Mimořádná zpráva
SP v biatlonu • Ruhpolding • 14:15

Štafeta mužů

Konečné pořadí:

1. Francie (0+6) 1:18:11.2
2. Norsko (0+10) +1:12.2
3. Rakousko (0+4) +1:24.3
...
11. Česko (2+11) +4:23.0

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu ze štafetového závodu biatlonistů v rámci pátého dílu seriálu Světového poháru 2019/20 z německého Ruhpoldingu. Závod začíná v sobotu 18. ledna v 14:15.

STARTOVNÍ LISTINA:

1. Norsko (Dale, Bjöntegaard, T. Bö, Christiansen)

2. Francie (Jacquelin, M. Fourcade, Desthieux, Fillon Maillet)

3. Německo (Rees, Nawrath, Peiffer, Doll)

4. Rusko (Garaničev, Jelisejev, Latypov, Loginov)

5. Slovinsko (Tršan, Fak, Bauer, Dovžan)

6. Bělorusko (Smolski, Bočarnikov, Labatnau, Jaljatnau)

7. Česko (Šlesingr, Moravec, Štvrtecký, Krčmář)

8. Švédsko (Femling, Nelin, Ponsiluoma, Samuelsson)

9. Itálie (Hofer, Bormolini, Cappellari, Windisch)

10. Kanada (Burnotte, S. Gow, Millar, C. Gow)

11. Ukrajina (Tyščenko, Pryma, Dudčenko, Pidručnyj)

12. Švýcarsko (Dolder, Weger, Finello, Wiestner)

13. Rakousko (Landertinger, Eder, Leitner, Eberhard)

14. USA (Nordgren, Doherty, Schommer, Brown)

15. Estonsko (Zachna, Ermits, Siimer, Raenkel)

16. Finsko (Seppälä, Hiidensalo, Ranta, Harjula)

17. Bulharsko (Anev, Sinapov, Gerdžikov, Iliev)

18. Polsko (Nedza-Kubiniec, Guzik, Szczurek, Szwajnos)

19. Slovensko (Šíma, Otčenáš, Bartko, Hasilla)

20. Rumunsko (Buta, Puchianu, Serban, Flore)

21. Litva (Dombrovski, Strolia, Banys, Kaukenas)

22. Čína (Čeng, Yan, Li, Tang)

23. Kazachstán (Pantov, Jeremin, Kuts, Vitěnko)

24. Lotyšsko (Mise, Patrijuks, Slotinš, Rastorgujevs)

25. Korea (Lapšin, Čoj, Lee, Kim)

26. Belgie (Claude, Langer, Lahaye-Goffart, Beauvais)

Biatlonisté pojedou v rámci aktuálního ročníku Světového poháru čtvrtou štafetu. Češi skončili v Östersundu třináctí, v Hochfilzenu pátí a před týdnem v Oberhofu osmí. Trenér Zdeněk Vítek dnes postavil štafetu ve stejném složení jako ve Švédsku na úvod sezony. Závod rozběhne nejzkušenější člen týmu Michal Šlesingr, následovat bude Ondřej Moravec, mladík Jakub Štvrtecký a o finiš se postará Michal Krčmář. Mimo sestavu zůstal Tomáš Krupčík, který zajel ve čtvrtečním sprintu nejhorší výsledek z českých biatlonistů.

Michal Šlesingr při závodech SP v Östersundu.
Michal Šlesingr při závodech SP v Östersundu. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Výsledky mužské štafety z Oberhofu, sobota 11. ledna:

1. Norsko (Birkeland, Bjöntegaard, Dale, Christiansen), 1:19,32.3 (2+8)

2. Francie (Jacquelin, M. Fourcade, Desthieux, Fillon Maillet), -4.4 (2+6)

3. Německo (Horn, Kühn, Peiffer, Doll), -48.2 (2+14)

8. Česko (Šlesingr, Krčmář, Štvrtecký, Krupčík), -3:07.6 (3+14)

Čeští biatlonisté se pokusí napravit dojem po pátečním výbuchu žen ve štafetě. Kvarteto Charvátová, Davidová, Voborníková, Jislová skončilo až šestnácté. Do startu mistrovství světa v Itálii přitom nezbývá ani měsíc.

