Třinec opět odvrátil vyřazení. Spartě ve ztřeštěném závěru neuznali vyrovnání

Aktualizováno 9. 4. 2024 23:05
Hokejisté Třince vyhráli v pátém semifinále play off extraligy na ledě Sparty 3:2 a snížili stav série na 2:3 na zápasy. Pražané nevyužili ani druhý mečbol a finálový soupeř Pardubic stále není znám.
Radost hokejistů Třince (ilustrační fotografie)
Radost hokejistů Třince (ilustrační fotografie) | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Oceláři získali v úvodní třetině dvoubrankový náskok díky Marku Daňovi a Marianu Adámkovi, v závěru druhé části snížil Filip Chlapík. V čase 56:30 upravil Adam Helewka na 3:1 a za 45 sekund zkorigoval výsledek opět Chlapík. Šestý zápas se bude hrát ve čtvrtek od 17:00 v Třinci.

Sparta nastoupila bez kapitána Michala Řepíka, který dostal dvouzápasový disciplinární trest za faul na Patrika Hrehorčáka z nedělního zápasu. Do sestavy se místo něj zařadil Kanaďan Stephen Harper.

Oceláři vítěznou sestavu nezměnili a k dispozici byl i Hrehorčák. Na střídačce kryl brankáři Ondřeji Kacetlovi záda Marek Mazanec, jenž se zranil při rozbruslení před sobotním třetím duelem.

Do první šance se dostal ve 3. minutě domácí Konečný, ale z levého kruhu těsně minul protější tyč. Oceláři mohli otevřít skóre při vyloučení Kempného, ale Nestrašil nedokázal překonat ležícího Kováře.

V oslabení se snažil natlačit do šance Forman. V čase 9:16 už se hosté radovali. Od mantinelu přistrčil Cienciala puk za levý kruh Daňovi, který trefil přesně protější horní roh branky.

Oceláři byli nadále aktivnější. Ze záporného úhlu se snažil překonat sparťanského gólmana Hrehorčák a ve 13. minutě už zvýšil náskok Adámek, jehož střelu přizvedl Hrabík a Kovář neměl šanci zareagovat.

Třinecký bek ozdobil 300. zápas v extralize a při oslavě gól věnoval svému před týdnem narozenému synovi.

Ve druhé části prověřil Kováře Helewka, Kacetl kryl Miklišovu ránu a za Třinec zahrozil po objetí branky Roman. Oceláři dlouho nepouštěli Pražany do šancí. Až v 29. minutě byl blízko snížení Kousal, ale jeho efektní střele bekhendem z otočky chyběla přesnost. Kovář si poradil s Helewkovou ránou z levého kruhu.

Sparta si před koncem první třetiny vytvořila tlak a v poslední sekundě překonala Kacetla. Chlapík a Vitouch ještě neuspěli, ale potom už Chlapík tečí Krejčíkova nahození skóroval.

"Slyšel jsem tam Kořena (Josefa Kořenáře), jak ně mě řve, že je pět vteřin. I díky němu jsme se to snažil rychle poslat na bránu," okomentoval situaci bek Jakub Krejčík.

"Je to šílené. V druhém zápase jsme tady dostali sedm sekund před koncem taky gól. Nechtěl bych, aby se z toho stal zvyk. Druhá věc byla ta, že my jsme udělali velkou chybu, to by se nám nemělo stávat. Měli bychom dostat puk ven," uvedl kouč Třince Zdeněk Moták.

Ve 44. minutě se dočkala Sparta své první přesilovky v utkání, ale až v závěru Draveckého trestu musel Kacetl zasahovat po Sobotkově střele z pozice mezi kruhy. Třinec, hrající už od druhé třetiny bez kapitána Růžičky, nadále pozorně bránil a nepouštěl Spartu dlouho do šancí.

Naopak v 57. minutě se šikovně uvolnil Helewka, zasunul bekhendem puk za Kováře a vrátil Ocelářům dvougólový náskok. Za tři čtvrtě minuty vrátil domácí na kontakt Chlapík. Sparťané se pak 110 sekund před koncem radovali i z vyrovnání, ale předčasně.

Moravčík sice dotlačil puk za Kacetla, třineckého brankáře ale atakoval v brankovišti Lajunen a po trenérské výzvě Třince sudí Hribik a Ondráček gól neuznali.

Moták pochválil práci videokouče Lukáše Danečka. "Samozřejmě je to jeho velice dobrá práce. Těch kvalitních záběrů zase tam moc nemá, aby dokázal určit nedovolené bránění brankáři v brankovišti. Já jsem rád, že se takhle rozhodl," dodal Moták.

Semifinále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 40. Chlapík (Krejčík, D. Vitouch), 58. Chlapík (Kempný, R. Horák) - 10. Daňo (Cienciala), 13. Marian Adámek (Dravecký, L. Hudáček), 57. Helewka (Hrehorčák, Kundrátek). Rozhodčí: Hribik, Ondráček II - Ondráček I, Hynek. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 14.208. Stav série: 3:2.

Sparta: Jakub Kovář - Mozík, Kempný, Mikliš, Krejčík, Irving, Němeček, Moravčík - Chlapík, R. Horák, D. Vitouch - M. Forman, Sobotka, Buchtele - Harper, J. Lajunen, Konečný - P. Kousal, O. Najman, K. Hrabík. Trenér: Gross.

Třinec: Kacetl - Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Marian Adámek, Šenkeřík - Hrehorčák, Čacho, A. Nestrašil - L. Hudáček, Cienciala, Daňo - M. Růžička, Helewka, D. Voženílek - Dravecký, P. Vrána, Miloš Roman. Trenér: Moták.