Britské žně v atletice. Jamajka má první zlato ze sprintu

Britská sedmibojařka Jesicca Ennisová Britská sedmibojařka Jesicca Ennisová Foto: Reuters

Londýn - Nevídané zlaté hody si vychutnali Britové na olympijských hrách v sobotních atletických soutěžích.

Celkem tři sportovci totiž pro pořádající zemi získali zlato.

Greg Rutherford vyhrál výkonem 831 centimetrů soutěž dálkařů.

Mohamed "Mo" Farah, rodák ze somálského Mogadiša s britským občanstvím, zvítězil v běhu na 10 kilometrů.

V dramatickém finiši udolal Američana Ruppa a mladšího z bratrů Bekelů Tarika. Jeho slavnější bratr Kenenisa, obhájce zlatých medailí z Atén a Pekingu, skončil na čtvrtém místě.

Třetí triumf zaznamenala v sedmiboji Jessica Ennisová, která si výkonem 6995 bodů vytvořila osobní rekord, kterým se zařadila na páté místo v historických tabulkách.

V něm měla zastoupení i Česká republika. Eliška Klučinová skončila na 18. místě. Součtem 6109 zaostala za svým osobním maximem o 174 bodů.

Fraserová obhájila titul na stovce

První sprinterské zlato má Jamajka.

Ještě než se ke svému finále běhu na 100 metrů postaví Usain Bolt, získala v těsném finiši na stejné trati nejcennější medaili obhájkyně titulu z Pekingu Shelly-Ann Fraser-Pryceová. Cíl protla v čase 10,75 sekundy.

O 0,03 sekundy porazila největší favoritku Američanku Carmelitu Jeterovou a o další 0,03 sekundy krajanku Veroniku Campbell-Brownovou.

Závod chodců na 20 kilometrů vyhrál v olympijském rekordu teprve devatenáctiletý Číňan Čchen Ting, který porazil o 11 sekund Guatemalce Barronda a stal se prvním čínským olympijským vítězem v chůzi.

V hodu diskem triumfovala úřadující evropská šampionka Sandra Perkovičová, která vyhrála osobním rekordem 69,11 metru.

• Atletika20 km chůze -finále04.08. 18:00 1. Čchen Ting (Čína) - 1:18:46 - olympijský rekord
    2. Barrondo (Gua.) - 1:18:57
    3. Wang Čen (Čína) - 1:19:25
    Medailové pozice: Čchen Ting (Čína) Barrondo (Guatemala) Wang Čen (Čína)
  • Atletika400 m př. -semifinále04.08. 20:00 Postupující do finále: F. Sanchez (Domin.), J. Gordon (Trinidad) , K. Clement (USA)., D. Green (VB), J. Culson (Port.), A. Taylor (USA), M. Tinsley (USA), L. Green (Jam.).
  • Atletikahod diskem -finále04.08. 20:30 1. Sandra Perkovičová (Chorvatsko) - 69,11 m, národní rekord
    2. Darja Piščalnikovová (Rusko) - 67,56 m
    3. Li Jen-feng (Čína) - 67,22 m
    4. Jarelys Barriosová (Kuba) - 66,38 m
    Medailové pozice: Sandra Perkovičová (Chorvasko) Darja Piščalnikovová (Rusko) Li Jen-feng (Čína)
  • Atletika100 m - ženysemifinále04.08. 20:35 Postupující do finále: Fraserová-Pryceová (Jam.), Felixová (USA), Jeterová (USA), Campbellová-Brownová (Jam.), Okagbareová (Nig.), Madisonová (USA), Ahoureová (P. Slo.), Baptistová (Tri.).
  • Atletikaskok do dálky -finále04.08. 20:55 1. G. Rutherford (VB) - 8,31 m.
    2. M. Watt (Aus.) - 8,16
    3. W. Claye (USA) - 8,12
    4. M. Torneus (Švéd.) - 8,11
    5. S. Bayer (Něm.) - 8,10
    6. Ch. Tomlinson (VB) - 8,07
    Medailové pozice: Greg Rutherford (Velká Británie) Mitchell Watt (Austrálie) Will Claye (USA)
  • Atletika400 m - ženysemifinále04.08. 21:05 Do finále postupují: Richardsová-Rossová (USA), Ohuruoguová (VB), Whyteová (Jam.), Monshová (Botswana), McCororyová (USA), Krivošapková (Rus.), Trotterová (USA), Williamsová-Millsová (Jam.).
  • Atletikasedmiboj žen800 m04.08. 21:35 1. J. Ennisová (Velká Británie) - 6955 bodů (národní rekord)
    2. L. Schwarzkopfová (Německo) - 6649 (osobní rekord)
    3. T. Černovová (Rusko) - 6628
    ... 18. Eliška Klučinová (ČR) - 6109
    Medailové pozice: Jessica Ennisová (Velká Británie) Lilly Schwarzkopfová (Německo) Taťana Černovová (Rusko)
  • Atletika10 000 m - mužifinále04.08. 22:15 1. M. Farrah (Velká Británie) - 27:30.42
    2. G. Rupp (USA) - 27:30.90
    3. T. Bekele (Etiopie) - 27:31.43
    4. K. Bekele (Etiopie) - 27:32.44
    5. B.-K. Marochi (Keňa) - 27:32.94
    Medailové pozice: Mohamed Farrah (Velká Británie) Galen Rupp (USA) Tariku Bekele (Etiopie)
  • Atletika100 m - ženyfinále04.08. 22:55 1. Fraserová-Pryceová (Jam.) - 10,75 s.
    2. Jeterová (USA) - 10,78
    3. Campbellová-Brownová (Jam.) - 10,81
    4. Madisonová (USA) - 10,85
    5. Felixová (USA) - 10,89
    6. Baptistová (Trinidad) - 10,94
    Medailové pozice: Shelly-Ann Fraserová-Pryceová (Jamajka) Carmelita Jeterová (USA) Veronica Campbellová-Brownová (Jamajka)

Sport - 5. 8. 2012 0:45 aktualizováno