Lafata se těší na návrat Sivoka a uzdraveného Dočkala. Sám zatím sotva chodí

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
11. 6. 2019 13:44
Vynikající útočník David Lafata zahájil svoji profesionální fotbalovou kariéru v roce 1999 v Českých Budějovicích a ukončil ji se 41 zápasy v národním mužstvu loni v pražské Spartě. Na českobudějovickém sportovním gymnáziu začal trénovat mládež a v jihočeském Olešníku pak oblékat dres tamního klubu. S 22 góly se v jedné ze skupin krajského přeboru stal postrachem všech brankářů.
David Lafata
David Lafata | Foto: Milan Kammermayer

Až do osudné soboty 25. května, kdy v utkání s Hlubokou po brutálním faulu ve středu hřiště skončil se zlomenou lýtkovou kostí nad kotníkem v nemocnici. "Už začínám chodit o berlích po zahradě," usmíval se stále optimisticky naladěný hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Takže nejprve to nejpodstatnější. Jak probíhá léčení zlomené nohy?

Chodím na rentgeny a lékaři tvrdí, že léčení hladké zlomeniny probíhá bez problémů. Noha už neotéká, nebolí a sádru budu mít na noze už jen necelé čtyři týdny (úsměv). Je to moje vůbec první zlomenina, takže do nového způsobu života jsem vstoupil jako nováček. Ale s pomocí manželky jsem dosavadní první dva týdny snad zvládl.

Stejně jako České Budějovice celou uplynulou sezonu. Po čtyřech letech se vrátily do první ligy, takže jste spokojený?

Samozřejmě, vždyť prvních šest let své profesionální kariéry jsem hájil jejich barvy. Jsem moc rád, že druhou ligou prošly suverénně a teď půjde o to, aby se jim dařilo i mezi elitou a vyhnuly se jim záchranářské starosti. Začalo se mluvit o tom, že by se z Izraele měl vrátit jejich odchovanec Tomáš Sivok. Byla by to pro "Budějky" s jeho velkými zkušenostmi posila v kabině i na hřišti. Už dnes se těším, že tam zase budu jezdit na prvoligové zápasy.

Na tribuně letenského stadionu jste fandil Spartě v jejím posledním domácím střetnutí uplynulé ligy s Jabloncem. V čem vidíte její největší problém?

Obdivuji všechny mladíky, především Hložka, Drchala a Sáčka. Avšak potřebují mít vedle sebe zkušeného fotbalistu, dirigenta, osobnost. Sparta se chce pochopitelně pohybovat na špici ligové tabulky, ale na těchto samotných talentovaných mladících cestu do nejvyšších pater nelze stavět. Je samozřejmě obrovská škoda, že Bořek Dočkal skončil s achilovkou na operačním stole. Se svými fotbalovými kvalitami a spoustou životních zkušeností by byl jednoznačnou posilou. Snad se jí ještě brzy stane.

Co říkáte příchodu Libora Kozáka z Liberce?

Pokud jde o mé bývalé místo koncového hráče, tak když bude zdravotně v pořádku, tak jeho příchod vidím v dobrém světle. Další nové hráče neznám, takže se k nim nemohu vyjadřovat. U norského obránce bude velice důležité, jak se mu podaří zabydlet se v cizím prostředí. V každém případě bych si moc přál, aby se Spartě dařilo a po řadě let se na Letné zase slavil zisk mistrovského titulu.

A jaké jsou vaše ještě čerstvé dojmy ze dvou utkání národního mužstva?

Byla to důležitá střetnutí v boji o postup na mistrovství Evropy, a proto obě vítězství považuji za dobrý bodový úlovek. Je to solidní základ v boji o druhou příčku za jasným favoritem Anglií. Podle vlastních zkušeností vím, že není vůbec jednoduché hrát doma dva velice sledované zápasy během čtyř dnů. V utkání s Bulharskem si navíc náš tým vypracoval hodně šancí, ale dokázal proměnit jen dvě. Naopak proti Černé Hoře už tolik možností ke skórování neměl, a přesto byla radost ze tří gólů. Ale takový je už fotbal.

Takže dveře na evropský šampionát vidíte aspoň trochu pootevřené?

Věřím, že cestu na mistrovství současný reprezentační mužstvo najde. Ještě budou důležité zápasy s Kosovem, které dokázalo zvítězit v Bulharsku 3:2. A potom návrat zraněných hráčů, především Dočkala. Pokud si však většina hráčů současného kádru udrží solidní formu, tak by i bohatý podzimní program s pěti zápasy měl přinést očekávané úspěchy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

Další zprávy