Průběžné pořadí mužských štafet ve Světovém poháru 2019/20:

1. Norsko (180 bodů)

2. Francie (156)

3. Německo (136)

7. Česko (102)

Při čtvrtečním sprintu biatlonistů panovaly v Ruhpoldingu ideální podmínky. Podmínkou umístění v popředí byly dvě nuly při střelbě vleže i vestoje, nicméně žádný český závodník takto odstřílet nezvládl. Moravec udělal chybu při druhé střelbě a skončil třicátý, Štvrtecký netrefil jeden terč vleže a doběhl o jedno místo za Moravcem. Krčmář s dvěma omyly shrábl tři body za 38. místo, Šlesingr a Krupčík skončili vinou dvou chyb a pomalého běhu hluboko v poli poražených. Vyhrál Francouz Martin Fourcade před krajanem Quentinem Fillonem Mailletem a Němcem Benediktem Dollem.

Ondřej Moravec při sprintu v Ruhpoldingu.
Ondřej Moravec při sprintu v Ruhpoldingu. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Úspěchem pro českou družinu by bylo nejspíš umístění v první šestce, za přijatelný výsledek by se dala považovat pozice mezi nejlepší osmičkou. O medailové příčce sní Češi od března 2013, kdy dojeli v závodě SP v Soči třetí. Od té doby přidali nejlépe pátá nebo čtvrtá místa, na "bramborové" pozici byli Češi naposled vloni v Oberhofu.

Francouzští biatlonisté prožívají skvělé časy. Všichni čtyři členové jejich štafety byli ve čtvrtek ve sprintu v první pětce. Navíc se ještě Fabien Claude, který štafetu nepojede, dělil o páté místo s krajanem Emilienem Jacquelinem. V Östersundu byli Francouzi druzí, v Hochfilzenu třetí a v Oberhofu opět druzí. V Ruhpoldingu patří znovu mezi favority a budou chtít konečně zaútočit na zlato.

Závodníci už jsou seřazeni na startu, štafeta za malý okamžik začne.

Závod právě odstartoval.

1.

Šlesingr se po kilometru a stech metrech drží na čtrnáctém místě s minimální ztrátou šesti sekund na vedoucího Nora Daleho.

1.

Favorizované štafety jedou v prvním kole na čele závodu, Šlesingr se pohybuje v prostředku balíku. Závodní had se pomalu blíží na střelnici.

1.

Je tady první položka vleže, nabité tribuny na střelnici vítají závodníky. Počasí je v Ruhpoldingu dnes docela nepříjemné, v Německu hustě sněží.

1.

Ruský rodák v korejských barvách Lapšin vynuloval terče a odjíždí.

1.

Šlesingr potřeboval jeden náboj na dobití, ale už je na cestě ze střelnice. Favorité zvládli střelbu relativně rychle, Němec Rees se zachránil až poslední ranou.

1.

Za vedoucím Lapšinem odjel druhý Francouz Jacquelin, na dalších pozicích štafety Slovinska, Běloruska, Polska, Ukrajiny, Švýcarska a Rakouska.

1.

Šlesingr odjel ze střelnice devátý se ztrátou 14 sekund na Lapšina.

1.

Lapšin sestřelil všech pět terčů za neuvěřitelných 14 sekund! Na trati už byl předstižen Jacquelinem, Francouzi od začátku plní roli favoritů.

1.

Norovi Dalemu trvala střelba s jedním dobitím docela dlouho, ale na trati manko za Francouzem Jacquelinem lehce stahuje. Zato domácí Rees ztrácí více než 40 sekund.

1.

Na metě 4,2 kilometru vede Jacquelin s náskokem necelých 11 sekund na Lapšina, hned za ním jede Dale. Šlesingr je jedenáctý s mankem 22 vteřin.

1.

Rozhodčí na střelnici "zavřel" stav číslo sedm, na kterém střílel Šlesingr. Uvidíme, jestli bude mít tato událost ještě další následky. Nyní už se pálí vestoje.

1.

Jacquelin jednou dobil a jako první opouští střelnici.

1.

Šlesingr v problémech. Musí opravovat dvě rány!

1.

Rees si polepší, zato Nor Dale ztrácí, trefil až poslední opravou ránu. Šlesingr se s dobíjením popral dobře, ale na třináctém místě ztrácí už 34 sekund.

1.

Pořadí po druhé střelbě: 1. Jacquelin (Francie), 2. Čeng (Čína, +0:10.7), 3. Tyščenko (Ukrajina, +0:12.6) … 13. Šlesingr (Česko, +0:33.9).

1.

Šlesingr má těsně před sebou Kanaďana Burnottea, Bělorusa Smolského, Poláka Nedzu-Kubince a Rakušana Landertingera. V potížích se octli Norové, Dale totiž ztrácí na čelo skoro minutu.

