Ósakaová zničila americký sen, je šampionkou US Open. Serena dělala ostudné scény

Serenino běsnění v obrazech. New York viděl finále, na které se nezapomene
Šílený zápas viděli fanoušci na stadionu Arthura Ashe. Ženská dvouhra na letošním US Open vyvrcholila nezapomenutelným způsobem.
Domácí legenda Serena Williamsová nezvládla útok na svůj 24. grandslamový titul.
Dvacetiletá japonská vyzyvatelka Naomi Ósakaová ovládla první set 6:2. A pak to přišlo. Nejprve nedovolené koučování, pak třísknutí raketou. Sudí Carlos Ramos neměl na výběr, Sereně udělil trestný fiftýn.
Šestatřicetiletá Američanka situaci neustála a vzala si rozhodnutí rozhodčího osobně. Ramose zasypala výčitkami, poté i urážkami.
av ČTK av, ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2018 0:33
Vítězkou závěrečného grandslamu sezony je dvacetiletá Japonka Naomi Ósakaová.

New York - Nevídané finále grandslamového turnaje bylo k vidění na stadionu Arthura Ashe v New Yorku. Dvacetiletá Japonka Naomi Ósakaová nečekaně vyhrála US Open, její triumf ale doprovodilo kontroverzní chování její soupeřky, živoucí legendy Sereny Williamsové.

Japonská tenistka, která se dosud na grandslamových turnajích dostala nejvýš do osmifinále, porazila Williamsovou v utkání o titul 6:2, 6:4. Nedovolila jí tak získat čtyřiadvacátou grandslamovou trofej, kterou by Williamsová vyrovnala rekord Australanky Margaret Courtové.

Williamsová loni během US Open porodila dceru Olympii a letos se na kurty úspěšně vrátila. Finále hrála i ve Wimbledonu, tam podlehla německé tenistce Angelique Kerberové. Ve Flushing Meadows vyřadila ve čtvrtfinále Karolínu Plíškovou, ale ve finále doplatila i na nepovolené koučování a následné vzrušené diskuse s rozhodčím, kvůli nimž dostala v druhém setu nejprve trestný fiftýn a pak i gem.

Američanka dělala na kurtu nevídané scény, během kterých mimo jiné nazvala rozhodčího Carlose Ramose "zlodějem a lhářem". Po utkání mu nepodala ruku a při slavnostním vyhlášení musela sama uklidňovat bučící dav amerických fanoušků na zaplněném stadionu.

"Prosím už nebučte, tahle chvíle patří Naomi, hrála dobře a zaslouží si titul," prohlásila se slzami v očích a trochu tím uklidnila situaci a rovněž plačící japonskou hráčku.

"Je mi jasné, že tady každý fandil Sereně. Je mi líto, že to takhle dopadlo," řekla Ósakaová, jejíž velká chvíle zůstala navždy znehodnocená. Japonku dost možná utěší vítězný trofej a také šek na 3,8 milionu dolarů.

Ósakaová hrála v grandslamovém finále jako první Japonka v historii. Zatím přitom měla na kontě jediný turnajový titul, který letos v březnu získala v Indian Wells. Krátce poté vyhrála také jediné dosavadní vzájemné utkání s Williamsovou, v prvním kole turnaje v Miami zvítězila rovněž ve dvou setech.

Jádrem problému, který ve finále vznikl, bylo nepovolené koučování Patricka Mouratogloua, dlouholetého trenéra Sereny Williamsové. Sudí Ramos si na začátku druhé sady všiml jeho gestikulace a udělil Američance první varování. Ta si ale situaci vzala osobně.

"Nikdo mi neradil. Nikdy jsem nepodváděla, radši bych prohrála, než vyhrála podvodem. Okamžitě se mi nahlas omluvte. Já mám dceru a už kvůli ní bych něco takového nikdy neudělala," křičela Serena na Ramose. Před přivolanými supervizory se pak rozbrečela a dokola opakovala: "To není fér, to není fér."

Patrick Mouratoglou se ihned po zápase v rozhovoru pro televizi ESPN k nepovolenému koučování přiznal a omluvil se. Zároveň ale naznačil, že zakázané zásahy trenérů jsou na grandslamových turnajích běžnou věcí, která se často netrestá. "Toni Nadal takhle koučoval Rafu skoro při každém míčku," prohlásil.

Devatenáctá hráčka světového žebříčku Ósakaová prohrála v utkání první game, ale pak začala šestatřicetiletou domácí legendu nemilosrdně honit po dvorci. Šestinásobné vítězce newyorského turnaje dvakrát sebrala podání, sama byla naopak na servisu suverénní a za 35 minut vyhrála úvodní set 6:2.

Údery japonské hráčky dopadaly přesně k čarám, v razanci svou soupeřku mnohdy i předčila. Do výměn častokrát zaznívaly obdivné výkřiky z hlediště, tím spíš, když domácí favoritka v druhém setu vyrovnala hru a ve čtvrtém gamu poprvé proměnila brejkbol.

Hned v následující hře však Williamsová udělala dvě dvojchyby za sebou a o brejk přišla. Pak přišly zmíněné výlevy, po kterých se projevila ztráta koncentrace.

Po nepřipraveném výpadu na síť přišla Williamsová o další servis, poté přišlo další dlouhé debatování s Ramosem.  Po uděleném trestném gemu Ósakaová rázem vedla 5:3, Američanka se při vlastním servisu dočkala snížení, Japonka ale utkání s přehledem dopodávala.

Tenisový grandslamový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 53 milionů dolarů):

Ženy:

Dvouhra - finále:

Ósakaová (20-Jap.) - S. Williamsová (17-USA) 6:2, 6:4.

Smíšená čtyřhra - finále:

Matteková-Sandsová, J. Murray (USA/Brit.) - Rosolská, Mektič (Pol./Chorv.) 2:6, 6:3, 11:9.