Šílený kiks gólmana, Plzeň pak jen vyrovnala. Slavia uhájila výhru nad Pardubicemi

Aktualizováno 1. 9. 2024 22:37
Fotbalisté Plzně v 7. kole první ligy remizovali 1:1 v Liberci, když inkasovali po kiksu svého gólmana, ale stihli vyrovnat. Slavia doma zdolala Pardubice 2:0, přestože dohrávala v deseti. Olomouc remizovala doma s Baníkem Ostrava 2:2 a Karviná 0:0 s Duklou. Mladá Boleslav vyhrála 2:1 v Teplicích a zvítězila i ve druhém soutěžním duelu pod novým koučem Andreasem Brännströmem.
V podobné situaci si plzeňský gólman Marián Tvrdoň srazil v duelu s Libercem míč do vlastní sítě | Foto: Milan Kammermayer

Liberci daroval vedení v 66. minutě gólman Marián Tvrdoň. Šel si pro snadný centr, jenže míč si nepochopitelně srazil do vlastní sítě.

Viktoria přitom byla do té doby nebezpečnější. Dwehův dlouhý aut propadl až do vápna, kde z blízkosti zakončoval Markovič a dorážel Adu, nová posila hostů. Obě střely výtečně zlikvidoval gólman Bačkovský.

Do třetice se brankář Slovanu zaskvěl, když vytáhl Šulcovu hlavičku z malého vápna pod břevno. Liberečtí odpověděli průnikem Višinského, jehož střelu z úhlu srazil Markovič na poslední chvíli na tyč vlastní branky.

Míč do sítě dostala před přestávkou Plzeň. Po rohu ho Dweh prodloužil hlavou na zadní tyč, kde byl nachystaný Adu a v pádu zakončil. Situaci však přezkoumal videorozhodčí a skóre se nakonec neměnilo kvůli těsnému ofsajdovému postavení zakončujícího útočníka.

Ve druhé půli pak Viktoria dál tlačila, než ji zmrazila minela vlastního gólmana. Tvrdoň zatím v ročníku ani jednou neinkasoval, teď si hrubou chybou připomněl loňský zápas v Liberci, kdy se při porážce 0:3 podepsal pod dva góly. Slovan mohl ještě zvýšit, ale Tupta trefil boční síť.

Místo dvougólového vedení pak bylo vyrovnáno. Cadu přiťukl míč Vydrovi a zkušený útočník se levou nohou ze střední vzdálenosti postaral o krásný gól. V ligové sezoně se trefil poprvé.

Domácí nakonec mohli ještě prohrát, Jirku zpomalil faulující Kayondo a plzeňský útočník pak pálil do Ševínského, který se stihl vrátit.

Červenobílí dohrávali v deseti

Slavia neprohrála ani devátý vzájemný ligový duel a Pardubice v nejvyšší soutěži porazila poosmé za sebou, navíc bez inkasované branky.

Vzhledem k nadcházející reprezentační přestávce nasadil trenér Trpišovský velmi silnou sestavu a oproti středečnímu utkání s Lille udělal jen dvě změny v zahajovací jedenáctce. Místo Zimy a zraněného Holeše nastoupili od začátku Prebsl a Jurásek.

Pražané v letní přípravě s Pardubicemi jen remizovali 1:1, dnes ale podle očekávání diktovali tempo. Ve 4. minutě nepřekonal Provod vyběhnutého Stejskala, bývalý slávistický gólman pak zasáhl v 18. minutě i proti Prebslovi.

Po půlhodině hry zkazila Chorému radost tyč. Ve 35. minutě poprvé výrazněji zahrozili Východočeši. Simon potáhl míč středem pole, před vápnem napřáhl a domácí brankář Kinský musel přízemní střelu vyrazit na roh.

Když už se zdálo, že hosté v Edenu v prvním poločase udrží nerozhodný stav, udeřil v poslední z pěti nastavených minut Diouf. Devatenáctiletý senegalský halfbek převzal míč ve vápně po promáchnutí Chorého a napálil jej pod břevno. S třemi góly je nečekaně zatím nejlepším slávistickým střelcem v ligovém ročníku.

