PSG za něj nabízel 100 renaultů, ale Sparta Mráze nepustila. Dnes legenda slaví 80

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
24. 5. 2021 19:44
Říkalo se o něm, že má běh sprintera, přehled pilota formule 1 a vtip šachisty. Někdejší skvělý fotbalista a později trenér Ivan Mráz slaví 80. narozeniny.

Ivan Mráz spojil svoji aktivní kariéru zejména s pražskou Spartou, kam přišel v roce 1963 z rezervy bratislavského Slovanu jako nepříliš známý fotbalista. Hned se však stal pevným článkem základní sestavy tehdy výborného letenského týmu.

Na Letné se podepsal na dvou mistrovských titulech, dvojím postupu do čtvrtfinále Poháru mistrů, oblékl dres národního a v roce 1964 i olympijského mužstva, kterému pomohl ke stříbrné medaili. Po pěti sparťanských letech byl tři roky stálicí holandského Maastrichtu. Řadu let potom pracoval jako zpravodaj ČTK v Římě a od roku 1989 se zabydlel postupně jako trenér, manažer a sportovní ředitel fotbalové akademie ve středoamerické Kostarice. 

Jako fotbalista měl hned několik předností. Byl fyzicky zdatný, pohotový a výborný střelec. Rychle nabíhal do šestnáctky a hlavou nebo nohou posílal na branky soupeřů prudké míče. 

Nádherná léta na Letné

Spartě pomohl k prvenství v domácím i Středoevropském poháru a v letech 1965 i 1967 k ligovým primátům. V Poháru mistrů se důležitými góly zasloužil o postup přes Lausanne Sports, Skeid Oslo a především brankou dvě minuty před koncem přes Anderlecht Brusel. V roce 1966 Sparta na zájezdu do Ameriky zvítězila nad slavným River Plate Mrázovým gólem 1:0 a druhý den argentinský list Clarin mj. uvedl, že někteří sparťanští hráči se jim moc líbili, ale Mráz je uchvátil.

"Ve Spartě jsem prožil nádherných pět let, které mi zůstaly v srdci. Kdybych nenašel cestu na Letnou, tak bych se nikdy ve své kariéře nedočkal takových výšin, kterých jsem dosáhl. Například v roce 1965 na turnaji ve Francii nabízel Paris St. Germain Spartě za moji maličkost 100 osobních automobilů značky Renault," sepsal později do svých memoárů Mráz. 

Na Letné tehdy hrálo velmi silné mužstvo, poskládané kolem "sparťana století" Andreje Kvašňáka. "Uměl to jak s míčem a se spoluhráči, tak i s rozhodčími. Když se mu něco nelíbilo, tak jim strčil ten svůj dlouhý nos do ucha a něco jim říkal tou svojí východní slovenštinou, které sudí nerozuměli a raději mu vyhověli. Velice důležité pak bylo, že celou dobu mého pobytu na Letné byl trenérem Václav Ježek. Díky své pracovitosti a obdivuhodnými teoretickými znalostmi se stal strůjcem nové Sparty," vzpomínal Mráz. 

Rodák ze slovenské Levoči strávil ve Spartě pět let, během kterých nasázel 46 branek. Hned pět z nich vsítil v jediném zápase do sítě Trenčína. "V roce 1967 jsme v posledním ligovém kole porazili Trenčín 5:0, stali se mistry ligy a já během půlhodiny ve druhé půli vstřelil všechny góly. Známý rozhlasový reportér Karel Malina tehdy řekl: Trenčín měl štěstí, že Mráz měl jen pět brankových příležitostí," zapsal si do pamětí sparťanský střelec. 

Stříbro z olympiády

Dres národního mužstva oblékl Mráz brzy po příchodu Sparty a hned proti výbornému mužstvu NSR v Ludwighafenu. A o nečekané vítězství 4:3 se dvěma góly zasloužil tento nováček. O pár měsíců později se proto Rudolfu Vytlačilovi vešel do nominace olympijského mužstva, které se v Tokiu probojovalo až do finále, na čemž měl Mráz nemalý podíl, protože se s pěti brankami stal nejlepším střelcem čs. mužstva.

