Zahraniční ligy: Bayern bez milosti rozstřílel Mohuč, Kane má další hattrick

9. 3. 2024 15:42
Harry Kane se čtvrtým hattrickem v bundeslize podílel na drtivé výhře Bayernu Mnichov 8:1 nad Mohučí. Od příchodu do bavorského klubu už anglický útočník zaznamenal 30 ligových gólů, což před ním v premiérovém ročníku dokázal pouze Uwe Seeler v dresu Hamburku před 60 lety.
Harry Kane neustále zaměstnával obranu Mohuče
Harry Kane neustále zaměstnával obranu Mohuče | Foto: Reuters

Klubový rekord Luky Toniho ze sezony 2007/08 Kane dávno překonal (24) a bude útočit na absolutní maximum Roberta Lewandowského, který v ročníku 2020/21 nastřílel 41 branek. Kane na jeho dostižení má ještě devět zápasů.

Kane se dvakrát trefil v prvním poločase, hattrick završil v 70. minutě a čtvrtý třígólový zápas je rovněž nováčkovský rekord. Dvě branky přidal Goretzka, trefili se i Müller, Musiala a Gnabry, který nastoupil v lize poprvé od 9. prosince. Předposlední Mohuč prohrála v Allianz Areně posedmé v řadě, z toho pětkrát dostala alespoň pět gólů. Bayern navázal na postup přes římské Lazio v Lize mistrů a zmenšil ztrátu na vedoucí Leverkusen na sedm bodů. Lídr bude v neděli hostit Wolfsburg.

Mönchengladbach doma remizoval s Kolínem nad Rýnem 3:3. Tomáš Čvančara Borussii opět chyběl kvůli poranění kotníku. Po dvou gólech dali hostující Alidou a domácí náhradník Hack, který minutu po příchodu na hřiště vyrovnal a vzápětí dokonal obrat. Dělbu bodů ale zanedlouho obstaral rovněž střídající Downs. Ten byl pro změnu na hřišti teprve čtyři minuty.

Kolín popáté za sebou nedokázal zvítězit a v tabulce mu patří barážová 16. příčka s dvoubodovým náskokem na Mohuč. S tříbodovou ztrátou je poslední Darmstadt, který prohrál 0:2 v Lipsku.

Dortmund i přes dlouhé oslabení zvítězil v Brémách 2:1 a v tabulce zůstal na čtvrtém místě. Brankář Jiří Pavlenka zůstal opět pouze na lavičce domácího Werderu.

Borussia si v prvním poločase vybudovala dvougólové vedení zásluhou Malena a Sancha. Anglický reprezentant se trefil poprvé od lednového návratu z Manchesteru United. V nastavení dostal červenou kartu hostující záložník Sabitzer. Werder však dlouhou přesilovku nevyužil a v druhém poločase pouze snížil zásluhou Njinmaha.

Německá fotbalová liga - 25. kolo:

Augsburg - Heidenheim 1:0 (22. Gouweleeuw), Bayern Mnichov - Mohuč 8:1 (13., 45.+7 a 70. Kane, 20. a 90.+2 Goretzka, 47. Müller, 61. Musiala, 66. Gnabry - 31. Amiri), Lipsko - Darmstadt 2:0 (3. vlastní Isherwood, 50. Baumgartner), Mönchengladbach - Kolín nad Rýnem 3:3 (71. a 73. Hack, 32. Honorat - 7. a 64. Alidou, 79. Downs), Brémy - Dortmund 1:2 (70. Njinmah - 21. Malen, 38. Sancho).

Premier League

Arsenal v anglické fotbalové lize doma porazil Brentford 2:1 a před nedělním šlágrem mezi Liverpoolem a Manchesterem City se posunul na první místo. Manchester United díky penaltám Bruna Fernandese a Marcuse Rashforda doma zdolal Everton 2:0 a zvítězil po dvou porážkách. Hosté čekají na výhru už jedenáct utkání a od pásma sestupu je dělí pět bodů.

Arsenal poslal do vedení po 19 minutách hry hlavičkou Rice. Těsně před přestávkou vyrovnal Wissa, který využil obrovské chyby brankáře Ramsdalea. Anglický gólman příliš dlouho váhal s rozehrávkou a konžský útočník ve skluzu usměrnil míč do sítě.

Ramsdale nastoupil proto, že jednička Arsenalu Raya hostuje právě z Brentfordu a nepomohl podle dohody chytat. Ve druhém dějství se částečně vykoupil dvěma dobrými zákroky proti Toneymu a Collinsovi. Arsenal dlouho sahal po druhé brance, až Havertz v 86. minutě skóroval hlavou. "Kanonýři" vyhráli i osmé utkání v kalendářním roce, což se dosud povedlo pouze třem týmům (Manchesteru United v roce 2009, Liverpoolu v roce 2020 a Manchesteru City v roce 2021). Všichni tři následně vyhráli titul.

Obránce Evertonu Tarkowski už v desáté minutě v pokutovém území podrazil Argentince Garnacha a nařízenou penaltu proměnil domácí kapitán Fernandes. Výhodu pokutového kopu po faulu na Garnacha dostali domácí i v 36. minutě. Tentokrát se k míči postavil Rashford. Garnacho se stal prvním hráčem "Rudých ďáblů", jenž vybojoval v jednom zápase Premier League dva pokutové kopy.

United jsou v tabulce šestí, na pátý Tottenham ztrácejí tři body, ale odehráli o dva zápasy více.

Sheffield United přišel v nastaveném čase o vítězství na hřišti Bournemouthu, i po remíze 2:2 však opustil poslední místo. Hosty poslal do vedení ve 27. minutě Hamer. Obránce Robinson chvíli po přestávce zvýšil a dal United naději na vítězství po sérii tří proher. V 74. minutě však snížil střídající Ouattara a v nastaveném čase rozhodl o remíze útočník Ünal.

