Východočeské derby ovládl Hradec Králové, Jablonec zaskočil Slovácko

9. 3. 2024 17:23
Fotbalisté Hradce Králové porazili doma ve 24. kole první ligy východočeského rivala Pardubice 2:0. O překvapení se postaral Jablonec, který vyhrál na Slovácku 1:0, stejným poměrem přehrál Liberec posladní Karvinou. Bohemians s remizovali s Mladou Boleslaví 0:0.
Pardubický Kryštof Daněk a Petr Pudhorocký z Hradce
Pardubický Kryštof Daněk a Petr Pudhorocký z Hradce | Foto: ČTK

"Votroci" i ve druhém utkání pod novým trenérem Davidem Horejšem bodovali a ani v pátém zápase jarní části nenašli přemožitele, vyhráli však poprvé po pěti kolech. V neúplné tabulce se posunuli na 11. místo. Pardubice v lize počtvrté za sebou nezvítězily a zůstaly třinácté.

"Jsme moc spokojení s tím, že jsme zápas zvládli. Bylo to důležité utkání, derby, skoro vyprodaný stadion, skvělá atmosféra. Musím říct, že jsme vyhráli zaslouženě," uvedl Horejš na tiskové konferenci.

Východočeské ligové derby se poprvé odehrálo v Hradci, předtím "Votroci" kvůli výstavbě nového stadionu působili v azylu v Mladé Boleslavi. V prvním poločase více hrozili domácí, vyloženou příležitost si ale nevypracovali. Šašinka už po necelých 15 sekundách hry vypálil zpoza vápna těsně nad a ve 20. minutě Vašulín po rohovém kopu hlavičkoval vedle.

Ve 23. minutě chtěl Šašinka přihrávkou pod sebe najít ve vápně Vašulína, před nímž ale míč na poslední chvíli odkopl Ortiz. O čtvrthodinu později domácí stoper Klíma při Patrákově snaze o kličku zahrál v pokutovém území rukou, hlavní sudí Rouček ale penaltu nenařídil a do hry nezasáhl ani videorozhodčí.

V 57. minutě se Hradec se ujal vedení. Kapitán Krejčí ze standardní situace nacentroval do vápna, Čihák hlavou překonal Kinského a rozradostnil většinu z 8519 diváků. Bývalý pardubický hráč vstřelil druhý gól v ligové sezoně, oba dal v jarní části.

"Bavili jsme se v týdnu o tom, že jedna z věcí, která může derby rozhodnout, jsou standardní situace. Pečlivě jsme se na ně připravili a dnes to rozhodlo. Krejda (Krejčí) to krásně kopl a Čihyho (Čihákova) hlava byla famózní. Zápas jsme potom dobře dohráli," uvedl Horejš. "Chtěl jsem to kopnout, trenér ale říkal, že bude lepší, když to kopne do brány Láďa. Zaplaťpánbůh, že jsem od toho šel," uvedl domácí křídelník Václav Pilař.

Ihned po rozehrání Pilař přízemní ranou protáhl hostujícího gólmana. Po více než hodině hry se Hradci krátce po sobě "vykartovali" pro příští ligové utkání na hřišti lídra tabulky a obhájce titulu Sparty Pudhorocký s Pilařem.

V 73. minutě domácí přidali pojistku. Střídající Tischler nechal na půlící čáře balon za sebou, Dancák nahrál Vašulínovi a ten navzdory podklouznutí v šestnáctce úspěšně zakončil. Čtvrtým gólem v ročníku nejvyšší soutěže se dotáhl na nejlepšího týmového střelce Horáka. V závěru utkání pardubický "kotel" založil ve svém sektoru oheň a zasáhnout museli hasiči. V nastavení se hostujícímu obránci Chlumeckému po závaru v pokutovém území nepovedlo ani nadvakrát snížit.

Hradec porazil v lize Pardubice po čtyřech zápasech a doma v nejvyšší soutěži zvítězil po pěti duelech. V ligové sezoně získal před vlastními fanoušky 19 z celkových 27 bodů. Pardubice venku podruhé za sebou prohrály.

"Je to pro mě velký zápas, jsem tady doma, jsem Hradečák. Obrovsky jsem se na to těšil. Zároveň ale musím říct, že to z nás i spadlo. Byl to obrovsky důležitý zápas pro nás a zvládli jsme ho. Byl jsem hodně namotivovaný," podotkl Pilař.