1.

Dale ovšem stahuje, nyní už ztrácí na Jacquelina jen 29 sekund. Šlesingr si také nevede vůbec špatně. Je devátý s mankem 36 vteřin na vedoucí Francii.

1.

Obrovským překvapením je postavení Číňana Čenga, který jede osamocený na druhém místě. Ztráta Šlesingra na třetí místo činí jen osm sekund.

2.

M. Fourcade je v závodě, na druhém místě se ztrátou 11.8 sekundy Čína.

2.

Dále Norsko, Rakousko, Rusko, Švédsko, Slovinsko a Česko na osmém místě. Moravec vyráží se ztrátou 38 sekund.

2.

Nejzkušenější český závodník musel třikrát dobíjet, stejně jako Němec Rees, Kanaďan Burnotte nebo Bulhar Anev. Šlesingr byl ze zmíněných biatlonistů nejrychlejší, svůj úsek zvládl uspokojivě.

2.

Hustá chumelenice v Ruhpoldingu neustává, což slibuje do dalšího průběhu štafety drama na střelnici. Možná se otevírá šance pro outsidery.

2.

Podle reportéra České televize Martina Vichnara se sedmý stav na střelnici zasekl, a proto byl uzavřen. Se střelbou Šlesingra žádný problém nebyl.

2.

M. Fourcade v poklidu navyšuje náskok na prvním místě. Číňan Yan se stále sympaticky drží na druhé pozici. Za ním jedou vlčáci Bjöntegaard, Eder, Jelisejev a Nelin.

2.

Další štafety už ztrácejí více. Moravec nabral na Fourcada v prvním kole více než deset sekund, ale má stabilní pozici v hlavním poli.

2.

Závodníci se blíží na třetí střelbu, tentokrát tedy vleže.

2.

Fourcade si dal s poslední ranou na čas, ale mohl si to dovolit. Celkově vyčistil pět terčů za 28 sekund a pojistil vedení Francie.

2.

Yan z Číny pokračuje ve skvělém závodě, zastřílel čistě. Co Moravec?

2.

Ondřej Moravec se ani jednou nemýlil a český tým zůstane přibližně na svém! Češi jsou devátí se ztrátou 52 sekund na Francii.

2.

Pořadí po třetí střelbě v první desítce: 1. Francie, 2. Rusko (+0:28), 3. Čína (+0:29.1), 4. Rakousko (+0:29.5), 5. Švédsko (+0:34.4), 6. Norsko (+0:46.1), 7. Slovinsko (+0:46.1), 8. Bělorusko (+0:46.6), 9. Česko (+0:52), 10. Polsko (+1:00.4).

2.

Moravec ztratil na trati na Fourcada osm vteřin. Drží devátou příčku, ale na osmého Faka ztrácí český biatlonista 12 sekund. Dotahuje se na něj Němec Nawrath.

2.

Nawrath se dotáhl na Moravce a předjel ho. Český závodník jede desátý.

2.

Fourcade už je na střelnici a za hustého sněžení střílí vestoje.

2.

Fantastická položka Martina Fourcada! Francouzi dál bezpečně kontrolují vedení, Fourcade odstřílel za 24 sekund a mizí.

2.

Fourcade už je dávno na trati a teprve teď se staví ke střelbě Eder a Jelisejev.

2.

Eder je druhý se ztrátou minuty a jedné sekundy, Čína stále nepotřebovala ani jeden náhradní náboj a vyráží třetí.

2.

Moravec jednou úspěšně dobil a posunul se na osmé místo!

2.

Pořadí po čtvrté střelbě v první desítce: 1. Francie, 2. Rakousko (+1:01.1), 3. Čína (+1:10.4), 4. Rusko (+1:13.1), 5. Slovinsko (+1:23.2), 6. Norsko (+1:24.6), 7. Bělorusko (+1:30.2), 8. Česko (+1:34.8), 9. Německo (+1:37.9), 10. Ukrajina (+1:38.2).

2.

Fourcade dále navyšuje svůj náskok. Eder na druhém místě ztratil, na třetí místo se posunul Bjöntegaard, na čtvrtém je Jelisejev. Pátý Číňan Yan se snaží držet v kontaktu.

2.

Moravce znovu předjel Němec Nawrath, ale český biatlonista se teď pokusí udržet s domácím závodníkem. Do konce druhého úseku zbývají stovky metrů.