Osmnáctý Luton na hřišti Crystal Palace v nastavení zachránil remízu 1:1, jež mu po sérii čtyř porážek zajistila cenný bod v boji o záchranu. Domácí udeřili v 11. minutě díky brance Matety. Příznivci "Orlů" už oslavovali vítězství, ale v 96. minutě přišla vyrovnávací trefa Woodrowa. Luton ztrácí tři body na 17. místo zaručující záchranu.

Anglická fotbalová liga - 28. kolo:

Manchester United - Everton 2:0 (12. Fernandes z pen., 36. Rashford z pen.), Bournemouth - Sheffield United 2:2 (74. Ouattara, 90;2 Ünal - 27. Hamer, 65. Robinson), Crystal Palace - Luton 1:1 (11. Mateta - 90.+6 Woodrow), Wolverhampton - Fulham 2:1 (52. Ait-Nouri, 67. vlastní Cairney - 90.+8 Iwobi), Arsenal - Brentford 2:1 (19. Rice, 86. Havertz - 45.+4 Wissa).

20. Burnley 27 3 4 20 25:60 13

Poznámka: Everton přišel o 6 bodů jako trest za porušení finančních pravidel.

Serie A

Souboj dvou týmů s nejlepší formou v italské lize vyhráli fotbalisté vedoucího Interu Milán. V Boloni zvítězili brankou Yanna Bissecka 1:0. Cagliari doma porazilo poslední Salernitanu 4:2 a opustilo sestupové pásmo. Jakub Jankto nastoupil v základní sestavě vítězného týmu a odehrál 65 minut.

Inter vyhrál už desátý ligový zápas v řadě, Boloňa neuspěla po sérii šesti výher. "Nerazzuri" mají osmnáctibodový náskok před druhým Juventusem, který v neděli hostí Bergamo. V ročníku nastřádali svěřenci Simoneho Inzaghiho už 75 bodů. Pouze v sezoně 2006/07 měl Inter po 28 kolech více bodů (76).

Boloňa po většinu druhého poločasu dominovala, ale nejlepší obranu Serie A prolomit nedokázala. V tabulce je čtvrtá s náskokem čtyř bodů na pátý AS Řím.

Cagliari si v prvním poločase vybudovalo dvougólový náskok zásluhou Lapaduly a Gaetana. Toho v poločase vystřídal Uzbek Šomurodov, jenž v 51. minutě zvýšil na 3:0. Hosté pak během dvou minut zásluhou Kastanose a Maggioreho snížili, ale Šomurodov v 76. minutě svou druhou trefou pojistil "Rossoblu" výhru. Hosté čekají na vítězství už deset zápasů a na záchranu ztrácejí deset bodů.

Svěřenci Claudia Ranieriho počtvrté v řadě bodovali a podruhé za sebou odešli jako vítězové. Tato série je posunula na 13. příčku, tři body nad osmnácté Sassuolo, které v dalším souboji týmů ohrožených sestupem porazilo sedmnácté Frosinone 1:0.

Italská fotbalová liga - 28. kolo: Cagliari - Salernitana 4:2 (51. a 76. Šomurodov, 12. Lapadula, 40. Gaetano - 56. Kastanos, 58. Maggiore), Sassuolo - Frosinone 1:0 (58. Thorstvedt), Boloňa - Inter Milán 0:1 (37. Bisseck), FC Janov - Monza 2:3 (53. Gudmundsson, 68. Vitinha - 8. Pessina, 18. Dany Mota, 80. Maldini).

La Liga

Fotbalisté Girony ve španělské lize doma porazili Pamplonu 2:0 a po 28. kole zůstali na druhém místě o bod před Barcelonou. Na Real Madrid, který v neděli přivítá sedmnáctou Celtu Vigo, ztrácejí čtyři body. Ve 13. minutě poslal Gironu do vedení Portu a v závěru pojistil vítězství devatenáctiletý Brazilec Sávio.

Sestupem ohrožený Cádiz zvítězil po šesti měsících, když doma porazil čtvrté Atlético Madrid 2:0. V základní sestavě andaluského týmu poprvé nastoupil stoper Aiham Ousou, který hostuje z pražské Slavie, a odehrál celé utkání.

Třiadvacetizápasovou sérii Cádizu bez výhry dvěma brankami utnul Juanmi, který přišel do týmu před měsícem na hostování z Rijádu. Ve 24. minutě otevřel třicetiletý útočník skóre hlavičkou a v 64. minutě po chybě obrany hostů pojistil úspěch zásahem zblízka.

Cádiz zůstává na první sestupové osmnácté příčce. Od Celty Vigo jej dělí dva body.

Španělská fotbalová liga - 28. kolo:

Valencie - Getafe 1:0 (40. Duro), Cádiz - Atlético Madrid 2:0 (24. a 64. Juanmi), Granada - San Sebastian 2:3 (21. z pen. a 45.+3 Uzuni - 33. Sadiq, 80. Le Normand, 86. A. Silva), Girona - Pamplona 2:0 (13. Portu, 87. Sávio).

1. Real Madrid 27 20 6 1 56:18 66
2. Girona 28 19 5 4 59:33 62
3. FC Barcelona 28 18 7 3 57:34 61
4. Atlético Madrid 28 17 4 7 54:31 55
5. Bilbao 27 14 8 5 46:26 50
6. San Sebastian 28 11 10 7 40:31 43
7. Betis Sevilla 27 10 12 5 32:28 42
8. Valencie 27 11 7 9 32:31 40