"Po třech hladkých vítězstvích nás tehdy v semifinále čekal velice kvalitní celek NDR. Téměř celou druhou půli byl stav 1:1 a utkání mířilo do prodloužení. Na mě se však usmálo štěstí a těsně před koncem se mi podařilo vstřelit vítězný gól. Škoda, že ve finále se štěstí usmálo naopak na Maďary, kteří nás porazili 2:1. I stříbro však bylo cenné," vzpomíná jubilant.

Tři roky v Maastrichtu

Koncem roku 1968 se Mráz se Spartou rozloučil a přijal nabídku Maastrichtu, solidního prvoligového holandského celku. A byly to tři roky, na které vždy velice rád vzpomínal.

"Naučil jsem se tam nespěchat, vážit si každé minuty, užívat si života. Měli jsme tam s manželkou a synem Viktorem skvělé sousedy a během pobytu získali i další přátele, s nimiž jsme se ještě potom dlouho setkávali. Pokud jde o fotbal, tak holandská liga byla kvalitní. Přímo úžasná byla pracovitost každého jednotlivce i celého týmu, až na hranici možností. Celkem jedenáctkrát jsem se vešel do nejlepší sestavy určitého týdne a jako nejlepší střelec kola jsem získal čtyři skutečně zlaté maličké kopačky. Klub měl sice zájem na prodloužení mé tříleté smlouvy, ale z české strany nastaly různé komplikace, a tak jsem se vrátil domů," vysvětluje Mráz.

Po návratu do Prahy

Na jaře 1972 ještě několikrát oblékl sparťanský dres, ale moc se mu nedařilo a svoji profesionální hráčskou kariéru uzavřel. V sezoně 1974/1975 se však do Sparty vrátil jako trenér, ale posledních pět kol, po nichž Sparta sestoupila do druhé ligy, ji už vedl Zdeněk Roček.

"Myslel jsem si, že pomohu svými zkušenostmi z Holandska, což byla pro mě zřejmě mladická nerozvážnost. V tehdejším kolektivu byly dvě party, z nichž ti starší vyžadovali určitá privilegia. Když se však ve fotbale netáhne za jeden provaz, tak není naděje na úspěch. Určitá snaha z vedení klubu a u mladých hráčů sice byla, ale na záchranu prvoligové legitimace nestačila. Navíc v té době měla v celém českém fotbale navrch filozofie za málo peněz hodně muziky. Smutné vzpomínky na toto období mě neopustily a často jsem se sám sebe ptal, kolik viny jsem na tomto kolapsu měl já," přiznává.

V Kostarice měl svoji Spartu

Po skončení fotbalové kariéry se živil jako zpravodaj agentury ČTK v Římě, kde současně pracoval jako skaut pro Fiorentinu. V roce 1978 se setkal s bývalým velvyslancem v Kostarice, který mu nabídl místo trenéra. Zůstal tam tři roky a v roce 1989 se tam natrvalo vrátil.

"V Alajuele jsem se stal sportovním ředitelem a během deseti let jsme slavili několik titulů. Udělal jsem si tam svoji Spartu. V roce 2000 se mi pak podařilo vytvořit fotbalovou školu, která měla název AC Milán. Italové si k nám jezdili vybírat talentované chlapce. Postupně jsme v této škole měli více než tři stovky žáků a dorostenců, o které se staralo 15 trenérů. Nutilo mě to pořád něco dělat a navíc jsem si zlepšil důchod. Musel jsem si jen dávat pozor, abych na ně nekřičel, protože při hlasitějším projevu se to většině rodičů nelíbilo. Těšilo mě, že z naší školy našlo cestu až do národního mužstva hned několik mladíků," těší jubilanta.