"Hradec byl na nás agresivní. Vůbec jsme nefungovali. Kdybych mohl, vystřídám o poločase sedm hráčů. Bylo to strašně slabé v součinnosti, organizace se nám trhala jako nikdy. Stoprocentně nejhorší zápas pode mnou, co jsem tady," prohlásil pardubický kouč Radoslav Kováč.

Marná palba Bohemians

Bohemians vstoupili do utkání náporem. Už ve druhé minutě domácí útočník Ristovski ránou z úhlu poprvé prověřil Mikulce. Mladoboleslavský brankář předvedl ještě lepší zákrok po voleji Adama Kadlece, který ale vytěsnil jen k Hálovi, jemuž sebral takřka jistý gól do odkryté sítě skluzem stoper Suchý.

"Klokani" předvedli v prvním poločase dominantní výkon a soupeře jen výjimečně pustili s míčem na svou polovinu. V zakončení ale jen potvrzovali vizitku nejhorší ofenzivy soutěže s 20 góly. Mikulec si připsal další zákroky proti ranám Ristovského a Hály a Kovaříkův obstřel skončil těsně vedle vzdálenější tyče.

Při odchodu do kabin vedli domácí na střely 12:1, jediný pokus Středočechů obstaral až v nastavení Kostka. Bezmála šest tisíc diváků v Ďolíčku se v úvodním dějství gólu nedočkalo stejně jako fanoušci na zbylých třech utkáních odpoledního programu nejvyšší soutěže.

Ve Vršovicích se obraz hry nezměnil ani po změně stran. Bohemians nadále svého soupeře přehrávali, ani další pokus Adama Kadlece a několik závarů v pokutovém území však branku nepřinesly.

V 61. minutě se ocitl v dobré střelecké pozici těsně za vápnem Hrubý, Mikulec byl ale opět připravený. Čtvrthodinu před koncem mohl zničehonic udeřit hostující Suchý, který na zadní tyči nedokázal usměrnit do sítě Ladrův centr ze standardní situace.

Tlak Bohemians postupně slábl a závěr utkání už přinesl vyrovnanou bitvu ve středu pole. V 85. minutě využil nepozornosti domácí obrany střídající Kušej a běžel sám na Valeše, v největší šanci zápasu ale přestřelil bránu. Oba gólmani Valeš s Mikulcem si připsali premiérové čisté konto v ligovém ročníku.

Bohemians doma s Boleslaví bodovali posedmé za sebou, zároveň ale čekají čtyři duely na ligové vítězství z Ďolíčku. Bez gólů hráli na svém stadionu počtvrté v sezoně nejvyšší soutěže a remizovali pošesté z posledních sedmi kol. Středočeši venku v lize šest utkání po sobě nezvítězili, naposledy tam uspěli na konci října při přestřelce 9:5 ve Zlíně.

Překvapivý zisk Jablonce

Slovácko prohrálo s Jabloncem 0:1. O nečekaném vítězstvím Severočechů rozhodl po hodině hry obránce David Štěpánek. Tým z Uherského Hradiště ani ve třetím domácím zápase na jaře nebodoval a prohrál počtvrté z posledních pěti kol, navzdory neúspěšné sérii ale zůstává v neúplné tabulce čtvrtý. Jablonec v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou bodoval a posunul se na 10. místo.

"Byl to z naší strany špatný výkon. Chyběly mi tam emoce, hlavně v závěru, kdy jsme dotahovali. Ale není to jen chyba hráčů, beru to i na sebe," řekl na tiskové konferenci trenér Slovácka Martin Svědík. "Jsme spokojeni, jeli jsme sem v silně kombinované sestavě. Ti hráči, co nastoupili, zaslouží absolutorium," řekl jablonecký kouč Radoslav Látal.

První šance zápasu patřily Severočechům a pramenily z nedůslednosti domácí obrany. Po průniku Čanturišviliho vystřelil v páté minutě těsně vedle Hollý, po rohovém kopu pak hlavičkoval Kratochvíl a přinutil Heču k akrobatickému zákroku.

Slovácko se k prvním vážnějším akcím dostalo po centrech, které usměrňoval mezi tyče Cicilia. Chyběl mu však důraz v zakončení, jeho spoluhráčům zase větší přesnost ve finální fázi. Mnohem nebezpečnější byl Jablonec. Drchala zastavil Doski před šestnáctkou na hranici pravidel, střelu aktivního Chramosty lapil pozorný Heča.