Čtyři minuty po pauze favorit zvýšil. Po Provodově rohovém kopu vrátil Bořil hlavičkou balon před branku a Chorý míč usměrnil do sítě. Český reprezentant skóroval poprvé v ligovém ročníku po letním přestupu z Plzně.

Na opačné straně pak velkou šanci prováhal Šehič, domácí si přesto zdánlivě poklidný duel ještě zkomplikovali. Po nevydařeném vlastním autu fauloval Prebsl unikajícího Míška, sudí Orel mu nejprve udělil jen žlutou kartu, ale po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace domácího stopera v 65. minutě vyloučil.

Východočeši ani v přesilovce neměli dostatek kvality na to, aby zápas ještě zdramatizovali. Slavia si závěr pohlídala a opět vylepšila svou bilanci doma, kde v lize prohrála jediný z posledních 40 zápasů.

Na Hané skórovali jen dva hráči

V Olomouci po opatrném a bojovném začátku jako první zahrozili Ostravští. V 17. minutě z úhlu vypálil k tyči Tanko a brankář Stoppen měl plno práce, aby balon vyrazil.

Po půlhodině hry měl ještě větší šanci Šín, ani on však zblízka gólmana Sigmy nepřekonal. Krátce poté Stoppen vytáhl i Ewertonovu ránu pod břevno.

Baník úvodní šance nevyužil a Hanáci ho ztrestali. Zorvan přiťukl Klimentovi, nejlepší střelec ligové sezony se protáhl do vápna a z velkého úhlu překonal Markoviče.

Slezané stihli ještě do přestávky srovnat. Juroška v těžké pozici poslal z pravé strany povedený centr do pokutového území a Šín tvrdou hlavičkou na přední tyč nedal Stoppenovi šanci.

Šín prožíval životní zápas a krátce po pauze se prosadil podruhé, což se mu v jednom duelu nejvyšší soutěže povedlo poprvé. Mladý záložník, který předloni překonal rakovinu, si narazil s Ewertonem a přízemní střelou na zadní tyč otočil skóre.

Asistent sudího nejprve signalizoval ofsajd, ale videorozhodčí z centrály na Brumlovce po pár minutách přezkoumávání situace odhalil, že o porušení pravidel nešlo.

Olomoucký trenér Janotka prostřídal a jeden z nových hráčů na trávníku Vodháněl byl centimetry od vyrovnání, jeho ránu z hranici vápna v 67. minutě zastavilo břevno. Na začátku 73. minuty mohl pojistit náskok Baníku Ewerton, jenže hlavou na zadní tyči minul.

Neprosadil se ani Klíma a hosty to později mrzelo. Frydrych ve vápně fauloval Zorvana a Kliment v 85. minutě z penalty s přehledem srovnal. Domácí útočník oslavil druhou trefou v utkání dnešní 31. narozeniny, v ligové sezoně má bilanci sedmi gólů v šesti utkáních a suverénně vede tabulku kanonýrů.

V nastavení mohl otočit stav Vodháněl, ale z velké dálky trefil jen tyč.

Se Švédem Boleslav vítězí

Mladá Boleslav vítězstvím 2:1 v Teplicích navázala na čtvrteční výhru 3:0 v odvetě 4. předkola v Paksi a na postup do Konferenční ligy. Hosté tak vyhráli i druhý soutěžní zápas pod vedením švédského kouče Andrease Brännströma, jenž si dnes odbyl debut v české lize.

Prvnímu poločasu na Stínadlech chybělo tempo a k vidění byly jen dvě šance, obě ovšem skončily gólem. Ve 20. minutě si mladoboleslavský brankář Trmal došel pro centr z rohového kopu, míč však vyrazil jen na hranici vápna, odkud ho Emmer z těžké pozice pohotově poslal do sítě. Třiadvacetiletý záložník poprvé skóroval při čtvrtém startu v nejvyšší soutěži a při debutu v základní sestavě.

Hosté vyrovnali o sedm minut později rovněž z první střely mezi tři tyče. Kušej na levé straně obral o míč Havla, následně obešel i Lukáše Marečka a míč předložil před prázdnou bránu skórujícímu Ladrovi.

