Nepřekonatelný Bobrovskij. Skvělý gólman Floridy vychytal McDavida i Draisaitla

Aktualizováno 9. 6. 2024 8:13
Hokejisté Floridy porazili doma v úvodním utkání finále NHL Edmonton 3:0. Hlavním hrdinou zápasu se stal Sergej Bobrovskij, který kryl všech 32 střel
Sestřih zákroků gólmana Floridy Sergeje Bobrovského v prvním finále Stanley Cupu proti Edmontonu. | Video: NHL

První gól dal ve čtvrté minutě Carter Verhaeghe, na začátku druhé třetiny zvýšil Evan Rodrigues a výhru zpečetil Eetu Luostarinen při risku Oilers bez brankáře. Série, ve které nenastupuje žádný český hráč, pokračuje na stejném místě druhým zápasem v úterý 11. června ve 2:00 SELČ.

Edmonton nezúročil střeleckou převahu 32:18, domácí ubránili i nejproduktivnější duo letošního play off, kterými jsou Connor McDavid a Leon Draisaitl. Kanadský tým přiváděl k šílenství zejména Bobrovskij, jenž zastavil i tři úniky.

Florida udeřila dvakrát ze svých prvních pěti střeleckých pokusů. V souboji elitních formací zakončil po pasu Barkova rychlý výpad Verhaeghe a otevřel skóre. Na něj navázal střelou z předbrankového prostoru Rodrigues. Výhru pojistil pět sekund před koncem Luostarinen střelou od červené čáry.

Přitom už v úvodním střídání Bobrovskij špatně rozehrál, ale Hyman chybu nepotrestal a trefil ruského brankáře do masky. Po inkasovaném gólu byl Edmonton ve zbytku třetiny nebezpečnějším týmem.

V největších šancích se dostali do úniku Henrique a Nugent-Hopkins, ale domácí brankář zasáhl v obou případech levým betonem.

Florida ubránila v úvodu prostřední třetiny oslabení i se štěstím, protože Hyman přestřelil odkrytou branku. A v čase 22:16 odskočila na rozdíl dvou gólů: Bennett získal při napadání puk a posunul jej před branku, odkud se prosadil Rodrigues.

Aktivnější Edmonton dostal v půlce zápasu puk do branky, kam jej po úniku Janmarka dotlačil Brown. Rozhodčí ale předtím přerušil hru a okamžitě rozpažil.

Domácím hráčům se navíc nelíbil důraz Browna, a tak se na ledě strhla hromadná strkanice. Vzápětí po faulu Bennetta minul Nugent-Hopkins v přesilové hře odkrytou branku.

Florida spoléhala ve třetí třetině na zodpovědnou obranu a až na výjimky nepouštěla Edmonton do větších šancí.

V zápase se prezentovala i důraznou hrou, na počet hitů vyhrála 63:35. Nejvíc jich nasbíral Bennett (11), který ve druhé třetině poslal k ledu i McDavida. Kapitán Oilers si z toho souboje odnesl krvavý šrám na bradě.

Další radost domácích fanoušků zařídil v závěru Luostarinen. Florida, která loni podlehla ve finále Vegas v pěti zápasech, tak zahájila vítězstvím svůj boj o zisk prvního Stanley Cupu v klubové historii.

Finále Stanleyova poháru - 1. zápas:

Florida - Edmonton 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Verhaeghe (Barkov, Reinhart), 23. Rodrigues (Bennett, Montour), 60. Luostarinen (Barkov). Rozhodčí: O´Rourke, Kozari - MacPherson, Murray. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Střely na branku: 18:32. Diváci: 19.543. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Verhaeghe, 3. Rodrigues (všichni Florida). Stav série: 1:0.

Florida: Bobrovskij - Ekblad, Forsling, Montour, Mikkola, Kulikov, Ekman-Larsson - Reinhart, Barkov, Verhaeghe - Rodrigues, Bennett, M. Tkachuk - Tarasenko, Lundell, Luostarinen - Okposo, Stenlund, Lorentz. Trenér: Paul Maurice.

Edmonton: S. Skinner - Bouchard, Ekholm, Ceci, Nurse, Kulak, Broberg - Hyman, McDavid, Nugent-Hopkins - Holloway, Draisaitl, E. Kane - Perry, R. McLeod, Foegele - C. Brown, Henrique, Janmark. Trenér: Kris Knoblauch