Drama. Švýcaři vyřadili Bělorusy až po nájezdech

23. 2. 2010 23:50
Švýcarsko - Bělorusko 3:2 po samostatných nájezdech
Kostjučenok z Běloruska sráží Švýcara Dicka během osmifinále hokejového turnaje. | Foto: Reuters

Praha - V prvním osmifinálovém zápase hokejového turnaje vyřadilo Švýcarsko běloruský tým, ale jeho cesta do čtvrtfinále byla nejdelší, jaká být mohla. Švýcaři vyhráli až po nájezdech.

Ve čtvrtfinále se utkají s Američany a na sebe tak narazí dvě mužstva, která celý turnaj otevírala. V základní skupině tehdy USA porazily Švýcarsko 3:1.

Zápas s Běloruskem začal pro mírné favority Švýcary naprostým šokem. Bělorusové se při prvním přechodu za útočnou modrou čáru dostali až před brankáře Hillera, velkou oporu svého týmu v předchozích utkáních.

Jenže Hiller nepochopitelně neudržel lehký puk a dovolil dorážet Kaljužnému. Rozhodčí po poradě u videa gól uznali. Na časomíře svítilo pouhých 54 odehraných vteřin.

Ukázalo se, že ve vyřazovacích bojích se nejspíš bude hrát mnohem opatrnější hokej než ve skupinách. Švýcaři, možná zaskočení nepříjemným začátkem, se nehrnuli dopředu, Bělorusové jakbysmet.

Teprve ve 13. minutě srovnal Julien Sprunger, když nejdřív trefil běloruského obránce, ale opakovanou střelou už rozvlnil síťku v Mezinově brance.

Tlak Švýcarů narůstal, v první třetině vystřelili na Mezina 16krát, soupeř na Hillera jen sedmkrát.

Ve druhé třetině vyšla Švýcarům přesilovka. Nekrytý Domenichelli dostal příležitost k reparátu po neúspěšné teči před Mezinem a druhou dorážkou poslal svůj tým do vedení.

Jenže Bělorusové oplatili stejnou mincí. V početní výhodě se na ně opět usmálo štěstí, když se kotouč odrazil od Hillera přímo na volného Zacharova a ten pohodlně vsítil vyrovnávací gól.

Ve třetí třetině gól nepadl a tak zápas dospěl do prodloužení. V něm nevyužili obrovskou příležitost Bělorusové, protože hráli přesilovku.

Prodloužení se hrají deset minut a ve čtyřech hráčích, takže Bělorusko mělo k dispozici velmi výhodnou variantu početní převahy 4 na 3. Gól však nedalo.

V samostatných nájezdech vedli Švýcaři už 2:0, Bělorusové pak sice proměnili svůj druhý nájezd v pořadí, ale o jejich vyřazení rozhodl Romano Lemm, který překonal Mezina.

Výsledek:

Švýcarsko - Bělorusko 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Sprunger (Wick, Plüss), 28. Domenichelli (Streit, Blindenbacher), rozhodující sam. nájezd Lemm - 1. Kaljužnyj (Kosťjučenok), 36. K. Zacharov (Ugarov, Stasenko). Rozhodčí: Devorski (Kan.), Ország (SR) - Blümel (ČR), Nowak (USA). Vyloučení: 5:3. Využití: 2:1. Diváci: 17.397.
Švýcarsko: Hiller - Streit, Y. Weber, Furrer, Von Gunten, Blindenbacher, Sbisa, Diaz, Seger - Paterlini, Plüss, Rüthemann - Déruns, Ambühl, Monnet - Wick, Jeannin, Lemm - Domenichelli, Sannitz, Sprunger. Trenér: Ralph Krueger.
Bělorusko: Mezin - Salej, Kosťjučenok, Stasenko, Rjadinskij, Denisov, Kolosov, Makrickij - Kolcov, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Kulakov, Meleško, Stas - Ugarov, K. Zacharov, Zadělenov - Michalev, Antoněnko, Děmagin. Trenér: Michail Zacharov.