Video: Biatlon na bitevním poli. Terče sestřelují tanky, vítězí v něm Rusové, účastní se i Zimbabwe

mih mih
12. 8. 2018 7:11
Ruští vojáci si libují ve speciální verzi biatlonu, po trati neuhání závodníci na lyžích ale v tanku.
Biatlon v tanku
Biatlon v tanku | Foto: repro Facebook

Moskva/Praha - Žádný sníh, jen prašná zem a střelnice s třímetrovými terči. Ruská armáda si před pěti lety vymyslela novou verzi biatlonu, místo na lyže skočí závodníci do tanku a prohání se po až desetikilometrové trati. Tento týden na moskevském cvičišti bojovalo o medaile 23 zemí a stejně jako v předchozích ročnících dominovali domácí.

O co vlastně jde? Ruské ministerstvo obrany každoročně pořádá International Army Games, tedy armádní hry. Americké jednotky či složky NATO sice pozvání pravidelně odmítají, ale o účastníky jinak není nouze. Letos se zapojili vojáci z Vietnamu, Sýrie, či dokonce Zimbabwe. 

Jednou z disciplín je tankový biatlon a všech pět ročníků "mistrovství světa" ovládli Rusové. Pravidla jsou celkem jednoduchá. Stroje, které jsou barevně odlišeny a na kovové konstrukci vlaje příslušná vlajka, se vydají na tři kola, každé z nich má od tří do čtyř kilometrů. Po každém obkroužení vjedou na střelnici, kde trefují terče o rozměrech zhruba dva a půl na tři a půl metru umístěné v různých vzdálenostech.

I tady je pamatováno na nepřesné střelce. Kdo mine, musí na pětisetmetrové trestné kolo. Trať navíc skýtá různá úskalí v podobě terénních vln či umělých překážek. Kdo má v cíli nejlepší čas, vyhrává. 

"Každý rok počet účastníků roste, rozšiřujeme hranice a vymýšlíme stále bohatší program, jediné, co se nemění, je duch závodů na bitevním poli," nechal se slyšet ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy