Experti: Trpaslíci hrají lépe, Baníku a Slavii hrozí sestup

Aleš Vávra Aleš Vávra
10. 4. 2014 6:00
Prvoligoví "trpaslíci" Znojmo a Příbram působí sedm kol před koncem Gambrinus ligy na fotbalové odborníky herně mnohem lépe, než tradiční a slavné kluby Slavia, Baník či Bohemians.
Baník a Slavia se utkají v posledním kole Gambrinus ligy. Bude už rozhodnuto?
Baník a Slavia se utkají v posledním kole Gambrinus ligy. Bude už rozhodnuto? | Foto: CPA

Praha - Prvoligoví "trpaslíci" Znojmo a Příbram působí sedm kol před koncem Gambrinus ligy na fotbalové odborníky herně mnohem lépe, než tradiční a slavné kluby Slavia, Baník či Bohemians.

Podle Vladimíra Táborského se do druhé ligy budou pakovat pražští klokani, Milan Luhový zase tvrdí, že pokud Slavia nezvládne následující tři těžké zápasy, bude hlavním kandidátem na sestup právě ona.

Václav Němeček si raději ani neodvažuje tipovat, tak moc zamotaný letošní boj o záchranu podle něj bude. "Může to být klidně o náhodě, ve hře je velmi mnoho možností," říká bývalý reprezentant.

Luhový: Proti lídrům Slavia neuspěje

Přesto jedno jméno nakonec vypálí. "Bohemka, ta to opravdu nebude mít jednoduché. Mluví se i o Baníku, te má ale podle mého názoru na záchranu větší šance," míní Němeček.

To si naopak nemyslí Milan Luhový. Fotbalový expert zmiňuje čtyři kluby, které budou mít se záchranou největší starosti. "Baník, Bohemka, Slavia a Brno. A nejhůře je na tom Baník," konstatuje bývalý hráč Dukly Praha.

Následující tři kola podle něj rozhodnou a klíčová budou především pro pražskou Slavii. Ta má velmi těžký los, hraje derby na Spartě, doma s Plzní a poté na hřišti velkého konkurenta Bohemians.

"Nečekám, že proti Spartě a Plzni získá Slavia nějaký bod. A pokud potom prohaje i v Ďolíčku, bude jednoznačně na padáka," varuje sešívané Luhový.

Derby Bohemians - Slavia hodně napoví

Podle Vladimíra Táborského nakonec boj o udržení nezvládnou týmy, jež nestřílejí branky. "A s tím má v současné době největší problém Bohemka. Slavia také góly nedává, ale pořád má k dobru čtyři body. Vzájemný zápas mezi Bohemians a Slavií bude nesmírně důležitý," souhlasí s Luhovým v názoru o důležitosti malého derby.

Herně se nejvíce namočené týmy v závěru Gambrinus ligy podle Táborského zlepšovat nebudou. "Nevěřím na kouzelné proutky," říká odborník. I proto favorizuje týmy, které momentálně předvádějí dobrý fotbal.

"Třeba Znojmo je také pořád namočené, ale fotbalově se hodně zlepšilo. Mají tu sportovní formu a ta bude rozhodovat. To samé platí o Příbrami, která potrápila Spartu a v Teplicích hrála velice dobře. Naopak Olomouc hraje špatně, jenže ta už má pět bodů navíc a to je poměrně hodně," dodává Táborský.

Spravedlivý a čistý boj o udržení?

Když má tipovat sestupující, ukáže nakonec na tři podle něj největší kandidáty. "Bohemians, Brno a Baník. Slavia to bude mít velmi těžké, přesto věřím, že nakonec pádu těsně unikne." A je dle Táborského jedno, zda to bude pár kol před koncem nebo až v posledním kole v případné bitvě o všechno na Bazalech proti ostravskému Baníku.

Zatímco souboj o mistrovský titul je prakticky rozhodnutý ve prospěch Sparty, bitva o záchranu bude fotbalové fanoušky bavit zřejmě až do posledních kol. Milan Luhový věří, že by to mohla být bitva čistá a spravedlivá.

"Ten boj je rozdělený mezi tolik klubů, že jsem tam zatím neviděl ani náznak toho, že by někdo někomu něco nechával, že by tam existovaly nějaké dohody. Namočená je v podstatě polovina týmů, takže to vlastně ani nejde," tvrdí expert. "Je tedy reálnější, že mohou sestoupit Baník a Slavia, dva tradiční a silné kluby. Klidně to může nastat," uzavírá Luhový.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy