Češi byli znovu pomalí. Krčmář vybílil terče, ale skončil dvacátý. Vyhrál suverén Bö

14. 12. 2018 15:57
Norský biatlonista Johannes Thingnes Bö vyhrál sprint v Hochfilzenu a připsal si třetí vítězství ve Světovém poháru za sebou.
Michal Krčmář.
Michal Krčmář. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Z českých reprezentantů v Rakousku bodoval pouze Michal Krčmář, jenž obsadil 20. místo.

Pětadvacetiletý Bö triumfoval minulý týden ve sprintu a stíhačce v Pokljuce a v Tyrolsku na svá vítězství ze Slovinska navázal. Lídr SP musel na jedno trestné kolo, i tak ale porazil o 8,6 sekundy bezchybného Martina Fourcadea. Francouz na úvod sezony vyhrál v Pokljuce vytrvalostní závod a od té doby už vítězí jen Bö. Třetí dnes dojel Němec Benedikt Doll.

Stříbrný olympijský medailista ze sprintu Krčmář střílel čistě, ale pomalejší běh ho odsunul na konec druhé desítky s odstupem 1:10,3 za vítězem.

Sobotní stíhačku spolu s ním pojedou dnes 46. Michal Šlesingr a 57. Ondřej Moravec. Postup těsně unikl devatenáctiletému Jakubovi Štvrteckému, jenž v druhém startu v SP v kariéře obsadil 61. pozici. Adam Václavík byl šestaosmdesátý.

V sobotu se v dějišti loňského mistrovství světa jedou stíhací závody mužů i žen a v neděli jsou poprvé v sezoně na programu štafety.

Závod SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - sprint 10 km:

1. J. T. Bö (Nor.) 24:49,2 (1 trest. okruh), 2. M. Fourcade (Fr.) -8,6 (0), 3. Doll (Něm.) -10,2 (0), 4. Guigonnat (Fr.) -25,9 (0), 5. Peiffer (Něm.) -27,9 (0), 6. Eberhard (Rak.) -30,0 (1), 7. Desthieux (Fr.) -36,3 (1), 8. Loginov (Rus.) -38,5 (1), 9. Fak (Slovin.) -46,3 (0), 10. Christiansen (Nor.) -50,8 (0), …20. Krčmář 1:10,3 (0), 46. Šlesingr -1:53,5 (1), 57. Moravec -2:04,2 (2), 61. Štvrtecký -2:09,7 (3), 86. Václavík (všichni ČR) -2:56,5 (4).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 216, 2. Guigonnat 162, 3. Eder 150, 4. Loginov 142, 5. M. Fourcade 131, 6. Desthieux 117, …10. Krčmář 102, 29. Moravec 50.

před 2 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.