Začátek ztráty paměti

Začátkem roku 2015 navštívil Ivan Mráz svého českého lékaře, jehož informace ho nepotěšila. "Řekl mi, že asi začíná úřadovat pan Alzheimer, že tato nemoc je připravena k útoku. Prý se zatím jen rozcvičuje, ale nechybí nic, aby vstoupila do prvního poločasu," dodal se smutným úsměvem. Poslední léta už tráví v Praze.

"Pandemie koronaviru ho sice načas vrátila do Kostariky, ale v létě už by zase měl být tady. Pokud jde o zdravotní stav, tak fyzicky je v pořádku, ale krátkodobá paměť už mu chybí. A o fotbal se stále zajímá, vždyť to byl jeho život," dodává Mrázova dcera Kristina Horáčková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Zeman a katarský emír podepsali dohodu o spolupráci, vznikne i ambasáda v Česku

Prezident Miloš Zeman a katarský emír Tamim bin Hamad Sání v Praze podepsali dohodu o ekonomické spolupráci, po notifikaci Evropskou komisí též schválí dohodu o ochraně investic. Na tiskové konferenci po středečním jednání to řekl Zeman. Dotkli se také otázky katarského velvyslanectví v Česku, podle emíra bude otevřeno v krátké době, pravděpodobně v nadcházejících měsících.

Už dříve byla podle Zemana uzavřena dohoda o zabránění dvojího zdanění. "Vedle přímé linky mezi Prahou a Dauhá je perspektiva v nejbližší době zřídit velvyslanectví Kataru v Česku, naše velvyslanectví v Dauhá již funguje," uvedl Zeman. Ocenil přátelskou diskusi a věří, že státníci položili základ budoucí strategické, tedy dlouhodobé spolupráce.

Tamim bin Hamad Sání uvedl, že vztahy jsou sice mimořádně kvalitní, ale obchodní výměna a společné investice zatím nedosahují dostatečné výše. Se Zemanem hovořili také o spolupráci ve zdravotnictví či energetice.

Ambasáda Kataru v Česku by podle emíra měla být otevřena v nadcházejících měsících. Katarský velvyslanec pro Česko nyní sídlí v Berlíně.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Kontroly na hranicích se Slovenskem budou pokračovat do 28. října, počet migrantů klesá

Česko prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 20 dní, schválila vláda. Původně platily do 8. října, nově tomu tak bude do 28. října včetně, oznámil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Doposud podle Rakušana opatření přineslo jasné výsledky, trend ukazuje, že příliv migrantů klesá, uvedl. Zmínil hlavně počty zadržených převaděčů.

Podle dosavadních údajů policisté od počátku kontrol prověřili přes 145 tisíc lidí, odhalili zhruba 1450 migrantů a zajistili 39 převaděčů. Na Slovensko vrátili zhruba 450 migrantů a podmínky pro vstup do Česka podle nich nesplnilo přes 500 lidí.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Dva členové ochranky prezidenta kradli náboje, čelí obžalobě ze zpronevěry

Státní zástupce obžaloval dva členy ochranky prezidenta Miloše Zemana ze zpronevěry střeliva. Muži podle obžaloby kradli náboje, státu způsobili škodu 142 tisíc korun, informoval na webu Městského státního zastupitelství v Praze jeho mluvčí Aleš Cimbala. Jeden z obžalovaných se měl dopustit i přečinu nedovoleného ozbrojování, bez povolení si totiž ve "značném množství opatřil zakázané střelivo."

"K opakovaným dotazům veřejných sdělovacích prostředků na trestní věc týkající se trestního stíhání dvou fyzických osob z řad příslušníku Policie ČR zařazených k výkonu služby v rámci Oddělení služební přípravy Odboru zvláštní ochrany Útvaru pro ochranu prezidenta ČR si dovoluji veřejnost stručně informovat, že státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal dne 21. září tohoto roku k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 obžalobu na dvě fyzické osoby," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy