Vraždění neviňátek. Serena má první zlato ze dvouhry

4. 8. 2012 21:45
První medailistkou tenisového turnaje na olympijských hrách v Londýně se stala světová jednička Viktoria Azarenková z Běloruska.
Radost Sereny Williamsové
Radost Sereny Williamsové | Foto: Reuters

Londýn - Rozdílem několika tříd si Serena Williamsová došla pro první zlatou olympijskou medaili ve dvouhře. Ve finále porazila Rusku Mariu Šarapovovou 6:0 a 6:1.

Američanka tak ke dvěma olympijským zlatům ze čtyřhry po boku sestry Venus (2000, 2008) přidala v Londýně třetí, poprvé ze singlové části turnaje.

Zároveň tak vyrovnala kousek, který se povedl jen Němce Steffi Grafové na Hrách v Soulu 1988. Tedy vyhrát ve dvouhře všechny čtyři grandslamové turnaje i olympijský turnaj.

"Vyhrála jsem vše. Byla jsem šťastná už za ty dvě zlata ze čtyřhry, nikdy bych nevěřila, že můžu vyhrát i singl. A teď mám vše. Můj bože, nikdy jsem nebyla tak šťastná. Jsem v extázi," zářila po zápase Williamsová.

"Skvělý zápas a skvělý turnaj"

Nasazená čtyřka a nedávná vítězka Wimbledonu vítězným finále přidala do sbírky už 17. vítězství v řadě. Suverenitu olympijské vítězky dokládá i fakt, že neprohrála ani jeden set.

Šlo o vůbec nejjednoznačnější finále dvouhry v historii. Třicetiletá Američanka vyhrála úvodních devět her a teprve za stavu 3:0 ve druhé sadě si o šest let mladší Ruska připsala vítěznou hrou.

"Když jsem vyhrála Wimbledon, myslela jsem si, že nemůžu zažít krásnější pocity. A podívejte, jak jsem teď šťastná. Odehrála jsem skvělý zápas a skvělý turnaj. Nikdy jsme s Marií nehráli takhle krátký zápas," dodala Williamsová poté, co na oslavu vítězství předvedla divákům taneček.

Šarapovová: Je v neuvěřitelné formě

Naopak Ruska neuspěla proti Williamsové ani poosmé za sebou. Naposledy se ve vzájemném zápase radovala v roce 2004, kdy získala wimbledonský titul.

"Byla na mě jednoduše příliš dobrá. Vezla se na vítězné vlně z Wimbledonu, je v neuvěřitelné formě. Ale odjíždět domů s medailí je docela skvělé," uvedla Ruska.

Třetí medailistkou se stala světová jednička Viktoria Azarenková z Běloruska.

V boji o třetí místo porazila turnajovou čtrnáctku a přemožitelku Petry Kvitové ze čtvrtfinále Mariu Kirilenkovou z Ruska 6:3 a 6:4.

H+H narazí ve finále na sestry

Williamsová má navíc ještě možnost přidat další cenný kov.

Spolu se sestrou Venus budou v neděli hrát finále čtyřhry proti české dvojici Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká.

V semifinále totiž porazily po setech 7:5 a 6:4 Rusky Mariu Kirilenkovou a Naďu Petrovovou.

Premiérového zlata se dočkali i američtí bratři Bob a Mike Bryanovi, kteří ve finále čtyřhry porazili Francouze Mikaela Llodru a Jo-Wilfrieda Tsongu 6:4 a 7:6.

V souboji nasazených jedniček a dvojek se čtyřiatřicetiletí Američané "konečně" dočkali a k jedenácti grandslamovým titulům přidali nejcennější kov z OH.

Bronz vybojoval další francouzský pár Julien Benneteau - Richard Gasquet, který porazil v boji o třetí místo španělskou dvojici David Ferrer - Feliciano López po setech 7:6 a 6:2.

Murray i ve finále mixu

Finále smíšené čtyřhry si v neděli zahraje finalista mužské dvouhry Andy Murray.

Miláček domácího publika spolu s krajankou Laurou Robsonovou porazil v semifinále v super-tiebreaku německý pár Sabine Lisická - Christopher Kas.

Soupeřem britského páru ve finále budou nasazené jedničky Viktoria Azarenková a Max Mirnyj z Běloruska, které v semifinále porazily v supertie-breaku americký pár Lisa Raymondová a Mike Bryan.

V neděli je na programu poslední den tenisových soutěží, v němž se rozhodne o vítězích v mužské dvouhře, ženské a smíšené čtyřhře.