. Jde vidět, že mají spoustu zkušeností," obdivoval trenéry obránce Libor Holík.

Michal Horňák působí jako Suchopárkův asistent, Radek Bejbl funguje jako patron reprezentace, a také se pohybuje na trénincích. Každý ze stříbrných mužů roku 1996 má u týmu svou roli. Zatímco Suchopárek je přísným trenérem, Horňák přidává týmu na klidu a Bejbl je příležitostným rádcem.

"Pana Horňáka jsem ještě neslyšel zvýšit hlas," marně vzpomínal s úsměvem střelec Daniel Turyna. "Křičení ponechávám hlavnímu trenérovi, který podle mého má tým při zápase řídit sám," zdůvodnil Horňák.

Kozel sledoval Angličany

Kromě samotného realizačního týmu jsou v Gruzii i další trenéři mládežnických reprezentací z různých kategorií. Václav Černý, Karel Krejčí a Luboš Kozel sledovali možné semifinálové soupeře českého týmu ze skupiny B. Anglii podrobně sledoval Luboš Kozel. "Dostal jsem opravdu obsáhlé materiály. Odvedli vynikající práci," chválil kolegy Suchopárek.

Kozla úroveň mistrovství Evropy nepřekvapila. "Byl jsem na ME do 19 let už loni. Tehdy nejvíce vynikaly Francie s Anglií. Francouzi měli ve svém středu Mbappého z Monaka. Od té doby se během roku z něj stala hvězda evropského fotbalu. Je možné, že vývoj letos u hráčů bude podobný," nešetřil optimismem Kozel. Anglii vidí jako nejlepší tým na turnaji, jako další favority Nizozemsko a Portugalsko. "Kvalita soupeřů je opravdu vysoká. Tady doceňuju, jaký je úspěch, že se sem probojovala česká reprezentace," dodává bývalý trenér Dukly.

V semifinále na Čechy čeká favorit turnaje

Po zápasech ve skupině narazí Češi v semifinále na Anglii, která je favoritem turnaje. Základní skupinou prošla beze ztráty jediného bodu. Postupně porazila Bulharsko (2:0), Nizozemsko (1:0) i Německo (4:1).

"Anglie je letos maximálně suverénní," uznal Luboš Kozel. Trenér Suchopárek připravuje na důležitý zápas svůj tým s vědomím, že je třeba zapracovat především na ofenzívě. Češi nebyli na turnaji zatím příliš produktivní. Jejich největší předností je sehranost, týmový duch a dobré vyhlídky naznačil i zápas s Gruzií. Obrana fungovala precizně, navíc ji dobrými zákroky podpořil brankář Martin Jedlička.

Čím si Jan Suchopárek vysvětluje dosavadní úspěch na turnaji? "Rozhodlo to, že jsme byli připravení a odhodlaní v zápasech vyhrát. Bez toho bychom nepostoupili. Týmy jsou tu na velice srovnatelné úrovni. Navíc chytřejší v zápasech vyhrává," naznačil tajuplně.

Zbraní by měl být i tým jako celek. Podle hlavního trenéra ostatní více spoléhají na jednotlivce, zatímco Češi fungují jako celek. "Máme skvělý tým. Když se někomu nedaří, zbytek ho podpoří, což je to nejdůležitější," pochvaloval si. "Jestli můžeme udělat nějaký úspěch, tak jedině jako celý kolektiv. A ten je tady v Gruzii nebývale komunikativní," dodal asistent Michal Horňák.

 

Právě se děje

Další zprávy