reklama
 
 

Dobytí Německa, díl druhý. V Ruhpoldingu vítají Čechy a velebí královnu Gabi

11. 1. 2017
Českému týmu v Oberhofu výrazně vzrostlo sebevědomí. Potvrdí formu také v Ruhpoldingu? Program startuje už dnes odpoledne štafetou mužů.

Ruhpolding/Praha – Největší česká biatlonová hvězda má v Německu novou přezdívku. Královna Gabi. A po fantastickém představení v Oberhofu mají nyní Gabriela Koukalová a celý reprezentační tým za úkol dobýt také Ruhpolding.

Dva tradiční německé areály se přitom liší jako noc a den. První z nich nemají čeští závodníci vůbec v lásce. V tom druhém, bavorském, si to naopak pravidelně užívají.

"Je to tady jako v pohádce," hlásí z Ruhpoldingu trenér ženského týmu Zdeněk Vítek. Češi měli v neděli v Oberhofu co oslavovat. Zažili nejlepší zastávku Světového poháru letošního ročníku. Hned pětkrát stanuli na stupních vítězů a české fanoušky znovu naladili na ryze biatlonovou notu.

Stále rostoucího šílenství kolem Koukalové si všimla také německá média. Například deník Frankfurter Allgemeine Zeitung přinesl chvalozpěv na sedmadvacetiletou závodnici, která v Oberhofu poskočila před Lauru Dahlmeierovou na první místo celkového pořadí Světového poháru a vykročila razantně za obhajobou velkého křišťálového glóbu.

Koukalovou chválí za postoj k dopingu

"Okouzlující dívka vévodí biatlonovému cirkusu. Má dokonale stylizovaný vzhled. Získala dvě stříbra na olympiádě, ovládla Světový pohár, má spoustu sponzorů," píší tamní novináři a její soužití s badmintonistou Petrem Koukalem označili za českou verzi slavného páru typu Angelina Jolie – Brad Pitt. Jako by zapomněli, že hollywoodský herecký pár je těsně před rozvodem.

Více se ale v listu hovoří o postoji české závodnice k aktuální dopingové kauze ruských (nejen) biatlonistů. Už na posledních loňských závodech v Novém Městě na Moravě se totiž Koukalová začala aktivně angažovat v otázce různých bojkotů a jiných snah o očištění milovaného sportu. A v Německu v aktivitách pokračovala.

"Bylo by pro ni jednoduché zmínit pár frází, zahřát fanoušky svým typickým úsměvem a radši hovořit jen a pouze o sportu. To ale nedělá," všímá si deník.

A cituje její poslední výroky, podle kterých je sama připravená podstoupit třeba třicet dopingových testů ročně: "Jsem připravená kdykoliv, protože podporuji čistý sport. Ten je pro mě důležitější než vítězství."

Muži pojedou v nečekaném pořadí

Ruhpolding se tedy na Koukalovou a její další výkony i výroky evidentně těší. Ještě před tím, než fanoušci uvidí hon na ni a ještě dominantnějšího Martina Fourcada mezi muži, bude bavorský areál svědkem druhých štafetových závodů sezony.

This is where it is going to happen tomorrow. Mens relay starts at 14:30 and it might be crowded there as usual! Tak tady se to zítra semele. Mužské štafety startují ve 14:30 a předpokládáme, že bude tradičně narváno! Drona.cz #dji #mavic

Zveřejnil(a) Michal Slesingr dne 10. Leden 2017

Už dnes odpoledne půjdou do akce muži. Ti čeští chtějí navázat na pěkné páté místo ze slovinské Pokljuky, snažit se ale budou v sestavě, v jaké doposud nejeli. Po necelých deseti letech se totiž na prvním úseku představí Ondřej Moravec. 

Jako druhý by měl vyrazit na trať Jaroslav Soukup, jako třetí Michal Šlesingr a finišovat bude s největší pravděpodobností Michal Krčmář. 

"Ondra je precizní střelec a takového na prvním úseku potřebujeme. Naším cílem je totiž udržet kontakt s čelem závodu co nejdéle,“ říká trenér Michael Málek na oficiálním webu českého biatlonu. Stačí si vzpomenout na Pokljuku, kde rozbíhal Šlesingr a musel třikrát dobíjet. Ostatní pak museli šplhat nahoru z průběžného osmého místa.

Ve hře je ještě nasazení Václavíka

Moravcova současná forma by měla být podle trenérů jistotou. Nejen co se týče střelby, ale i běhu. V nedělním závodu s hromadným startem v Oberhofu se český závodník blýskl v závěrečném okruhu druhým nejlepším časem.

Realizační tým si však do poslední chvíle, tedy do povolených dvou hodin od startu, nechává prostor ještě na jednu nečekanou změnu. Tu by mohl zapříčinit silný vítr, jenž by dle předpovědí mohl do Ruhpoldingu dorazit. 

"Pracujeme ještě s variantou, že v případě extrémních podmínek bychom na druhý úsek nasadili Adama Václavíka. Jarda Soukup nemá silný vítr rád, není si v něm tolik jistý," vysvětluje Málek. 

V půl třetí bude nicméně na startu pětadvacet národních týmů. Češi budou na startu ve druhé řadě po boku Ukrajiny a Rakouska. Z první řady vybíhají nejsilnější týmy Francie, Ruska a Německa. Závod vysílá přímým přenosem program ČT sport a jeho průběh můžete sledovat také v online reportáži na Aktuálně.cz.

autor: Aleš Vávra | 11. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama