Bohemka chce po svazu 50 milionů. Může za to Lněnička?

Jan Cigánik
31. 1. 2008 6:00
Lněnička: Se střížkovskou Bohemkou nemám nic společného
Ondřej Lněnička - svazový nepřítel číslo jedna?
Ondřej Lněnička - svazový nepřítel číslo jedna? | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ring volný! Další kolo války v Českomoravském fotbalovém svazu začíná. Tentokrát se jedná o 50milionovou částku, kterou po svazu požaduje druholigový klub Bohemians Praha, neplést s Bohemians 1905.

Českomoravský svaz si v prohlášení zaslaném médiím postěžoval, že střížkovský klub na něj podal žalobu kvůli ušlému zisku od sponzorů klubu.

"Pražský fotbalový klub Bohemians Praha (dříve Střížkov) podal na ČMFS další žalobu, tentokrát však již neokázale zvláštní a nepochopitelnou - chce po ČMFS 51 milionů korun plus příslušenství, tedy úroky z prodlení a náklady řízení, které mohou dosáhnout až 9 milionů. Prý jako náhradu škody druholigovému týmu za ušlé zisky od sponzorů," píše se v dokumentu podepsaném předsedou svazu Pavlem Mokrým a ředitelem legislativy Marcelem Petráskem.

Čtěte také: Válka na ČMFS eskaluje. Korupční kauza kvůli ní stojí

V této nové kauze se jedná o peníze, které majitel Střížkova Karel Kapr po svazu vyžaduje za dobu, kdy měl podle jeho názoru hrát klub první ligu místo "fanouškovských" Bohemians 1905. Situace je to složitá, v této kauze je podáno žalob více (dohromady sedm) a stále se čeká, až rozhodne soud.

"ČMFS vidí jasného původce celé situace v Mgr. Ondřeji Lněničkovi, který v současné době čelí před kárným senátem České advokátní komory závažnému porušení zákona o advokacii a etiky advokáta. Podle zdrojů blízkých Bohemians Praha s největší pravděpodobností stojí i za tímto posledním absurdním pokusem, jak dostat ze svazu peníze," pokračuje prohlášení.

Se žalobou pana Kapra nemám nic společného, tvrdí Lněnička

Předseda Odvolací a revizní komise Ondřej Lněnička však svazová obvinění odmítá.

"Rozhodně s tím nemám nic společného. To, že pan Kapr kvůli zákulisním praktikám kolem Bohemky přišel o velké peníze, vím už asi dva roky. Ale celé prohlášení svazu mi přijde na hlavu postavené. Co já mám společného s tím, že pan Kapr se rozhodl zažalovat svaz. Ano, před dvěma roky jsem byl u jednání kolem Bohemians a vím, že se na Střížkově cítí finančně poškozeni. Ale s jejich žalobou nemám nic společného," řekl Aktuálně.cz Ondřej Lněnička.

"Na ČMFS se zkrátka rozhodli, že na mě hodí všechnu špínu, která se za ta léta pracovní zatuchlosti v jejich šuplících navršila. Přijde mi, že když na Euru dostaneme branku, tak za to bude moci Lněnička. Svědčí to o totální neznalosti a absurditě, která ve vedení fotbalu panuje," nebral si servítky předseda Odvolací revizní komise (ORK).

Ve svazovém prohlášení se dále píše. "Mgr. Lněnička se v poslední době intenzivně zaměřuje na destrukční činnost, dle jeho názoru 'tím správným směrem', tj. vyvolat mimořádnou valnou hromadu za účinné pomoci některých bývalých rozhodčích a osob známých z korupčních kauz. Snaží se také destabilizovat vedení některých krajských i okresních fotbalových svazů, které rozhodně nejsou jeho nehoráznému chování nakloněny."

Lněnička se stýká s nekalými živly, zní ze svazu

I na to však má předseda ORK ráznou odpověď. "O jaké osoby známé z korupční kauzy se jedná, tam ale nestojí. Svazová klasika. Je třeba se spíš důkladně podívat na složení celého výkonného výboru před rokem 2005 a  srovnat to s tím, kdo tam sedí dnes. Tady je třeba začít. To, že slyšíte o nějakém předsedovi kraje či okresu různé zkazky, není přece důvod s ním nekomunikovat. To bychom se daleko nedostali. Jde jen zkrátka o urážlivé pokrytecké tvrzení".

ČMFS počítá i s tou variantou, že by se přeci jen žaloba ujala a svaz by přišel o 50 milionů korun.

"Úspěch žaloby by znamenal velmi citelný, ne-li likvidační, zásah do činnosti ČMFS, nevyjímaje výchovu mládeže, která je v posledních letech na světové špičce. ČMFS v současné situaci musí pečlivě zvážit své další kroky v této věci. Je možné, že bude třeba na výše uvedený soudní spor vytvořit zvláštní rozpočtovou rezervu, na kterou by mohly doplatit všechny subjekty fotbalového hnutí, zejména však střední a nižší články, tedy kraje a okresy, o které má pan Lněnička vždy největší starost," mají obavy na svazu.

"Opět svazová rétorika plná strachu, podezírání a tajemství. Co na to říct. Přesně z důvodů takového typu komunikace jsem pro uspořádat onu mýtizovanou valnou hromadu a ať se ukáže, koho delegáti chtějí mít v čele. Jestli druh lidí píšící články, ve kterých míchají hrušky s jabkama a cíleně zastrašují kraje a okresy, nebo lidi, kteří jsou otevření jednání a chtějí český fotbal zbavit podobných zákulisních praktik," ukončil pro Aktuálně.cz Ondřej Lněnička.

 

Právě se děje

Další zprávy