Balkánský thriller. Albánci ztratili vedení, vyrovnal autor vlastní branky

19. 6. 2024 16:57
Fotbalisté Albánie remizovali na Euru v souboji dvou balkánských celků s Chorvatskem 2:2.

V balkánském derby jim zajistil vedení v 11. minutě záložník pražské Sparty Qazim Laci. Po změně stran v rozpětí tří minut dvakrát inkasovali, když vyrovnal Andrej Kramarič a Klaus Gjasula poslal míč do vlastní sítě.

Své zaváhání však napravil a v nastavení zachránil bod. Oba týmy tak zůstaly ve hře o postup, i když jejich šance hodně poklesly. V utkání favoritů této skupiny se ve čtvrtek od 21:00 v Gelsenkirchenu střetnou Itálie se Španělskem.

Chorvatský trenér Zlatko Dalič udělal změny hlavně v defenzivě, s níž po třech gólech od Španělů za poločas nebyl spokojen. Gvardiola přesunul z levého okraje do středu a na strany postavil Juranoviče a trochu nečekaně Perišiče, který je spíš ofenzivní záložník nebo útočník.

Zkušená středová trojice, která má na kontě dohromady 378 mezistátních zápasů, zůstala netknutá.

Na hrotu nahradil Budimira Petkovič i přesto, že trenéra v prvním utkání rozzlobil, když šel kopat penaltu, na kterou nebyl určen, a nedal. V albánské sestavě dostali poprvé na turnaji v základu šanci útočník Manaj a na levém kraji zálohy Laci, což se brzy ukázalo jako skvělá volba.

Letenský záložník si při první nebezpečné akcii naběhl mezi stopery na Asaniho centr a hlavičkoval do sítě. Sváteční střelec, který dal za dvě sezony ve Spartě jen jeden ligový gól, poprvé v kariéře skóroval hlavou. V albánském dresu to byl jeho čtvrtý gólový zápis.

Albánci se tak podobně jako v premiéře proti Itálii překvapivě ujali vedení, tentokrát ho ale tak rychle neztratili.

Zápas poražených z prvního kola totiž nabídl v prvním poločase překvapivý obraz. Albánci, kteří jsou v žebříčku FIFA o 56 míst pod Chorvatskem, nejenže dali gól, ale měli několik dalších velkých šancí.

Na konci první čtvrthodiny nebezpečně vystřelil Bajrami. Autor nejrychlejšího gólu na Euru však tentokrát trefil jen boční síť.

Další obrovskou velkou šanci Asllaniho po rychlém brejku zmařil brankář Livakovič. Těsně před přestávkou naservíroval Laci míč Manajovi a jeho hlavičce zase moc nescházelo. Chorvatům byla málo platná převaha v držení míče, dlouho z ní vůbec nic nevytěžili.

Po změně stran se však první vzájemný zápas mezi těmito zeměmi hodně změnil a favorit dvěma slepenými góly výsledek otočil. Dvojí střídání hned po přestávce přineslo oživení a jeden z náhradníků Sučič hned prověřil brankáře Strakoshu.

Albánci se stále víc zaměřovali jen na bránění těsného náskoku a to se jim nakonec vymstilo. Podobně jako proti Itálii o náskok přišli.

Osmnáct minut před koncem obrana neuhlídala Kramariče a kanonýr slavící 33. narozeniny vyrovnal. Sučičův centr si pak Gjasula srazil za záda brankáře.

V hektickém závěru však tentýž hráč v páté nastavené minutě vyrovnal. Laciho náhradník, který byl před třemi lety na hamburském stadionu doma, se tak trefil na obou stranách hřiště.

Albánci mají vedle nejrychlejšího gólu na Euru další rekord - gól, který padl nejpozději v základní hrací době. Při jeho vstřelení uběhlo 94 minut a 23 sekund. S remízou byli pochopitelně spokojenější než soupeř.

"Mohli jsme rozhodnout už v prvním poločase. Ale i tenhle výsledek nám dodá sebevědomí, budeme si víc věřit. Proti Španělsku to bude těžké, ale uděláme maximum," slíbil Laci. A Gjasula dodal: "Ve fotbale je všechno možné a když budeme hrát jako dnes, můžeme uspět."

Zato chorvatský útočník Sučič neskrýval zklamání. "Tohle se nemůže stát a už vůbec ne týmu, jako jsme my. Měli jsme to v klidu dohrát, místo toho jsme dostali lekci," řekl.

Přesto i on hledí k poslednímu zápasu ve skupině s nadějí. "Když budeme proti Itálii hrát jako dnes ve druhém poločase, určitě postoupíme," věří Sučič.

"Horší oslavu narozenin si ani neumím představit," řekl pro web UEFA Kramarič, který byl vyhlášen hráčem zápasu. "Ale pro tohle všichni milují fotbal. Jednou dáte gól v poslední sekundě, jindy ho dostanete. Budeme bojovat do poslední sekundy a dá-li bůh, postoupíme. I když Itálie je asi nejlepším týmem v naší skupině," dodal střelec první chorvatské branky.

V posledních zápasech skupiny se utkají v pondělí od 21:00 v Lipsku Chorvati s Itálií a v Düsseldorfu Albánci se Španělskem. Oba dnešní soupeři potřebují vyhrát, jinak pro ně turnaj skončí.

Mistrovství Evropy ve fotbale v Německu:

Skupina B:

Hamburk: Chorvatsko - Albánie 2:2 (0:1)

Branky: 74. Kramarič, 76. vlastní Gjasula - 11. Laci, 90.+5 Gjasula. Rozhodčí: Letexier - Mugnier, Rahmouni - Delajod (video, všichni Fr.). ŽK: Ivušič (náhradník) - Hysaj, Daku, Gjasula. Diváci: 46.784.

Chorvatsko: Livakovič - Juranovič, Šutalo, Gvardiol, Perišič (74. Sosa) - Modrič, Brozovič (46. Mario Pašalič) , Kovačič - Majer (46. Sučič), Petkovič (69. Budimir), Kramarič (84. Baturina). Trenér: Dalič.

Albánie: Strakosha - Hysaj, Ajeti, Djimsiti, Mitaj - Asllani, Ramadani (85.Hoxha), Laci (73. Gjasula) - Asani (64. Seferi), Manaj (85. Daku), Bajrami. Trenér: Sylvinho.