Česká biatlonová pohroma pokračuje. Německé úřady poslaly domů i Krupčíka

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 7. 1. 2021 20:26
Další český biatlonista měl pozitivní test na koronavirus. Po Michalu Krčmářovi a Adamu Václavíkovi, kteří kvůli tomu nemohli odcestovat na Světový pohár do Oberhofu, se infekce prokázala u Vítězslava Horniga. Německé středisko musel opustit i jeho spolubydlící Tomáš Krupčík.
Ani Tomáš Krupčík do dalšího dílu biatlonového Světového poháru nezasáhne
Ani Tomáš Krupčík do dalšího dílu biatlonového Světového poháru nezasáhne | Foto: Petr Slavík / Český biatlon

Ostatní Češi byli v prvním kole testování negativní.

Hornig měl negativní test před odjezdem na první závody tohoto kalendářního roku, ale v Německu oba jeho vzorky odebrané ve středu ukázaly pozitivitu.

"Jeho hodnoty nejsou nijak vysoké, což značí, že je na začátku infekce. Věřím tomu, že nízké hodnoty naznačují i lehký průběh nemoci," uvedl technický koordinátor týmu Michal Šlesingr na svazovém webu.

Informaci o pozitivním nálezu dostal od zástupce Mezinárodní biatlonové unie (IBU) Daniela Böhma ve středu večer. "Okamžitě jsme Víťu izolovali a ve čtvrtek ráno odcestoval domů. Popsali jsme IBU detailně jeho pohyb a aktivity v posledních třech dnech. Nyní čekáme na další pokyny. Celý tým nadále dodržuje přísná opatření," doplnil Šlesingr.

Do karantény poté poslaly místní úřady i Krupčíka, jenž s Hornigem sdílel pokoj.

Po jejich odjezdu zůstali v mužské části českého týmu v Oberhofu Jakub Štvrtecký, Tomáš Mikyska a Milan Žemlička. Na nedělní smíšenou štafetu přijede Ondřej Moravec, který si po dohodě s trenéry prodloužil přípravu v rakouském Obertilliachu. SP začíná pátečními sprinty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Evropský blok se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodl snížit spotřebu loni v červenci za českého předsednictví. Pravidla spojená mimo jiné se snižováním teplot ve veřejných budovách platí od loňského srpna do tohoto pátku.

"Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob," řekla Simsonová. Místo plánovaných 15 procent podle ní unie dokázala spotřebu snížit do ledna o více než 19 procent.

Někteří experti se však obávají, že omezovat poptávku po plynu bude složitější v nadcházejících teplých měsících, kdy se tato surovina nepoužívá k vytápění, ale zejména v průmyslu. Proti návrhu dnes byli ministři z Maďarska a Polska, což ale jeho přijetí na ministerské úrovni nezabránilo. Členské země návrh písemně schválí v příštích dnech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv americké softwarové společnosti Microsoft na hospodářskou soutěž. Podle agentury Reuters může tento postup vést k vyšetřování obchodních praktik podniku a k zákazu těchto praktik v případě, že se prokáže poškozování hospodářské soutěže.

"Úřad dnes zahájil řízení proti Microsoftu, aby zjistil, zda má firma mimořádný význam pro hospodářskou soutěž napříč trhy," píše se v tiskové zprávě úřadu. "Takové zjištění by nám umožnilo praktiky ohrožující hospodářskou soutěž včas zachytit a zakázat," prohlásil prezident úřadu Andreas Mundt.

Microsoft má podle Mundta díky svým produktům Windows a Office dlouhodobě velmi silnou pozici v oblasti operačních systémů a kancelářského softwaru. Mundt rovněž poukázal na rostoucí význam cloudových služeb Microsoftu a úspěch komunikační platformy Teams. "Navíc Microsoft působí také v dalších oblastech, včetně videoher," dodal.

Společnost Microsoft v reakci na oznámení úřadu uvedla, že jako velká technologická firma si uvědomuje svou zvýšenou zodpovědnost za zdravé konkurenční prostředí. "Budeme konstruktivně spolupracovat s úřadem, který se snaží porozumět naší roli na digitálních trzích," dodal americký podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vyšetřovatelé v Paříži zjišťují v bankách okolnosti podvodů s dividendami

Vyšetřovatelé dnes v Paříži navštívili kanceláře několika velkých bank, zjišťují okolnosti podvodů při výplatě dividend a jejich zdanění. Byli v bance BNP Paribas, HSBC a také v Société Générale, která je vlastníkem české Komerční banky. Informovala o tom agentura Reuters. Jde o součást vyšetřování, které zasahuje více evropských zemí.

Société Générale návštěvu vyšetřovatelů potvrdila, žádné podrobnosti k tomu ale sdělit nechtěla. Ostatní banky se k tomu bezprostředně nevyjádřily.

Národní finanční prokuratura (PNF) uvedla, že vyšetřování souvisí s kauzou označovanou "cum-ex" týkající se výplaty dividend. Při této strategii banky a investoři obchodují akcie firem kolem data rozhodného pro určení nároku na dividendu a následným prodejem mezi sebou se snaží znepřehlednit, kdo je v rozhodný den skutečně vlastníkem. Účastníci těchto obchodů následně žádají po státu vrácení daně z dividend, na což ale nemají nárok.

Finanční prokuratura také uvedla, že vyšetřování se týká i firem Exane, což je součást BNP, a Natixis, což je investiční banka spadající do francouzské bankovní skupiny BPCE. I kanceláře těchto firem navštívili vyšetřovatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy