"Na víc jsem neměl." Krčmář byl čtyři sekundy od medaile, odjel nejlepší závod

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 12. 3. 2023 19:48
Michal Krčmář skončil čtvrtý v závodě s hromadným startem Světového poháru biatlonistů v Östersundu. S jednou chybou ze závěrečné položky ho dělily čtyři sekundy od medaile.
Michal Krčmář.
Michal Krčmář. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

I tak zaznamenal svůj nejlepší výsledek v aktuální sezoně SP, dosud bylo jeho maximem páté místo z lednového sprintu v Pokljuce. Jeho reprezentační kolegyně Markéta Davidová skončila jedenáctá. Doplatila na dvě chyby na střelnici, kterých se dopustila při první položce vestoje.

Krčmář navázal na skvělé vystoupení ze sobotní štafety, kterou předával po úvodním úseku na prvním místě, a od začátku se pohyboval v popředí. V závodě s hromadným startem, do něhož nenastoupili norský suverén této sezony Johannes Thingnes Bö ani jeho bratr Tarjei, po třech nulách přijížděl na závěrečnou položku ve skupině bojující o druhé až páté místo.

Udělal jednu chybu, stejně jako všichni ostatní z této čtveřice. Z trestného kola odjížděl na šestém místě s více než půlminutovou ztrátou na Nora Vetleho Sjaastada Christiansena, jenž jako jediný trefil všechny terče a zvítězil. V závěrečném okruhu Krčmář předstihl Nora Aleksandra Fjelda Andersena a Švýcara Sebastiana Staldera, ale už nedostihl Nora Johannese Daleho a Francouze Erica Perrota.

V rozhovoru na svazovém facebooku hodnotil svůj dnešní výsledek veskrze pozitivně. "Určitě jsem spokojený, i když malý červíček tam je. V posledním kole byla medaile blízko, Ale nechal jsem tam všechno, na víc jsem neměl, takže spokojenost," pochvaloval si stříbrný olympijský medailista z Pchjongčchangu Krčmář.

V dnešním závodě se blýskl třetím běžeckým časem. "Bylo to fantastické. Lyže jely výborně, ve sjezdech jsem si mohl orazit. Takže velký dík dneska patří i servisáům," poznamenal. Při střelbě využil příznivých podmínek. "Střelnice byla milosrdná, byla čitelná, byla dobrá. Ale na čtvrté položce už jsem únavu cítil a nebylo to jednoduché," dodal.

Šanci na stupně vítězů měla do třetí položky Davidová. Vydařily se jí první dvě střelby. Z druhé ležky odjela pátá se ztrátou osmi sekund na vedoucí Francouzku Julii Simonovou. Pátá přijela také na třetí střelbu, ale udělala dvě chyby a propadla se o deset míst. "Zase jedna položka byla špatná," posteskla si v České televizi Davidová, která ve vytrvalostním závodě udělala dvě chyby při závěrečné stojce.

Tentokrát byla při poslední položce bezchybná a vrátila se do boje o nejlepší desítku. Ve finiši o deváté místo ale nestačila na Norku Ingrid Landmark Tandrevoldovou a Francouzku Chloé Chevalierovou. "Bojovala jsem až do cíle. Škoda, do té desítky to mohlo být, byl to kousek," litovala Davidová. I jedenácté místo je jejím nejlepším výsledkem v této disciplíně v aktuální sezoně SP.

Na čtvrteční triumf z vytrvalostního závodu navázala Italka Dorothea Wiererová, jež byla i dnes při čtyřech položkách bezchybná. Celý závod se pohybovala v popředí a pak využila zaváhání Simonové, která netrefila poslední ránu a musela na trestné kolo. Vedoucí žena SP kvůli tomu skončila třetí, dostala se před ni ještě francouzská krajanka Lou Jeanmonnotová.

Biatlonový Světový pohár uzavře příští týden zastávka v Oslu. Od čtvrtka do neděle jsou tam na programu sprinty, stíhačky a závody s hromadným startem.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko) - závody s hromadným startem:

Ženy (12,5 km): 1. Wiererová (It.) 31:58,5 (0 tr. okruhů), 2. Jeanmonnotová -6,3 (0), 3. Simonová (obě Fr.) -11,1 (1), 4. Röiselandová (Nor.) -40,1 (1), 5. Colombová (Fr.) -40,1 (2), 6. H. Öbergová (Švéd.) -47,5 (2), …11. Davidová (ČR) -1:14,6 (2).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 21 závodů): 1. Simonová 1003, 2. Wiererová 859, 3. Vittozziová (It.) 818, 4. E. Öbergová (Švéd.) 764, 5. Herrmannová-Wicková (Něm.) 744, 6. Tandrevoldová (Nor.) 695, 7. Davidová 612, …37. Jislová 134, 55. Voborníková 57, 72. Charvátová 16, 81. Václavíková (všechny ČR) 1.

Muži (15 km): 1. Christiansen 35:17,0 (0 tr. okruhů), 2. Dale (oba Nor.) -9,1 (1), 3. Perrot (Fr.) -12,3 (1), 4. Krčmář (ČR) -16,2 (1), 5. Stalder (Švýc.) -17,7 (1), 6. Andersen (Nor.) -28,1 (1).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 21 závodů): 1. J. T. Bö 1319, 2. Laegreid (oba Nor.) 948, 3. Christiansen 832, 4. Doll (Něm.) 658, 5. Ponsiluoma (Švéd.) 628, 6. Dale 605, …12. Krčmář 493, 42. Štvrtecký 80, 53. Mikyska 47, 74. Mareček 17, 87. Václavík (všichni ČR) 5.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy