Dobrý den, vítejte u online přenosu z 29. kola fotbalové Gambrinus ligy. V neděli 26. května se definitivně může rozhodnout jak o ligovém šampionovi, tak o sestupujících týmech do druhé ligy. V tomto přenosu proto pro vás budeme sledovat nejen duel Plzně s Libercem, ale budeme vás průběžne informovat také o stavech duelů na ostatních stadionech. Všechny zápasy předposledního kola začínají shodně v neděli v 18:00.
Program 29. kola je následující: Slavia Praha - FC Hradec Králové, Dynamo České Budějovice - Jihlava, Baumit Jablonec - Sigma Olomouc, FK Teplice - Sparta Praha, Viktoria Plzeň - Slovan Liberec, 1. FK Příbram - Zbrojovka Brno, Dukla Praha - FK Mladá Boleslav, 1. FC Slovácko - Baník Ostrava
Karty jsou rozdány poměrně jasně. Pokud se dnes Plzni podaří porazit tým Liberce, získá mistrovský titul. Druhá varianta zisku titulu pro Viktorii? Dvě remízy. A varianta číslo 3: Jakákoli bodová ztráta Sparty. Jinými slovy: Plzeň dnes může klidně prohrát a přesto zdvihnout po utkání pohár nad hlavu, když - stačí, když Sparta v paralelně hraném utkánmí nezvítězí v Teplicích.
Fotbalisté Liberce usilují o třetí příčku v lize, která znamená vstupenku do Evropské ligy. Stačí málo: v posledních dvou zápasech získat jeden bod. Anebo se dočkat jakékoli bodové ztráty Sigmy Olomouc.
Co se týče boje o udržení, pak pro České Budějovice platí, že je automaticky pošle do II. ligy jakýkoli jiný výsledek než dnešní výhra nad Jihlavou. Hradec Králové má trochu větší šanci, ale hraje v Edenu. Ohroženy jsou nadále týmy Baníku, Teplic a Příbrami. Detailně je matematika boje o udržení popsána zde.
Sestava Plzně: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Rajtoral, Horváth, Darida, Kovařík - Kolář - Tecl. Ani na lavičce nejsou zranění Bakoš a Hejda.
Sestava Liberce: Kovář - Kušnír, Kelič, Kováč, Frýdek - Šural, Pavelka, Rybalka, Delarge - Štajner - Rabušic. Do se stavy se po dvouzápasovém trestu za 8 ŽK vrací Kušnír.
Oproti utkání v Brně vyřadila Sparta ze stavy obránce Jarošíka a Hybše. V Teplicích nastoupí v tomto složení: Vaclík - VIdlička, Švejdík, Polom, Pamič - Kadlec, Matějovský, Vácha, Hušbauer, Krejčí - Bednář. K dispozici kvůli disciplinárním trestům nejsou Kweuke a Lafata. Hybš je na lavičce, Jarošík nikoli. Trenér Lavička to vysvětluje namoženým hleznem.
Malé okénko z FNL: v poločase vede tým Bohemians Praha 1905 nad HFK Olomouc 3:0. Je tak na nejlepší cestě postoupit do nejvyšší soutěže, k jistotě potřebuje jediný bod. "Klokani" přes léto vybudují v Ďolíčku vyhřívaný trávník, takže jejich účast v nejvyšší soutěži není nijak podmíněna. Na rozdíl od Znojma, které si sice postup vybojovalo, ale zatím jí nedovolili hrát ji na stadionu ve Znojmě.
Podle bleskového "průzkumu" na facebookové stránce Luděk Mádl - Aktuálně.cz se 42 účastníků ankety domnívá, že Plzeň bude korunována již dnes, 12 pak, že za týden. A jen 6 respondentů ještě věří, že titul získá Sparta.
Utkání byla zahájena. Zatímco v Plzni je vyprodáno, v Teplicích zápas sledují notně prořídlé tribuny
Hned na začátku plzeňského utkání se hlavami srazili domácí Rajtoral s libereckým Frýdkem, který je ošetřován na hrací ploše, zdá se, že bude muset hned střídat. Má podle všeho rozseknuté levé obočí, možná otřes mozku. Odvážejí ho ze hřiště.
Hra je konečně přerušena, na hřiště tedy může za zraněného Frýdka naskočit liberecký Fleišman.
Liberec je s 31 uhranými body nejlepším týmem jara, Viktoria zatím v této části sezony získala 28 bodíků. Sparta jen 26. Na hřišti zatím balon drží Liberec, Plzeň pozorně brání.
Sparta měla namále. Po Litsingiho střele zpoza vápna se zachvěla tyč gólmana Vaclíka. A Vůch vzápětí neuměl dobře usměrnit dorážku.
Čistá šance Plzně. Horváth na levé straně posunul Kovaříkovi, ten měl spoustu času a prostoru, aby ideálně vyrýsoval přihrávku před bránu Kolářovi a ten míč tečoval těsně mimo.
Vzápětí odpověděl střeleckým pokusem liberecký Šural.
Slovácko vede nad Baníkem 1:0, branku vstřelil Došek. Olomouc vede v Jablonci 1:0 zásluhou Navrátila.
V Plzni mezitím domácí Tecl nastřelil boční tyč. První ligová branka za Viktorii mu tak stále nebyla souzena.
Vedení Olomouce v Jablonci nehraje Libereckým do karet. Sigma je totiž jejich konkurentem v boji o 3. příčku, znamenající postup do Evropské ligy.