Atlético vyřadilo Barcu, Bayern obratem smetl Manchester

9. 4. 2014 22:41
Vedle Realu Madrid a Chelsea postupují do semifinále Ligy mistrů také Bayern Mnichov a Atlético Madrid.
Ani brazilský kouzelník Neymar se nedokázal na Atlétiku prosadit. I proto Barcelona letos v Lize mustrů končí už ve čtvrtfinále. | Foto: Reuters

Praha - V úspěšné cestě za obhajobou loňského triumfu pokračuje v Lize mistrů Bayern Mnichov. Ve čtvrtfinále proti Manchesteru United po úvodní remíze 1:1 na hřišti soupeře vyhrál doma 3:1.

Kvarteto semifinalistů uzavřelo uzavírá Atlético Madrid, které ve španělském derby dokonalo překvapení na úkor Barcelony. První duel skončil také remízou 1:1, a tak Atlétiku doma stačilo těsné vítězství 1:0.

Barcelona bude mezi nejlepšími čtyřmi celky chybět poprvé od roku 2007. To Atlético dosáhlo svého nejlepšího výsledku od roku 1974, kdy bylo ve finále Poháru mistrů evropských zemí, předchůdce Champions League. V Lize mistrů bylo nejlépe ve čtvrtfinále v roce 1997.

O složení semifinálových dvojicí bude jasno v pátek po losu.

Nuda na Bayernu v prvním poločase

První poločas v Allianz Areně moc vzruchu nepřinesl. Obě mužstva se v ofenzivní fázi trápila a ani individuální akce nepřinášely kýžený úspěch. V 17. minutě se sice hosté už radovali z gólu, ale Valencia skóroval z ofsajdu.

Dobrá šance se rýsovala před Rooney, který se pěkně probíjel na hranici vápna. Jenže když se zbavil obránce, udělal zbytečný krok stranou a ztratil potřebnou rychlost.

Skvělý obrat Bayernu

Po přestávce se hra o hodně zatraktivnila a padaly i góly. Po rychlém kontru v 57. minutě odcentroval z pravé strany Valencia, na kraji šestnáctky se do míče opřel Evra a vymetl z rohu domácí brány všechny pavučiny.

Jenže uběhla necelá minuta a obhájce titulu srovnal. Po centru Ribéryho se hlavou trefil Mandžukič. Vrátit vedení mohl Manchesteru Rooney, ale slabá střela jen dokázala, že dnes neměl svůj večer.

O deset minut později navíc Robben pravačkou přihrál na malé vápno Müllerovi, který otočil skóre. Výhru ještě potvrdil Robben, jemuž výrazně pomohla teč Vidiče.

Bayern tak má nadále šanci stát se prvním týmem, který v Lize mistrů obhájí titul. Naposledy se to povedlo v roce 1990 AC Milán ještě v tehdejším PMEZ.

Drtivý úvod Atlétika

Už dlouho se Barcelona nedostala pod takový tlak, jaký na ni dnes vytvořilo v úvodu zápasu Atlético. To na Katalánce vlétlo a už v páté minutě šlo do vedení. Po dlouhém výkopu brankáře Courtoise sice Adrian Lopéz nejprve trefil jen tyč, ale akce pokračovala a Adrian sklepl hlavou míč pro Kokeho, který zblízka trefil odkrytou branku.

To však Atléticu nestačilo a hodně vidět byl zejména Villa, který na hrotu útoku nahradil nejlepšího střelce Diega Costu. Jenže nejprve trefil tyč a o chvíli později i břevno.

Barce se vyrovnat nepovedlo

Atlético ukazovalo, proč vede španělskou ligu, ale postupně začal jeho tlak opadat a Barcelona se dostávala do hry. Messi však hlavou těsně minul a hned po změně stran ve velké šanci vychytal Neymara brankář Courtois. Kataláncům nepomohla ani střídání a jejich tlak byl spíše platonický, obrana Atlética jim nedovolovala větší šance. Naopak v závěru měli domácí několik možností výhru ještě potvrdit.

Atlético, které v minulé sezoně prohrálo v Evropské lize na hřišti Plzně, tak v tomto roce už podruhé nedovolilo Barceloně skórovat a znovu si zvedlo sebevědomí před dramatickou koncovkou ve španělské lize, kde se oba soupeři v boji o titul utkají v posledním kole.

Odvetné zápasy čtvrtfinále fotbalové Ligy mistrů:

Atlético Madrid - FC Barcelona 1:0 (1:0)
Branka: 5. Koke. Rozhodčí: Webb - Mullarkey, Cann (všichni Angl.). ŽK: Koke - Busquets, Mascherano, Alves. Diváci: 54.000. První zápas: 1:1, postoupilo Atlético.

Atlético: Courtois - Juanfran, Miranda, Godín, Filipe - Tiago, Gabi - Koke, Adrián (62. Diego), Raúl García - Villa (79. Rodríguez). Trenér: Simeone.
Barcelona: Pinto - Alves, Bartra, Mascherano, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta (73. Pedro) - Messi, Fábregas (61. Sánchez), Neymar. Trenér: Martino.

Bayern Mnichov - Manchester United 3:1 (0:0)
Branky: 59. Mandžukič, 68. Müller, 76. Robben - 57. Evra. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ŽK: Rafinha - Vidič, Evra. Diváci: 67.300. První zápas: 1:1, postoupil Bayern.

Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Alaba - Robben, Müller (84. Pizarro), Kroos, Götze (65. Rafinha), Ribéry - Mandžukič. Trenér: Guardiola.
Manchester: De Gea - Jones, Smalling, Vidič, Evra - Fletcher (74. Hernández), Carrick - Valencia, Kagawa, Welbeck (81. Januzaj) - Rooney. Trenér: Moyes.