2.

Bjöntegaard se dotáhl na Edera a nejspíš Rakušana ještě před předávkou předjede. Fourcade už předává Desthieuxovi.

2.

Desthieux je na trati, druhé Norsko ztrácí minutu a 19 sekund, na třetím úseku pojede Tarjei Bö. Třetí Rakušané mají manko jen o čtyři desetiny vyšší, reprezentovat ho teď bude Leitner.

2.

Rusové a Slovinci jsou na čtvrtém a pátém místě. Dále Bělorusko, Ukrajina, Čína a Německo. Moravec předává desátý, v kontaktu s Němci a Číňany.

3.

Českou štafetu bude na třetím úseku zastupovat Jakub Štvrtecký. Na Francii ztrácí bezmála dvě minuty, ale od čtvrtého Ruska ho dělí jen 18 sekund.

3.

Štvrtecký se posunul na deváté místo před Číňana. Drží se v závěsu za osmým Němce Peifferem, daleko není ani sedmý Ukrajinec Dydčenko.

3.

Desthieux se blíží na pátou střeleckou položku dnešní štafety, T. Bö a Leitner jsou daleko za ním. Byť čtyři sekundy odmazali, ztrácejí minutu a 15 sekund.

3.

Za Norem a Rakušanem jedou ve dvojici Rus Latypov a Slovinec Bauer.

3.

Desthieux bude jednou dobíjet.

3.

Opravil a v pohodě odjíždí. Pokud to takhle půjde dál, Francie s přehledem zvítězí. Peiffer se posunul na sedmé místo, Štvrtecký jede osmý až devátý.

3.

Na střelnici přijeli Leitner a T. Bö, blíží se další včetně Štvrteckého.

3.

Tarjei Bö zastřílel rychleji lépe než Leitner a osamostatnil se na druhé pozici.

3.

Štvrtecký jednou opravuje, bohužel nadvakrát.

3.

Český mladík potřeboval dva náboje navíc a odjel na devátém místě. Devět sekund ztrácí na osmou Ukrajinu, pořád je to na dostřel.

3.

Pořadí po páté střelbě v první desítce: 1. Francie, 2. Norsko (+1:07.9), 3. Rakousko (+1:16.1), 4. Rusko (+1:21.3), 5. Slovinsko (+1:29.4), 6. Bělorusko (+1:39.2), 7. Německo (+1:48.4), 8. Ukrajina (+2:08), 9. Česko (+2:17.1), 10. USA (+2:17.4).

3.

Štvrtecký téměř odmazal ztrátu na Ukrajinu, bohužel sedmé místo je už poněkud dál. 21letý rodák ze Vsetína by musel zastřílet vestoje čistě bez dobíjení, aby se posunul opravdu výše.

3.

Nejen Slováky teď Desthieux na střelnici dojel o kolo a závod pro ně končí.

3.

Velká pohoda Francouzů! Desthieux zastřílel za nula a připravuje skvělou půdu pro Quentina Fillona Mailleta, který bude finišovat.

3.

T. Bö má před střelbou náskok pár sekund na Rakušana Leitnera.

3.

Bö i Leitner shodně po jedné opravě pokračují. Jednou chyboval Rus i Bělorus, zato Slovinci Bauerovi hrozí trestné kolo.

3.

Bauer to zvládl, čistě zastřílel Peiffer. První sedmička odjela ze střelnice, až teď přijíždí osmý Štvrtecký.

3.

Štvrtecký se pokusil o rychlou položku, ale půjde nejméně na jedno trestné kolo! Česká snaha o první osmičku dostává pořádné trhliny.

3.

Ukrajinec, Číňan a Američan jsou pryč, Štvrtecký musí na dvě trestná kola!

3.

Pořadí po šesté střelbě v první desítce: 1. Francie, 2. Norsko (+1:16.3), 3. Rakousko (+1:27.2), 4. Rusko (+1:40.2), 5. Bělorusko (+1:50.1), 6. Německo (+1:53.5), 7. Slovinsko (+1:54.8), 8. Ukrajina (+2:40.1), 9. Čína (+2:53.6), 10. USA (+2:53.6) … 17. Česko (+3:55.3).

3.

Francouzi předávají s obrovským náskokem a jedou si o vítězství. Norsko drží druhé místo, po stříbru mohou ještě pokukovat Rakušané.

3.

Češi mohou reálně pomýšlet maximálně na dvanácté nebo třinácté místo.

4.

