Maďarská šance na postup ožila v samém závěru. Varga nedohrál po ošklivém střetu

23. 6. 2024 23:04
Maďarští fotbalisté porazili na mistrovství Evropy ve Stuttgartu ve svém posledním utkání ve skupině A Skotsko 1:0 a uchovali si naději, že se se třemi body a skóre 2:5 vejdou mezi čtveřici týmů, které proklouznou do osmifinále ze třetího místa.
Brankář Angus Gunn sestřelil Maďara Barnabáse Vargu.
Brankář Angus Gunn sestřelil Maďara Barnabáse Vargu. | Foto: Reuters

Vítězný gól vstřelil v 10. minutě nastavení Kevin Csoboth. Skotové na Euru končí, nevyšel jim ani dvanáctý pokus postoupit na velkém turnaji ze základní skupiny.

Přestože oba týmy potřebovaly k zachování reálné postupové šance vyhrát, na trávníku proto udělaly hodně málo a diváci viděli nejnudnější partii na turnaji. I jindy neúnavně zpívající skotští fanoušci byli v hledišti nebývale potichu. Jejich hráči si za tři zápasy připsali jen 17 střel, z toho pouze čtyři na branku, což je suverénně nejméně ze všech týmů na šampionátu.

Vzrušení přineslo až desetiminutové nastavení. Hrálo se tak dlouho, protože hra byla ve druhém poločase přerušena, když maďarský útočník Varga utrpěl ve vzdušném souboji nespecifikované zranění. Pravděpodobně vážné podle toho, že kolem něj okamžitě natáhli plachty a pak ho transportovali ze stadionu na nosítkách.

Skotský trenér Steve Clarke musel vyřešit střed obrany. Vedle Porteouse, který stále ještě pykal za červenou kartu , nemohl hrát ani zraněný Tierney, jehož nahradil McKenna. Maďarský kapitán Szoboszlai sice vynechal poslední trénink, ale v sestavě nechyběl. Poprvé si na Euru zahráli pravý obránce Botka a záložník Styles, který od narození žije v Británii a Maďarsko reprezentuje jen díky původu prarodičů.

Skotové v úvodu sevřeli soupeře na jeho polovině, ale většinou si jen zdlouhavě přihrávali daleko od branky. Na druhé straně Bolla po rychlém brejku nebezpečně vypálil z 25 metrů, což byl během úvodní půlhodiny jediný střelecký pokus. Pět minut před přestávkou Szoboszlai poslal z přímého kopu přes zeď překvapivý oblouček, nabíhající Orbán však hlavičkoval nad břevno.

Skotové svou hubenou střeleckou bilanci za celý poločas nevylepšili. Až v 54. minutě vystřelil Adams, ale míč poslal vysoko na tribunu. V úvodu druhého dějství dostal McTominay podruhé na turnaji žlutou kartu a v té chvíli věděl, že i kdyby jeho tým postoupil, on bude osmifinále sledovat jen jako divák.

Při Vargově zranění byla hra na osm minut přerušena. Maďaři věděli, že remíza pro ně znamená konec na turnaji a v závěru své úsilí odvrátit vyřazení vystupňovali. Brankář Gunn si ještě poradil při střelách Schäfera i Szoboszlaie, ale střídající Csoboth nejprve trefil tyč a těsně před koncem zápasu vstřelil vítězný gól.

"Těžko se hledají slova, jsme plní emocí. Hlavně, že jsme vyhráli, i když to bylo na poslední chvíli. Když jsem trefil tyč, doufal jsem, že ještě jedna šance přijde a díky bohu přišla," radoval se střelec vítězné branky, který za svlečený dres dostal žlutou kartu.

Maďaři i při oslavách vítězství mysleli na svého zraněného spoluhráče. "Něco takového nechceme ve fotbale nikdy vidět, ale naštěstí je při vědomí. Hráli jsme i pro něj," řekl Callum Styles.

Skotský kapitán Andy Robertson děkoval fanouškům za podporu. "Tahle noc je zničující. Jsme úplně vyřízení a budeme se z toho jen pomalu dostávat. Děkujeme naší zemi, cítili jsme, jak za námi všichni stojí, i to pozdvižení doma. Omlouvám se, že jsme zklamali," řekl Robertson.

Mistrovství Evropy ve fotbale v Německu:

Skupina A:

Stuttgart: Skotsko - Maďarsko 0:1 (0:0)

Branka: 90.+10 Csoboth. Rozhodčí: Tello - Chade, Brailovsky (všichni Arg.) - Hernández (video, Šp.). ŽK: McTominay - Styles, Orbán, Schäfer, Kleinheisler (náhradník), Csoboth. Diváci: 51.000.

Sestavy:

Skotsko: Gunn - Ralston (83. McLean), Hendry, Hanley, McKenna, Robertson (89. Morgan) - McGinn (76. Armstrong) , Gilmour (83. Christie), McGregor, McTominay - Adams (76. Shankland). Trenér: Clarke.

Maďarsko: Gulácsi - Botka, Orbán, Dárdai (74. Szalai) - Bolla (86. Csoboth), Styles (61. Á.Nagy), Schäfer, Kerkez (86. Z. Nagy) - Sallai, Varga (74. Ádám), Szoboszlai. Trenér: Rossi.