Dream Teamu se ve finále postaví basketbalisté Španělska

10. 8. 2012 20:19
Basketbalisté Španělska se podruhé za sebou probojovali do finále olympijských her, kde opět narazí na americký Dream Team.
Španělé slaví postup do finále
Španělé slaví postup do finále | Foto: Reuters

Londýn - Velký obrat a teď boj o zlato. Basketbalisté Španělska se podruhé za sebou probojovali do finále olympijských her, kde se opět postaví "neporazitelnému" výběru Spojených států.

Po Pekingu, kde získali stříbro, se to Jihoevropanům podařilo i v Londýně, když v semifinále porazili Rusko 67:59.

Američané ve večerním druhém semifinále porazili 109:83 Argentinu, kterou tentokrát zlomili James a spol. až v poslední čtvrtině zápasu.

Argentinci se drželi tři čtvrtiny

Argentinci tak nezvládli ani repete za vysokou porážku v základní skupině. Tehdy o výhře favorita rozhodl drtivý nástup do třetí čtvrtiny, kterou Američané vyhráli 42:17.

Tentokrát sice opět "Dream Team" zabral po poločasové pauze, rozhodující náskok ale začal budovat až v poslední čtvrtině, kdy snaživého soka definitivně zlomil a zápas dohrávali Američané v exhibičním tempu.

Španělům pomohl nástup do druhé půle

Za výhrou poslala Španěly výborná druhá půle, kterou vyhráli o 19 bodů. Finále může mít stejné složení jako v Pekingu, pokud Američané zvládnou večerní duel s Argentinou.

Španělé s Ruskem prohráli v základní skupině (74:77) a také v semifinále to dlouho vypadalo na úspěch sborné. Už ve druhé čtvrtině to bylo o 13 bodů a zdálo se, že Španělé nemají svůj den.

Koncovka byla španělská

Ještě ve 25. minutě prohrávali o devět bodů, jenže pak zaveleli Rudy Fernandéz a Pau Gasol a náskok Rusů se začal rychle rozplývat. Do závěrečné čtvrtiny se šlo za vyrovnaného stavu 46:46.

Poslední část už patřila jasně Španělsku, které zásluhou dvou trojek Josého Calderóna předvedli sérii 14:1 a získali desetibodové vedení, které už nepustili.

Hlavní španělská hvězda Pau Gasol k výhře přispěl 16 body a 12 doskoky. Ruská opora Andrej Kirilenko dal 10 bodů, v závěrečné čtvrtině však selhal při střelbě trestných hodů, když dal jen pět z deseti.

Celkem měl úspěšnost střelby velmi nízkou (dva koše ze 13 pokusů).