Slováci si komplikují boj o postup. Sice vedli, nakonec ale Ukrajině podlehli

21. 6. 2024 17:04
Slovenští fotbalisté po překvapivém vítězství nad Belgií prohráli na mistrovství Evropy ve skupině E v Düsseldorfu s Ukrajinou 1:2, přestože dlouho vedli.
Ukrajinský fotbalista Roman Jaremčuk slaví svůj vítězný gól do sítě Slovenska
Ukrajinský fotbalista Roman Jaremčuk slaví svůj vítězný gól do sítě Slovenska | Foto: Reuters

O jejich gól se znovu postaral slávista Ivan Schranz. Po změně stran vyrovnal Mykola Šaparenko a tentýž hráč přihrál Romanu Jaremčukovi na vítězný gól.

Schranz se stal prvním slovenským fotbalistou, který dal na evropských šampionátech dva góly a v čele tabulky střelců dostihl Němce Musialu.

Brankář Dúbravka zneškodnil už v prvním poločase několik velkých šancí a jednou mu pomohla tyč. Na Šaparenkovu střelu v 54. minutě nedosáhl a deset minut před koncem střídající Jaremčuk vrátil Ukrajinu do hry o postup.

Slováci vyběhli na trávník ve stejné sestavě, jaká začínala proti Belgii, tedy opět s nejstarší základní jedenáctkou na Euru, jejíž věkový průměr překročil 30 let.

Ukrajinský kouč Serhij Rebrov udělal po tříbrankové porážce od Rumunska hned čtyři změny. O místo přišel i brankář Lunin, který špatnou rozehrávkou zavinil první gól. Strážce branky Realu Madrid nahradil Trubin z Benfiky. Důvěru dostal i Jarmolenko, se 46 góly nejlepší střelec současného kádru, jemuž chybějí jen dva zásahy k rekordu Andrije Ševčenka.

Během prvních deseti minut měli dvě velké šance slovenští hráči z české ligy. Nejprve sparťan Haraslín zleva prokličkoval do šestnáctky a vypálil k tyči, vzápětí střílel slávista Schranz zblízka z voleje. Trubin první střelu vykopl, druhá ho trefila do hrudníku.

V 17. minutě spolupráce dvou Pražanů už přinesla gól. Po rychle zahraném autu přetáhl Haraslín centr ke vzdálenější tyči a Schranz hlavičkoval do sítě. Byl to jeho pátý gól v reprezentačním týmu.

Až na konci první půlhodiny o sobě dal poprvé vědět soupeř. Král střelců španělské ligy Dovbyk se prodral až před brankáře, ale obránce Pekarík jeho střelu skluzem zblokoval.

Jeden z nových hráčů v ukrajinské sestavě Tymčyk trefil z rohu šestnáctky křížnou střelou tyč. Brankář Dúbravka svůj tým podržel, když zneškodnil Mudrykův nájezd i Zinčenkův přímý kop.

Po změně stran se Ukrajinci začali stále víc prosazovat. Po Mudrykově úniku ještě Dovbyk hlavou nedokázal přesně zakončit, ale Šaparenko využil zaváhání slovenské obrany a vyrovnal. Slováci po třech zápasech s čistým kontem poprvé inkasovali a vyrovnávací gól zcela změnil obraz hry.

Ukrajinci si vynutili výraznou převahu, zvláště poté, co pro zranění třísel odstoupil obránce Hancko. Střídající Jaremčuk deset minut před koncem podstřelil slovenského brankáře, kapitán Škriniar už na míč mířící do sítě nedosáhl.

Po utkání byl ke svému týmu hodně kritický. "První poločas byl v pořádku, ale tak jako ve druhém hrát nemůžeme. Neplnili jsme pokyny a dovolili soupeři otočit zápas. Je škoda promeškat takovou šanci na výhru, ale musíme držet hlavy vzhůru a zlepšit to, co nám ve druhém poločase nešlo," řekl Škriniar webu UEFA.

Italský kouč slovenského týmu Francesco Calzona nicméně řekl, že nemá hráčům co vytknout. "S výkonem jsem spokojen, s některými okamžiky víc, s jinými méně. Soupeř má velkou kvalitu, vždyť v žebříčku FIFA je dvacet míst před námi," řekl Calzona. Dodal, že mužstvo udělá všechno pro postup, k němuž by v posledním utkání proti Rumunsku mohl stačit bod.

Trenér vítězů Rebrov se ještě vrátil k porážce v úvodním zápase. "Dnes to nebyl jiný tým, ale měl jiného ducha a zaslouženě vyhrál. Máme tady mladé mužstvo, hodně hráčů není zvyklých na takovou úroveň a takové stadiony. O to cennější je, jak dokázali ve druhém poločase reagovat," uvedl. Pochválil výkon brankáře Trubina. "Jsem rád, že máme mezi gólmany takovou konkurenci. Anatolij si zasloužil šanci a svým klidem nám pomohl," dodal ukrajinský kouč.

Podobně se vyjádřil i Šaparenko, který byl vyhlášen hráčem zápasu. "Zápas s Rumunskem byl pro nás velkou lekcí a pomohl nám dnes uspět. Vyrovnávací gól nám dodal sebevědomí a inspiraci k tomu, abychom utkání otočili. Mužstvo ukázalo velkou mentální sílu," řekl Šaparenko.

Střelec vítězné branky Roman Jaremčuk přiblížil atmosféru v týmu. "Dnes jsme hovořili s naším prezidentem a dal nám neuvěřitelnou motivaci. Víte, jak těžká je situace v naší zemi a my musíme dát našim lidem nějakou radost," řekl Jaremčuk.

Skupinu zakončí příští středu od 18:00 zápasy Slovenska s Rumunskem ve Frankfurtu nad Mohanem a Belgie s Ukrajinou ve Stuttgartu.

Mistrovství Evropy ve fotbale v Německu:

Skupina E (Düsseldorf):

Slovensko - Ukrajina 1:2 (1:0)

Branky: 17. Schranz - 54. Šaparenko, 80. Jaremčuk. Rozhodčí: Oliver - Burt, Cook (všichni Angl.) - Dankert (video, Něm.). ŽK: Jaremčuk (Ukr.). Diváci: 46.425.

Slovensko: Dúbravka - Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko (67. Obert) - Kucka, Lobotka, Duda (60. Bénes) - Schranz (86. Sauer), Boženík (60. Strelec), Haraslín (67. Suslov). Trenér: Calzona.

Ukrajina: Trubin - Tymčyk, Zabarnyj, Matvijenko, Zinčenko - Šaparenko (90.+2 Talovjerov), Bražko (85. Sydorčuk), Sudakov - Jarmolenko (67. Zubkov), Dovbyk (67. Jaremčuk), Mudryk (86. Malinovskyj). Trenér: Rebrov.