Po půlhodině hry skóroval po rohovém kopu Petržela střelou z hranice vápna, jenže 60. ligový gól čtyřicetiletého veterána sudí Všetečka po konzultaci s videorozhodčím Zelinkou neuznal, neboť Reinberk v ofsajdovém postavení bránil ve hře gólmanu Hanušovi. Bezbrankový stav nezměnil ani přímý kop Nebyly, který v závěru poločasu zlikvidoval domácí brankář.

Po přestávce začal sílit nápor domácích. V 50. minutě promarnil Sinjavskij možnost k zakončení, Petrželovu střelu pak zlikvidoval pozorný Hanuš. Gól ale padl na druhé straně. Kanakimana odcentroval zleva do šestnáctky, kde zcela volný Štěpánek v 61. minutě svou třetí ligovou brankou otevřel skóre. "Trenér mi vyčítá, že se málo tlačím do ofenzivy. Tak dnes může být spokojen," konstatoval Štěpánek.

Jablonec si pak hlídal náskok a Slovácko se do pevné hostující defenzivy jen těžko dostávalo. Severočeši ustáli i závěrečný nápor domácích a venku v lize vyhráli teprve podruhé z posledních 18 duelů. Se Slováckem v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou bodovali.

Rozhodla penalta v závěru

Liberec porazil Karvinou 1:0. O druhém jarním vítězství Slovanu rozhodl v 84. minutě z penalty střídající útočník Michael Rabušic. Severočeši naplno bodovali po třech kolech a posunuli se na sedmou příčku neúplné tabulky. Slezský nováček nejvyšší soutěže v lize jedenáctkrát za sebou nezvítězil, na jaře prohrál pět ze šesti zápasů a zůstal poslední.

"Pro nás šlo o velmi důležitý zápas. Na podzim jsme inkasovali v Karviné pět gólů a dostali se do prekérní situace. Teď nám hrozilo něco podobného, na mužstvu jsem viděl jistou nervozitu. Vítězství je vybojované, jsem rád i za čisté konto," řekl na tiskové konferenci liberecký trenér Luboš Kozel.

Na první zajímavou šanci čekali diváci až do 23. minuty. Domácí zadák Prebsl napřáhl před šestnáctkou a jeho prudká rána jen těsně minula branku. Vzápětí karvinský gólman Holec s námahou vyrazil Tuptovu střelu. Více vzruchu přinesl až závěr prvního poločasu. Karvinský Čavoš v 41. minutě trefil břevno, liberecký Tupta pak šel sám na brankáře Holce, ale neuspěl.

Také po přestávce byli aktivnější domácí. Většinou však zakončovali z větší vzdálenosti, postupně Žambůrek, Prebsl či Ghali. Hosté zahrozili Doležalovým průnikem do šestnáctky. Rozhodnutí přinesl až pokutový kop v závěru. Mikula trefil ruku stopera Bergqvista a zkušený liberecký útočník Rabušic, který byl na hřišti pouhé dvě minuty, penaltu v 84. minutě proměnil. Připsal si 57. gól v české lize.

Rabušic z 13 pokutových kopů v kariéře zaváhal pouze jednou. "Mám nějaký svůj styl, jak penalty kopu, zatím to nějak vychází. Čekal jsem na gólmana, on zase čekal, kam to kopnu. Tudíž skočil o něco později, a proto tohle nemohl chytit," poznamenal Rabušic.

"Soupeře jsme do větších šancí nepouštěli. Se vším jsme si poradili, až na zlomový moment. Před ním měl být odkop od brány, ale páni rozhodčí to viděli jinak, což vyústilo v penaltu, už třetí za sebou. Ruka byla jasná, štěstí nám momentálně vůbec nepřeje," litoval karvinský trenér Juraj Jarábek.

Hosté pak vrhli všechny síly do útoku. Do jejich otevřené obrany se dostal Višinský, ale Holce neprostřelil. V samém závěru nastaveného času měla Karviná blízko k vyrovnání. Střídající Iván si navedl míč na střelu a jen těsně minul Vliegenovu branku.

"Výsledek je nešťastný pro nás a šťastný pro Liberec. Myslím, že průběhu zápasu by více odpovídala remíza. Je na nás trochu znát deka. Nadále dělám vše pro klub a chlapcům stále věřím. Ale nedokážu říct, jak na neuspokojivé výsledky zareaguje vedení," poznamenal Jarábek.

