4. 11. 2023 23:22
Oštěpař Jakub Vadlejch je potřetí za sebou českým Atletem roku.
Jakub Vadlejch na MS v Budapešti
Jakub Vadlejch na MS v Budapešti | Foto: Reuters

Ocenění za rok 2023 získal díky bronzu na mistrovství světa a vítězství v Diamantové lize, navíc mu výkonem 89,51 metru patřil nejdelší hod sezony.

Trofej za vítězství v tradiční anketě Českého atletického svazu převzal dnes v Praze.

Vadlejch díky další úspěšné sezoně v hlasování 141 funkcionářů, trenérů a novinářů získal 1405 bodů.

Dlouhodobě jeden z nejlepších oštěpařů světa byl s uplynulým atletickým rokem spokojený, i když mu velké zlato znovu uniklo.

"Sezonu 2023 bych nazval téměř perfektní. Povedlo se mi vyhrát celkově Diamantovku, měl jsem nejlepší světový výkon a byla placka z mistrovství světa. Sice bronzová, ale byla tam. To byla malinká kaňka, jinak by to byl dokonalý rok," řekl.

Třiatřicetiletý Vadlejch díky tomu suverénně vládne českým atletům. Anketu Atlet roku vyhrál o 372 bodů před stříbrným koulařem z halového mistrovství Evropy Tomášem Staňkem. Třetí skončila smíšená štafeta na 4×400 metrů, která získala bronz na mistrovství světa a triumfovala na Evropských hrách.

Kvarteto Matěj Krsek, Tereza Petržilková, Patrik Šorm a Lada Vondrová se dnes postaralo o tradiční vystoupení některých z oceněných atletů.

Krsek se ujal kláves, Šorm dostal kytaru, ženská část týmu tančila a všichni zpívali hit skupiny Abba Money, Money, Money s českým textem inspirovaným stále ještě poměrně mladou disciplínou.

Na čtvrtou příčku se mezi českými atlety dostal dálkař Radek Juška, jenž skončil pátý na HME a sedmý na světovém šampionátu.

Nechal těsně za sebou bronzovou medailistku z evropské haly tyčkařku Amálii Švábíkovou

Šestá příčka v anketě patřila čtvrtkařce Vondrové, která na MS pomohla k úspěchu smíšené štafety a osobním rekordem 50,92 sekundy si zajistila nejen individuální semifinále, ale i účast na OH v Paříži. Její parťáci ze smíšené štafety Krsek a Petržilková obsadili devátou a desátou příčku.

Mezi čtvrtkaře se vklínily chodkyně Tereza Ďurdiaková, která byla na MS desátá v závodě na 35 kilometrů, a překážkářka Nikoleta Jíchová. Ta se znovu přiblížila atletické elitě. Jako třetí Češka pokořila hranici 55 sekund a na mistrovství světa obsadila 17. příčku.

Trenérem roku se opět stal Vadlejchův kouč Jan Železný. Předčil i Davida Sekeráka, jehož japonská svěřenkyně Haruka Kitagučiová vyhrála v hodu oštěpem mistrovství světa i Diamantovou ligu.

Juniorem roku je stejně jako loni půlkař Jakub Dudycha. Objevem roku byl vyhlášen český rekordman v běhu na 200 metrů Ondřej Macík.