Rozestupy na začátku čtvrtého úseku: 1. Francie, 2. Norsko (+1:25.9), 3. Rakousko (+1:42.1), 4. Německo (+2:00.5), 5. Bělorusko (+2:00.9), 6. Slovinsko (+2:02.4), 7. Rusko (+2:03.0).

4.

Za úvodní sedmičkou zeje více než minutová díra. Štvrtecký předal Michalu Krčmáři na dvanáctém místě, vytáhl českou štafetu o pět pozic. Jenže jedenáctí Švédové mají k dobru půl minuty.

4.

Sedmá střelba pozvolna začíná, s obrovským náskokem přijel Fillon Maillet.

4.

Francouzský biatlonista dvakrát dobíjel, ale něco takového si v pohodě mohl dovolit. Fillon Maillet odjíždí, zatímco druhý Christiansen zatím v nedohlednu.

4.

Christiansen zvládl ležku čistě a pojistil druhé místo.

4.

Eberhard hájí třetí místo před skupinou pronásledovatelů, ale nedaří se mu to.

4.

Loginov vyráží těsně za Eberhardem, Rusko větří šanci na bronz. Bez šancí nejsou ani pátí Němci a šestí Slovinci.

4.

Pořadí po sedmé střelbě v první desítce: 1. Francie, 2. Norsko (+1:18.8), 3. Rakousko (+1:57.9), 4. Rusko (+2:00.8), 5. Německo (+2:10), 6. Slovinsko (+2:13.5), 7. Bělorusko (+2:52.2), 8. Ukrajina (+3:34.4), 9. Čína (+3:43), 10. Švédsko (+3:44.7) … 12. Česko (+4:20.4).

4.

Krčmář předvedl nejlepší ležku ze všech závodníků na trati a upevnil dvanáctou pozici pro český tým. První desítka zůstává však stále docela daleko.

4.

Fillon Maillet znovu předvedl dvě chyby a musí dobíjet.

4.

Francouz dobil nadvakrát a jede pro vítězství! Francie byla dvakrát druhá a jednou na třetím místě, na čtvrtý pokus v této sezoně vyhraje.

4.

Christiansen zvládl střelbu vestoje s jedním dobitím a suverénně je druhý.

4.

Eberhard se přihlásil o bronz, odstřílel bez chyby a odjíždí. Ale Loginov po dobití nebude ztrácet příliš. Doll je nejspíš ze hry o medaili.

4.

Pořadí po osmé střelbě v první desítce: 1. Francie, 2. Norsko (+1:21.0), 3. Rakousko (+1:45.9), 4. Rusko (+1:52.3), 5. Německo (+2:08), 6. Slovinsko (+2:31), 7. Bělorusko (+2:55.3), 8. Ukrajina (+3:32.8), 9. Švédsko (+4:04.4), 10. USA (+4:18.1) … 11. Česko (+4:28.2).

4.

Krčmář dvakrát dobil a ještě se popere o první desítku. Odpáral Číňana a na Američana Browna ztrácí jen deset sekund.

CÍL

Fillon Maillet si bere vlajku a přijíždí do cíle s přehledem na prvním místě. Francie vítězí v mužské štafetě ve Světovém poháru po třech letech.

4.

Krčmář na trati bohužel nestahuje Brownův náskok, Češi budou nejspíš jedenáctí.

CÍL

Norové bez největší hvězdy, Johannese Thingnese Bö, končí druzí.

CÍL

Eberhard dojíždí třetí a Rakušané berou pro ně skvělý bronz. Loginov nedokázal stáhnout ztrátu po střelnici, Rusové končí čtvrtí.

CÍL

Němci končí doma v Ruhpoldingu pátí, šesté je Bělorusko, sedmé Slovinsko.

CÍL

Krčmář přiváží českou štafetu na jedenáctém místě. Po výsledcích z Hochfilzenu a Oberhofu je to značné zhoršení.

CÍL

Konečné pořadí štafety:

1. Francie (0+6) 1:18:11.2
2. Norsko (0+10) +1:12.2
3. Rakousko (0+4) +1:24.3

11. Česko (2+11) +4:23.0

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek sobotního dne. Zítra můžete prostřednictvím online přenosů Aktuálně.cz sledovat stíhací závody v Ruhpoldingu. Ve 12:15 jdou do akce ženy včetně Lucie Charvátové, od 14:30 muži s účastí Ondřeje Moravce, Jakuba Štvrteckého a Michala Krčmáře.

Právě se děje

před 8 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy