Bitvy svádějí v Pekingu i města. Perou se o Hry 2016

Martin Novák Martin Novák
14. 8. 2008 14:04
Vrátí se za 8 let olympiáda na východ Asie?
Olympijská vlaječka Tokia 2016.
Olympijská vlaječka Tokia 2016. | Foto: Martin Novák

Peking (Od našeho zpravodaje) - Středobodem sportovního světa je momentálně Peking.

Vedle tradičních klání zde ovšem začíná i bitva o pořádání olympiády v roce 2016. Té, o níž se nesměle pokoušela i Praha, než byla její kandidatura Mezinárodním olympijským výborem vyřazena.

Japonské Tokio, brazilské Rio de Janeiro i americké Chicago v Pekingu v těchto dnech mocně lobbují za to, aby se sportovní svátek uskutečnil za osm let právě u nich.

Zástupci těchto tří měst pořádají tiskové konference, vystavují vlajky a loga, nechávají se fotografovat na sportovištích i v ulicích.

Olympijské suvenýry jsou v Pekingu na dračku.
Olympijské suvenýry jsou v Pekingu na dračku. | Foto: Martin Novák

Japonci v Pekingu oficiálně odkryli logo i slogan her: Spojování našich světů.

Šéf přípravného výboru Ičoro Kono novinářům novinářům řekl, že japonská metropole chystá odvážný a netradiční projekt. Všechna sportoviště (s výjimkou střelnice a fotbalových stadionů) by totiž byla přímo v centru Tokia.

Sportovci i diváci by to tak měli měli všude velmi blízko. "Na všechna sportoviště to z olympijské vesnice nebude trvat déle než dvacet minut," slíbil Kono. Z jedenatřiceti sportovišť jich prý jedenadvacet už stojí, stačila by jejich modernizace.

Podle dvou na sobě nezávislých průzkumů má konání her v Tokiu podporu zhruba sedmdesáti procent obyvatel země vycházejícího slunce.

Foto: Martin Novák

Možná uspořádáme i zimní hry, vtipkoval brazilský prezident

Velmi aktivní jsou v Pekingu i Brazilci. Kandidaturu osobně podpořil i prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

V hotelu, kde bydlím, je početná brazilská výprava a všichni nosí trička s nápisem Rio 2016. Spoléhají na to, že Španělsko (Madrid je čtvrtým kandidujícím městem), USA i Japonsko už olympiády hostily, takže teď jsou na řadě oni.

"Bylo by dobré, kdyby se olympiáda poprvé konala v Jižní Americe. Kdyby hry zamířily na další kontinent," prohlásil v čínské metropoli předseda přípravného výboru Carlos Roberto Osorio.

Rio kandidovalo už dvakrát - pokaždé neúspěšně. V roce 2004 uspořádaly olympiádu Atény, za čtyři roky se sportovci sjedou do Londýna.

"Jediné sporty, které v Brazílii neprovozujeme, jsou ty na sněhu a ledu. Ale s tím globálním oteplováním, kdo ví. Třeba jednou uspořádáme zimní olympiádu," vtipkoval v Pekingu prezident Lula.

Starosta Chicaga se vydal na prohlídku pekingského metra.
Starosta Chicaga se vydal na prohlídku pekingského metra. | Foto: Martin Novák

Chicago vyslalo do země středu starostu Richarda Daleye. Za doprovodu fotografů a kameramanů se vozil metrem a přemítal, co bude muset město pro olympiádu ještě změnit v dopravě.

"Čeká nás výměna starých souprav za nové," prohlásil. Podle něj je v Chicagu už dnes hotovo zhruba osmdesát procent sportovišť.

O vítězi klání se ovšem nerozhodne v Pekingu, ale až za rok na zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Kodani.

Foto: Aktuálně.cz
Žívě z Číny:
Co jste o olympiádě nemohli číst jinde
 

Právě se děje

Další zprávy