Česko - Čína

Česko
57:66
Čína

Dobrý den, vítám vás u online reportáže z prvního utkání českých basketbalistek na olympijském turnaji. Ve skupině A se utkají v 10:00 SELČ s Čínou.

Česká basketbalistka Eva Vítečková blokuje Číňanku Zengju Maovou v turnaji OH 2012 v Londýně. | Foto: Reuters

Pojďme si připomenout, že Češky do dvanáctičlenného turnaje vstupují jako úřadující mistryně světa z roku 2010. Na "domácím" turnaji nestačily až ve finále na USA.

Třetí olympijskou účast v řadě (jak v Aténách, tak Pekingu skončily Češky páté) si zajistily svěřenkyně Lubora Blažka až v červnové kvalifikaci v Turecku, kam postoupily jako čtvrté z mistrovství Evropy. Poradily si jak s Argentinou, tak Novým Zélandem a Japonskem.

Poslední tři přípravné zápasy Češek budí rozporuplné pocity. Nejprve sice dvakrát porazily úřadující mistryně Evropy z Ruska, ve čtvrtek však v modelovém zápase podlehly už v místě olympijského turnaje 39:47.

Připomeňme si, že Češky čekají v základní skupině A zápasy ob den. V pondělí narazí na Turkyně, ve středu se utkají s Chorvatskem, v pátek s USA a skupinu, z níž postupují do čtvrtfinále čtyři nejlepší týmy, zakončí v neděle s Angolou.

Zde je dvanáctičlenná soupiska českého týmu.

rozehrávačky Hana Horákova, Kateřina Bartoňová, Lenka Bartáková

křídla Eva Vítečková, Michaela Zrůstová, Kateřina Elhotová, Jana Veselá, Kateřina Zohnová

pivotky Petra Kulichová, Ilona Burgrová, Alena Hanušová, Tereza Pecková

Právě dozněly hymny obou států, hráčky si předají vlaječky a po posledním rozcvičení zápas zhruba za tři minuty začne.

Zápas budou rozhodovat Portoričan Vazquéz, Francouzka Delauneová a Australan Mayberry.

Úvodní sestavy:

Veselá, Burgrová, Horáková, Kulichová, Vitečková - Songová, Miaová, Maová, Gaová, Čenová.

2:0

Po neúspěšném pokusu Evy Vítečková skórovala střelou zhruba čtyři metry od koše osamocená Ilona Burgrová.

2:3

Číňanky hned vzápětí otočily skóre úspěšnou trojkou Gaové.

2:3

Petra Kulichová si došla pro faul, ani jednu šestku však neproměnila.

2:5

Maová nejenže skórovala, po faulu Jany Veselé bude házet ještě jednu šestku.

2:6

A šestku Maová proměnila.

2:8

Češky udělaly v útoku hrubou chybu a Songová nájezd sama na koš dvojtaktem bez problému proměnila.

4:8

Vítečková snížila úspěšně z pod koše.

4:11

Na druhé straně však přichází úspěšná trojka Songové.

4:13

Nan Čenová dostala ideální přihrávku pod koš a nemýlila se.

4:15

Čenová využila rychlého protiútoku a přes Vítečkovou snadno skórovala.

6:15

Střídající Kateřina Elhotová hned po příchodu z lavičky skórovala ze střední vzdálenosti po povedeném úniku.

9:18

Eva Vítečková však na druhé straně odpověděla stejnou zbraní.

11:18

Elhotová doskočila pod košem pokus Horákové a snadno skórovala.

13:18

Po dobré kombinaci českého týmu si najela pod koš Bartoňová a i přes faul soupeřky skórovala. Bude házet ještě jeden trestný hod.

14:18

A ten Bartoňová proměnila.

14:20

Čenová však proměnila oba trestné hody po faulu Veselé.

16:20

Po výborném průniku Elhotové skórovala v jednoduché pozici zpod koše Kulichová.

16:20

Veselá obrala v závěru čtvrtiny čínskou rozehrávačku o míč, její následný koš však neplatí, protože ho vstřelila až po konci první čtvrtiny.

16:20

Začíná druhá čtvrtina.

19:20

Eva Vítečková hned na úvod druhé části proměnila trojkový pokus a náskok Číňanek už je jen jednobodový.

19:22

Siao Čenová proměnila oba trestné hody po faulu Kulichové.

19:24

I Maová proměnila oba trestné hody po faulu Bartoňové.

22:24

Kateřina Elhotová po dvou minutách bez koše trefila přesně za tři body.

24:24

Po dlouhé době je srovnáno. Po rychlém protiútoku našla Bartoňová pod košem Elhotovou a ta se dvojtaktem nemýlila.

Česká basketbalistka Kateřina Elhotová (zády) se snaží bránit Číňanku Nan Čenovou v turnaji OH 2012 v Londýně. | Foto: Reuters
24:27

Po další dvouminutovce bez koše proměnila trojku Maová.

24:29

Číňanky jsou při trestných hodech neomylné, Šen Šen Liová proměnila oba po faulu Burgrové.

24:32

Hned vzápětí navíc Maová přidává další trojku a Číňanky opět odskakují na osm bodů.

26:32

Vítečková hned po návratu z lavičky proměňuje těžkou dvojku ze střední vzdálenosti.

26:34

Po rychlém protiútoku však tři minuty před koncem poločasu vrací osmibodový náskok Číňankám Miaová.

