Philipsen zvítězil na Tour podruhé za sebou. Etapa končila na autodromu v Nogaru

4. 7. 2023 18:02
Čtvrtou etapu Tour de France s cílem na autodromu v Nogaru vyhrál belgický cyklista Jasper Philipsen a připsal si druhý triumf za sebou. Žlutý trikot udržel Brit Adam Yates.
Jasper Philipsen (vlevo) poráží Caleba Ewana ve finiši čtvrté etapy Tour de France 2023. | Foto: Reuters

Pětadvacetiletý Philipsen stejně jako v pondělí vyhrál velmi těsným rozdílem. Dnes jezdec stáje Alpecin-Deceuninck ve finiši porazil Caleba Ewana z Austrálie, třetí dojel Němec Phil Bauhaus.

"Byla to docela pohodová etapa, všichni se šetřili na následující dva dny v Pyrenejích," řekl Philipsen. "Caleb mě málem porazil, byl opravdu blízko. Moc si vážím toho, že jsem vyhrál dvakrát za sebou," dodal.

Na stupně vítězů po 182 kilometrů dlouhé etapě z Daxu do Nogara se postavili stejní jezdci jako v pondělí. Zatímco Philipsen zaznamenal celkově čtvrtý triumf na Tour a posunul se do čela bodovací soutěže, Ewan s Bauhausem si pořadí prohodili.

Závěrečný hromadný spurt na okruhu Paula Armagnaca po poklidném průběhu etapy poznamenalo několik pádů. Na zemi se mimo jiné ocitl i nizozemský mistr Evropy Fabio Jakobsen.

"Na závodním okruhu jsem finišoval poprvé a bylo to fajn. Ale čekal bych, že na tak široké trati to bude bezpečnější. Doufám, že všichni, co spadli, jsou v pořádku," uvedl Philipsen.

"Bylo to maso," přidal Mark Cavendish, který dojel pátý a stále tak čeká na 35. vítězství na Tour, kterým by v čele historického pořadí odskočil legendárnímu Eddymu Merckxovi. "Každý tým měl pro závěrečný spurt nějaký plán a vsadím se, že ani jednomu nevyšel," dodal.

V průběžném pořadí bez problémů udržel první místo Adam Yates s náskokem šesti sekund před bratrem Simonem a dvojnásobným vítězem Tour Tadejem Pogačarem. Obhájce prvenství Jonas Vingegaard je se ztrátou 17 sekund šestý.

Ve středu je na programu první horská etapa. Na peloton na 163 kilometrech v Pyrenejích čekají dvě náročná stoupání - nejvyšší kategorie na Col de Soudet a první kategorie na Col de Marie Blanque.

Cyklistický závod Tour de France - 4. etapa (Dax - Nogaro, 182 km):

1. Philipsen (Belg./Alpecin-Deceuninck) 4:25:28, 2. Ewan (Austr./Lotto-Dstny), 3. Bauhaus (Něm./Bahrajn Victorious), 4. Coquard (Fr./Cofidis), 5. Cavendish (Brit./Astana), 6. Van Poppel (Niz./Bora-hansgrohe) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. A. Yates (Brit./SAE Team Emirates) 18:18:01, 2. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates), 3. S. Yates (Brit./Jayco-AlUla) oba -6, 4. Lafay (Fr./Cofidis) -12, 5. Van Aert (Belg./Jumbo-Visma) -16, 6. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) -17.