Liberečtí ani v sedmém domácím ligovém zápase s Karvinou neprohráli. Na svém stadionu U Nisy v nejvyšší soutěži nenašli už sedmkrát po sobě přemožitele a získali tam 26 z celkových 32 bodů v sezoně.

Dvě trefy Juliše

Olomouc zvítězila v Ostravě 2:1. V úvodní dějství se dvakrát trefil Lukáš Juliš, za Baník už jen snížil v závěru Ewerton. Sigma ani podruhé pod trenérem Jiřím Saňákem neprohrála a po sedmi kolech naplno bodovala. Baník potvrdil trápení doma, kde čeká na ligové vítězství od konce září již sedm zápasů. Hanáci se v neúplné tabulce posunuli na sedmé místo a na pátou Ostravu ztrácejí už jen bod.

"Baník hrál velmi dobře, třech bodů si moc ceníme. Obzvlášť v začátku utkání jsme jednoznačně tahali za kratší konec. Pomohla nám efektivita," prohlásil na tiskové konferenci olomoucký kouč Saňák.

Personální nouze v ostravském útoku při absenci "vykartovaných" Tanka a Adedirana nakonec nebyla tak vážná, protože do kádru se vrátili uzdravení Klíma a Kubala, který nastoupil i v základní sestavě.

Baník měl úvod plně pod kontrolou, ale šanci na rychlý vedoucí gól pohřbil v páté minutě Ewerton, jenž po akci Bouly z první velké možnosti nepřekonal brankáře Macíka. "To byla stoprocentní šance, kterou musíme proměnit. Bohužel se to opakuje i v jiných zápasech, v koncovce se teď trochu trápíme," řekl ostravský trenér Pavel Hapal.

Sigma se 20 minut prakticky jen bránila zatažená na vlastní polovině, ale na rozdíl od soupeře první vážnější situaci ve vápně plně vytěžila Julišem. Nejlepší týmový střelec v sezoně tečoval ve 20. minutě Vodhánělův centr ze strany zblízka za brankáře Letáčka. "Pomohl nám první gól. Pak jsme dobře reagovali a eliminovali přečíslování uprostřed, kde nám dělal problémy sbíhající Buchta," podotkl Saňák.

S překvapivým gólem ochabla aktivita Ostravy a hosté začali mnohem více pronikat do hloubi domácí obrany. Po centru z pravé strany stál na bližší tyči v zajímavé pozici Vodháněl, ale z voleje mířil vedle. V 38. minutě vstoupil do hry videorozhodčí a za souboj Kpoza s Vraštilem vzápětí sudí Starý nařídil penalta, kterou Juliš bezpečně proměnil. V ligové sezoně má na kontě už 10 gólů.

Baník ve druhé půli znovu rozvinul svůj tlak, ale jeho územní převaha byla jalová a narážela na nepřesnosti v předfinální fázi. Domácí postupně prostřídali sestavu a přešli na tříobráncový systém. V 73. minutě měli štěstí, že olomoucký brejk po koncovce Vodháněla zlikvidoval Letáček.

Poté na scénu znovu vstoupil videorozhodčí a za stažení Lischky ve vápně sudí Starý po přezkoumání situace nařídil penaltu i na opačné straně. Brazilec Ewerton ji sice v 82. minutě neproměnil, ale Macíkem vyražený míč poslal do sítě. "Přišlo to pozdě. Ve druhém poločase jsme už neměli tolik situací jako v prvním," mínil Hapal, který v minulosti hrával za Olomouc.

Ostrava po snížení znovu ožila a hnala se dopředu. Ale závěrečný tlak jí vyrovnání nepřinesl i přesto, že se do vápna vydal i brankář Letáček. Počtvrté za sebou tak ve vzájemných ligových zápasech zvítězil hostující celek. Sigma porazila Baník v nejvyšší soutěži teprve podruhé z posledních 12 duelů. "Tři body jsou vydřené. Bylo to týmově odbouchané a jsme za to všichni strašně moc rádi," dodal Saňák.

FC Hradec Králové - FK Pardubice 2:0 (0:0)

Branky: 57. Čihák, 73. Vašulín. Rozhodčí: Rouček - Hájek, Dresler - Klíma (video). ŽK: Pudhorocký, Pilař, Čmelík, Harazim, Koubek - Ortiz, Patrák, Hlavatý, Icha. Diváci: 8519.

