Vadlejchovi vyšla odveta, v Curychu Čopru přehodil. Dálkař Juška byl čtvrtý

31. 8. 2023 22:03
Oštěpař Jakub Vadlejch vyhrál mítink Diamantové ligy v Curychu. Hodil 85,86 metru a podařila se mu odveta za nedělní soutěž na mistrovství světa v Budapešti, kde získal bronz. Olympijský šampion a čerstvý mistr světa Níradž Čopra z Indie za ním skončil o 15 centimetrů druhý.
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch | Foto: Reuters

Vadlejch se dostal do vedení ve čtvrté sérii. Z vedoucí pozice postoupil do závěrečné finálové série, kde házel jako první a nezlepšil se. Musel čekat, jak si povedou jeho soupeři. Čopra vzápětí atakoval jeho výkon, ale 85,71 metru nestačilo. Nezlepšil se ani mistr Evropy Julian Weber z Německa, jenž zůstal na 85,04 metru a obsadil třetí příčku.

Vadlejch si připsal druhý triumf v Diamantové lize za sebou poté, co koncem července ovládl mítink v Monaku, kde Čopra nezávodil. Indického rivala český reprezentant porazil po pěti letech. Počínaje olympijskými hrami v Tokiu s ním prohrával, v této sezoně snížil vzájemnou bilanci na 1:3.

Těsně pod stupni vítězů se umístil při prvním letošním startu v Diamantové lize dálkař Radek Juška, který výkonem 804 centimetrů obsadil čtvrtou příčku.

Juška ve druhé sérii zapsal 777 centimetrů, což ho dostalo do užšího finále. V pátém pokusu vyrovnal výkon průběžně třetího mistra světa a olympijského šampiona Miltiadise Tentoglua z Řecka, ale měl horší druhý pokus, takže už další šanci na zlepšení nedostal. Naopak Tentoglu se ve finálovém pokusu zlepšil na 820 centimetrů a zvítězil.

Poprvé v sezoně prohrál v běhu na 400 metrů překážek světový rekordman Nor Karsten Warholm, který podlehl o tři setiny Kyronu McMasterovi z Britských panenských ostrovů. Prohodili si tak pořadí z nedávného MS, kde Warholm s velkým náskokem zvítězil.

Stovku na vyprodaném Letzigrundu, v jehož ochozech byla i tenisová legenda Roger Federer, vyhrála jednoznačně americká favoritka Sha'Carri Richardsonová. Časem 10,88 se jako jediná dostala pod 11 sekund. Na dvoustovce zvítězil sprinterský král světového šampionátu Američan Noah Lyles za 19,80.

Tyčkařský suverén Švéd Armand Duplantis vyhrál výkonem 600 centimetrů a pak znovu neúspěšně útočil na světový rekord 623 cm. Druhý skončil dvojnásobný mistr světa Sam Kendricks, jenž bouřlivě oslavoval výkon 595 centimetrů. Mohl nechat zapomenout na neúspěšnou americkou kvalifikaci, která ho připravila o MS v Budapešti.

Pozici čerstvého mistra světa neobhájil výškař Gianmarco Tamberi, který skončil čtvrtý za 228 centimetrů. Zvítězil Katařan Mutaz Issa Baršim, jenž překonal 235 centimetrů.