Keňan Kiptum vyhrál Chicagský maraton ve světovém rekordu 2:00:35

8. 10. 2023 17:27
Keňský vytrvalec Kelvin Kiptum zaběhl při vítězství na Chicagském maratonu světový rekord 2:00:35. Loňské berlínské maximum krajana Eliuda Kipchogeho vylepšil třiadvacetiletý běžec o 34 sekund.
Kelvin Kiptum
Kelvin Kiptum | Foto: Reuters

Blízko světovému rekordu byl Kiptum už letos v dubnu v Londýně, kde vyhrál v druhém nejlepším času historie 2:01:25. "Jsem moc šťastný, tohle jsem nečekal. Na světový rekord jsem dnes nemyslel," řekl Kiptum, jenž na maratonské trati debutoval loni ve Valencii a všechny tři starty na královské vytrvalecké trati zatím proměnil ve vítězství.

Jeden z šesti maratonských majorů Kiptum vyhrál s náskokem 3:27 minuty před krajanem a loňským vítězem Bensonem Kiprutem. Třetí byl s odstupem 3:57 bronzový olympijský medailista Bashir Abdi z Belgie.

Během dvou týdnů tak padly maratonské rekordy v obou kategoriích. V září v Berlíně zaběhla ženské maximum 2:11:53 Etiopanka Tigist Assefaová. Předchozí rekord Keňanky Brigid Kosgeiové právě z Chicaga překonala i dnešní vítězka Sifan Hassanová z Nizozemska, jež se časem 2:13:44 zařadila na druhé místo tabulek a stanovila nový traťový rekord.

Dvojnásobná olympijská vítězka a bývalá dvojnásobná mistryně světa na tratích 5000 a 10.000 metrů stejně jako Kiptum navázala na letošní vítězství z majoru v Londýně, kde v maratonu debutovala. "Jsem moc šťastná. Posledních pět kilometrů bylo strašně bolestivých, ale miluju maraton!" řekla Hassanová, jež před půldruhým měsícem vybojovala stříbro (5000 m) a bronz (1500 m) na MS v Budapešti.

Druhá doběhla se ztrátou 1:53 minuty Keňanka Ruth Chepngetichová, třetí byla s odstupem 3:25 Megertu Alemuová z Etiopie.