Biatlonistky sahaly po senzačním úspěchu. Trestná kola je však poslala na šesté místo

29. 11. 2023 17:51
České biatlonistky sahaly ve štafetovém závodě Světového poháru v Östersundu po senzačním umístění, ještě v polovině závodu byly na skvělé druhé pozici. Jenže pak musely po chybách na střelnici na celkem tři trestná kola a tým ve složení Tereza Voborníková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Lucie Charvátová skončil šestý.
Markéta Davidová na trati závodu štafet v Östersundu
Markéta Davidová na trati závodu štafet v Östersundu | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Českou štafetu rozbíhala stejně jako v minulé sezoně Voborníková, které se úvod povedl.

Opravovala jen jednou a předávala Jislové na druhém místě v kontaktu s vedoucí Francií.

"Sníh je takový tahavý a těžký, takže je fajn jet za někým schovaný. Tempo té Francouzky pro mě bylo dostačující a jelo se mi za ní dobře," popisovala Voborníková v České televizi.

"Rozhodně jsem nebyla v pozici, že bych měla jít dopředu a táhnout to," doplnila.

Jislová nastoupila do štafety poté, co vynechala nedělní vytrvalostní závod kvůli nachlazení. Také ona udržela český tým na druhé pozici.

Při položce vleže dobíjela jednou, ve "stojce" dvakrát. Jislová předala Davidové do druhé poloviny závodu štafetu se ztrátou 37 vteřin na vedoucí Norky.

"Na mém výkonu mají dnes velkou zásluhu lyže. První kolo jsem byla schovaná za Francouzkou a nemusela tak dřít. Hodně mi to pomohlo, protože můj stav není na závodění úplně ideální," líčila Jislová.

Hlavní opoře Davidové ale závod nevyšel. Při střelbě vleže minula první tři rány, poté netrefila ještě jednu a musela na jedno trestné kolo. Její ztráta na čelo narostla na minutu a 14 vteřin.

Bezchybná nebyla Davidová ani při položce vestoje, kde opravovala dvakrát. Češky byly před závěrečným úsekem čtvrté, na třetí Němky ztrácely přes minutu.

Nedařilo se ani finišmance Charvátové, které nevyšla střelba vleže, musela po ní na dvě trestná kola a klesla na šesté místo. Na stejné příčce závod dokončila. Vedle tří trestných kol Češky třináctkrát dobíjely a na vítězné Norky ztratily dvě minuty a 47 vteřin.

Norky zvítězily také díky střeleckému selhání švédské finišmanky Hanny Öbergové. Dvojnásobná olympijská vítězka musela po závěrečné střelbě vestoje na trestné kolo a doběhla se ztrátou 41,6 vteřiny za Ingrid Landmark Tandrevoldovou.

Třetí místo braly Němky.

Světový pohár v Östersundu pokračuje ve čtvrtek štafetou mužů. V dalších dnech přijdou na řadu sprinty a stíhací závody.

SP v biatlonu v Östersundu:

Ženy - štafeta (4×6 km): 1. Norsko (Johansenová, Arnekleivová, Knottenová, Tandrevoldová) 1:18:48,3 (0 tr. okruhů + 9 dobíjení), 2. Švédsko (Magnussonová, Perssonová, E. Öbergová, H. Öbergová) -41,6 (1+9), 3. Německo (Hettichová-Walzová, Grotianová, Voigtová, Preussová) -47,9 (0+4), 4. Švýcarsko -2:19,9 (0+10), 5. Francie -2:23,4 (1+10), 6. Česko (Voborníková, Jislová, Davidová, Charvátová) -2:47,9 (3+13).