28:34

Vítečková po faulu Miaové proměňuje oba trestné hody.

29:34

Bartoňová proměňuje půlminuty před koncem jeden trestný hod.

29:36

To je škoda, čínská kapitánka Miaová tři sekundy před koncem druhé čtvrtiny i v tísni Horákové se štěstím skórovala.

Češky po špatném začátku (6:18) na konci první a začátku druhé čtvrtiny zapnuly a dokázaly vyrovnat (24:24), pak ale Číňanky opět dávaly lehké koše a  po poločase vedou o sedm bodů.

Nejlepší střelkyně obou týmů: Vítečková 12 bodů - Maová 14 bodů.

29:36

Začíná třetí čtvrtina.

29:38

Nan Čenová po faulu Vítečková proměnila oba trestné hody.

31:38

Hned vzápětí však po rychlém přesunu míče skórovala ze střední vzdálenosti Bartoňová.

33:38

Vítečková se uvolnila a ze střední vzdálenosti skórovala za dva body.

33:40

Miaová vnikla pod koš a i přes faul Elhotové skórovala. Bude tak házet ještě jeden trestný hod.

33:41

A Miaová jej proměnila, Číňanky jsou při šestkách stále stoprocentní.

33:43

Miaová se opět snadno uvolnila přes Elhotovou a zpod koše lehce skórovala.

33:43

Burgrová neproměnila ani jeden trestný hod.

33:45

Číňanky se podruhé v zápase dostávají do dvanáctibodového náskoku. Po výborném přesunu míče skórovala Gaová.

Česká basketbalistka Ilona Burgrová (vpravo) se snaží bránit Číňanku Nan Čenovou v turnaji OH 2012 v Londýně. | Foto: Reuters
35:45

Burgrová po rychlém protiútoku snižuje zpod koše.

35:46

Alespoň jedna útěcha pro Češky. Číňanka Liová minula první šestku týmu, druhou proměnila.

37:46

Na druhé straně proměnila střídající Zrůstová oba trestné hody.

37:48

Songová přetlačila Veselou a zpod koše skórovala.

39:48

Zrůstová proměnila čtvrtou šestku v řadě a Češky prohrávají minutu a půl před koncem třetí čtvrtiny o devět bodů.

39:50

Sia Li si parádně nadriblovala na vzdálenost trestného hodu a bezpečně skórovala.

41:50

Další dva proměněné trestné hody pro Češky, tentokrát v podání Kulichové.

41:51

Veselá si udělala jako první Češka čtvrtou osobní chybu, Guová následně proměnila jednu šestku.

42:51

Kulichová proměnila jednu šestku, po neúspěšném pokusu však doskočila míč Veselá.

44:51

Horáková sebrala na útočné půlce Číňankám míč a dvě sekundy před koncem třetí čtvrtiny nadvakrát skórovala.

44:51

Začíná čtvrtá čtvrtina.

46:51

Horáková po prvních bodech v zápasu pookřála a z jumpu snížila na pět bodů.

46:53

Songová však z rychlé akce opět zvyšuje náskok Číňanek na sedm bodů.

48:53

Kulichová po dobré přihrávce Vítečkové pod koš se štěstím skóruje.

50:53

Elhotová zpod koše snižuje na rozdíl tří bodů.

53:55

Čenová však zpod koše opět dává náskok Číňankám.

53:55

Velmi dobře hrající Jana Veselá popáté faulovala a v zápase končí.

53:57

Po zbytečně ztrátě utíkají Číňanky zásluhou Gaové na rozdíl čtyř bodů. Do konce zápasu zbývá 4 a půl minuty.

53:59

Songová se snadno dostala přes Horákovou a dvojtaktem pohodlně zakončila. Horáková před tím minula ve velmi podobné situaci.

53:59

Češky se v útoku trápí, koš nedaly už čtyři a půl minuty, do konce čtvrté čtvrtiny zbývá 2:45 minuty.

Česká basketbalistka Kateřina Bartoňová se snaží vybojovat míč s Číňankou Nan Čenovou v turnaji OH 2012 v Londýně. | Foto: Reuters
55:59

Kulichová se pod košem prosadila přes Nan Čen a už je to opět jen o čtyři body.

55:61

Vzápětí však Čenová Kulichové vše vrátila.

55:63

Češky chybují, Číňanky z rychlého protiútoku skórují, prosadila se Maová.

55:65

A opět. Tentokrát se prosadila Songová.

57:65

Půlminutu před koncem snižuje Elhotová na rozdíl osmi bodů.

57:66

Miaová proměnila jeden trestný hod, do konce zápasu zbývá 15 sekund.

57:66

Češky už se v útoku neprosadily, poslední osmiminutovka jim vůbec nevyšla, daly jen čtyři body.

Češky prohrály zcela zaslouženě, od začátku tahaly za kratší konec a krom úvodních dvou minut téměř po celý zápas prohrávaly, když jen dvakrát dokázaly srovnat - naposledy 55:55 v 33. minutě.

Nejlepší střelkyní českého týmu byla se 14 body Eva Vitečková, na straně soupeřek vstřelila 16 bodů Maová.

Tímto se s Vámi loučím a těším se s vámi u online přenosů z tenisových duelů Berdych - Darcis a Kvitová - Bondarenková. V pondělí vám pak přineseme online reportáž z druhého zápasu českých basketbalistek na turnaji proti Turecku.