"Nevím, co se mi honilo hlavou." Češky jely o druhé místo, pak musely na trestné kolo

17. 2. 2024 16:22
České biatlonistky Tereza Voborníková, Lucie Charvátová, Markéta Davidová a Jessica Jislová obsadily sedmou příčku v závodě štafet na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Do poloviny klání přitom byly ve hře o medaile. Vyhrály Francouzky.
Markéta Davidová na trati závodu štafet
Markéta Davidová na trati závodu štafet | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

České kvarteto bylo v první polovině závodu ve hře o medaili. Voborníková nemusela ani jednou dobíjet a předala jako pátá se ztrátou osmi vteřin na druhou příčku.

"Už když jsem stála na startu, tak jsem si to užívala. Také jsem zamávala fanouškům. Dnes jsem se fakt těšila," popisovala Voborníková.

"Tím, že to asi byl poslední závod, řekla jsem si, že už žádné nervování nebude a že si to chci užít," doplnila česká reprezentantka.

Charvátová jela ve skupině o druhé místo a na položku vestoje přijela jako třetí. Jenže pak musela na trestné kolo a propadla se na desátou pozici.

"Nevím, co se mi honilo hlavou," posteskla si. "Samozřejmě jsem na sobě cítila od rána velkou nervozitu. Popasovat se s tím tady v Novém Městě na Moravě před takovým davem diváků je dvakrát náročnější," krčila rameny.

"Byla jsem na položce nervózní, neustála jsem to a čím víc času jsem tam strávila, tím obtížnější to bylo. Takže jsem se bohužel nevyvarovala trestného kola," soukala ze sebe Charvátová.

Davidovou v rozletu přibrzdilo, že na obou střeleckých položkách dobíjela jednu netrefenou ránu až napodruhé. České umístění sice zlepšila na šestou příčku, ale manko na pódium už narostlo zhruba na minutu.

"Mrzí mě, že jsem to vždycky nedobila na první dobrou. Byly to i moje chyby. O to víc mě mrzí, že tam nemusely být," dumala Davidová.

Jislová po čisté položce vleže nepotvrdila na stojce pověst spolehlivé střelkyně a musela na trestné kolo.

Ještě z něj odjela jako šestá, ale v závěrečném běžeckém kole neodolala náporu Polky Joanny Jakielové.

Na vítězné Francouzky ztratily domácí reprezentantky 2:22,7 minuty, od stupňů vítězů je dělila více než minuta. Sedmým místem zopakovaly umístění z loňského šampionátu v Oberhofu.

"Vždycky říkám, že do osmého místa je to přijatelný výsledek, protože těch osm silných štafet tady určitě je. Tím ale jak závod probíhal, tak jsme mířily trochu výš," přiznala Jislová.

"Mrzí mě, že jsem to tou ranou odstřelila. Mohla jsem bojovat o jedno či dvě místa výše," přemítala.

Favorizované Francouzky nezastavila ani dvě trestná kola Sophie Chauveauové a oslavily první zlato v historii MS. Finišmanka Julia Simonová získala ve Vysočina Aréně čtvrté zlato. Druhé skončily se ztrátou 38,3 vteřiny Švédky, bronz získaly Němky.

Na medailových pozicích se dlouho držely Estonky, ale nakonec skončily čtvrté se ztrátou necelé půlminuty na bronzové Německo.

Naopak až jedenácté s bezmála pětiminutovou ztrátou byly obhájkyně titulu Italky.

Nedařilo se ani Norkám. Další kolaps při střelbě vestoje prožila vedoucí žena Světového poháru Ingrid Landmark Tandrevoldová, která netrefila ani jednu z prvních pěti ran a pak běžela tři trestná kola. Jako finišmanka přivezla norskou štafetu na desátém místě.

Biatlonistky už v Novém Městě na Moravě čeká jen závod s hromadným startem, který odstartuje v neděli ve 14:15. Navštíví ho osobně ve Vysočina Areně prezident České republiky Petr Pavel.

Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě:

Štafeta žen (4×6 km): 1. Francie (Jeanmonnotová, Chauveauová, Braisazová-Bouchetová, Simonová) 1:15:00,8 (2 trest. okruhy + 11 dobíjení), 2. Švédsko (Magnussonová, Perssonová, H. Öbergová, E. Öbergová) -38,3 (1+12), 3. Německo (Hettichová-Walzová, Grotianová, Voigtová, Schneiderová) -1:14,2 (0+9), 4. Estonsko -1:40,1 (0+11), 5. Ukrajina -2:08,8 (0+10), 6. Polsko -2:14,6 (0+3), 7. Česko (Voborníková, Charvátová, Davidová, Jislová) -2:22,7 (2+12).