Hradec: Zadražil - Klíma, Čihák, Spáčil - Čmelík (82. Harazim), Dancák, Pudhorocký, Krejčí - Šašinka (62. Koubek), Pilař (90. Čech) - Vašulín (90. Hais). Trenér: Horejš.

Pardubice: Kinský - Icha, Solil, Ortiz, Chlumecký - Kissiedou (46. Darmovzal), Vacek (62. Tischler), Hlavatý - Daněk (70. Krobot) - Zlatohlávek (46. Černý), Patrák (80. Sychra). Trenér: Kováč.

Bohemians Praha 1905 - FK Mladá Boleslav 0:0

Rozhodčí: Berka - Vlček, Mokrusch - Petřík (video). ŽK: Adam Kadlec - Kostka, Hilál, Jawo. Diváci: 5905.

Bohemians: Valeš - Hůlka, Vondra, Hybš (75. Köstl) - Adam Kadlec (84. Dostál), Beran, Hrubý, Kovařík (64. Shejbal) - Prekop (84. Kozák), Hála - Ristovski (64. Huf). Trenér: Veselý.

M. Boleslav: Mikulec - Andrej Kadlec, Suchý, Král, Suchomel (70. Kušej) - Karafiát, Sakala - Kostka, Mareček (66. Ladra), Vaníček (66. Jawo) - Hilál. Trenér: Holoubek.

1. FC Slovácko - FK Jablonec 0:1 (0:0)

Branka: 61. Štěpánek. Rozhodčí: Všetečka - Caletka, Novák - Zelinka (video). ŽK: Kohút, Petržela, Kim Sung-pin - Kratochvíl, Hollý, Alégué. Diváci: 4229.

Slovácko: Heča - Reinberk (87. Vecheta), Hofmann, Daníček, Doski - Trávník (66. Kvasina), Havlík - Petržela (63. Juroška), Kohút (46. Kim Sung-pin), Sinjavskij (66. Kalabiška) - Cicilia. Trenér: Svědík.

Jablonec: Hanuš - F. Souček, Tekijaški, D. Souček - Štěpánek, Kratochvíl, Nebyla, Čanturišvili - Hollý (84. Alégué) - Drchal (75. Hübschman), Chramosta (46. Kanakimana, 90. Karban). Trenér: Látal.

Slovan Liberec - MFK Karviná 1:0 (0:0)

Branka: 84. Rabušic z pen. Rozhodčí: Volek - Machač, Líkař - Machálek (video). ŽK: Prebsl, Vliegen - Svozil, Bergqvist, Memič, Fleišman. Diváci: 1831.

Liberec: Vliegen - Prebsl, Chaluš, Mikula - Penner (72. Preisler), Varfolomejev (55. Purzitidis), Žambůrek, Ghali - Kok (55. Višinský), Tupta (82. Horský) - Kulenovič (82. Rabušic). Trenér: Kozel.

Karviná: Holec - Krčík, Svozil, Bergqvist - Memič (86. Raspopovič), Moses (87. Iván), Boháč, Čavoš (87. Traoré), Fleišman - Doležal, Regáli (62. Akinyemi). Trenér: Jarábek.

Baník Ostrava - Sigma Olomouc 1:2 (0:2)

Branky: 82. Ewerton - 20. a 37. z pen. Juliš. Rozhodčí: Starý - Váňa, Slavíček - Kocourek (video). ŽK: Kubala, Juroška, Boula - Fortelný, Macík, Pokorný, Sláma, Fiala. Diváci: 9751.

Ostrava: Letáček - Juroška, Lischka, Pojezný, Kpozo (67. Šehič) - Rigo, Boula - Buchta (56. Blažek), Šín (56. Klíma), Ewerton - Kubala (76. Rusnák). Trenér: Hapal.

Olomouc: Macík - Vraštil, Beneš, Pokorný, Novák (69. Chvátal) - Breite, Pospíšil - Vodháněl, Zorvan (69. Ventúra), Fortelný (76. Sláma) - Juliš (90. Fiala). Trenér: Saňák.

1. Sparta 23 19 3 1 55:15 60
2. Slavia 23 17 5 1 46:17 56
3. Plzeň 23 15 3 5 55:28 48
4. Slovácko 24 11 5 8 33:28 38
5. Ostrava 24 10 4 10 33:28 34
6. Mladá Boleslav 24 9 6 9 40:38 33