Dnešní kapitán Středočechů potvrdil střeleckou formu a ke čtyřem trefám v předkolech Konferenční ligy přidal i premiérový ligový gól v sezoně.

Po změně stran bylo na trávníků živěji, přičemž aktivnější byli domácí. V 58. minutě se Gning krásně položil nůžkami do Radostova centru a jen těsně minul.

Oba hráči si zopakovali spolupráci o chvíli později, nejlepšímu střelci "Sklářů" chyběl ke čtvrtému zásahu v sezoně nejvyšší soutěže znovu zhruba metr.

Hosté začali výrazněji hrozit až v závěru a nakonec otočili skóre ve svůj prospěch. V 80. minutě šel střídající Mašek po několika vteřinách na hřišti úplně sám na Němečka, teplický brankář ale zasáhl a následnou dorážku poslal Ladra nad břevno.

O pět minut později už se Mašek druhé trefy v ligovém ročníku dočkal. Kušej utekl po pravé straně a podobně jako před prvním gólem přesnou přihrávkou vybídl spoluhráče ke snadné brance.

Severočeši se na závěrečný tlak nezmohli.

Karviná z převahy gól nevytěžila

Karviná nastoupila proti Dukle bez potrestaného kapitána Svozila, jehož ve středu obrany nahradil uzdravený Švéd Bergqvist. Na levém kraji se poprvé v této ligové sezoně objevil v základu druhý z černohorských zadáků Ražnatovič a do sestavy se vrátil záložník Samko.

U hostů Ullmana nahradil v záloze Ambler, který před týdnem ozdobil svou ligovou premiéru gólem, a do útoku se místo nové posily Řezníčka znovu postavil po odpykání trestu Matějka.

Domácí se v úvodu až nečekaně snadno dostávali za soupeřovu obranu, ale jejich akcím chybělo přesnější zakončení. Blíž ke gólu tak byli v prvním poločase hosté. Ve 24. minutě po rychlém Šebrleho brejku vystřelil v dobré pozici zblízka Mešanovič, ovšem brankář Lapeš byl připraven.

V minulém utkání Dukla vytěžila dva góly z dlouhých autů a tuto zbraň zkusila uplatnit i tentokrát. Ve 39. minutě se po vhazování Šebrle do míče opřel z voleje, jenže tečovaná střela skončila nad brankou.

Do druhého poločasu vytáhl karvinský trenér Martin Hyský dva ofenzivní trumfy - Ezeha a Regáliho - a převaha domácích zesílila. Dukla už v prvním poločase přišla o zraněného Horu a brzy po změně stran ho do péče lékařů následoval Šebrle, který byl v prvním poločase nejaktivnějším hráčem Pražanů. Pak už se hosté zjevně soustředili jen na bránění remízy, vpředu zůstával jen osamocený Mešanovič.

Na domácím kontě rychle přibývaly střely, celkem jich nakonec bylo devatenáct. Ražnatovičova hlavička i Regáliho pokus jen těsně minuly tyče a s další střelou slovenského útočníka si poradil jeho krajan v brance Dukly Hruška.

A když v nastavení gólman hostů vytáhl na roh k tyči mířící Ezehovu hlavičku, zrodila se v tomto kole už třetí bezbranková remíza.

7. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 1:1 (0:0)

Branky: 66. vlastní Tvrdoň - 75. Vydra. Rozhodčí: Pechanec - Nádvorník, Hádek - Volek (video). ŽK: Nyarko, Purzitidis, Zyba - Kalvach, Adu, Koubek (trenér), Slončík. Diváci: 3174.

Liberec: Bačkovský - Halinský, Ševínský, Purzitidis - Koželuh (78. Mikula), Icha, Hlavatý (90.+1 Zyba), Kayondo - Višinský (90.+1 Eneme), Nyarko (69. Letenay) - Tupta (90.+1 Kok). Trenér: Kováč.

Plzeň: Tvrdoň - Dweh, Markovič, Jemelka - Kopic (71. Mosquera), Červ, Kalvach, Cadu - Šulc (71. Slončík) - Vašulín (71. Jirka), Adu (61. Vydra). Trenér: Koubek.

Slavia Praha - FK Pardubice 2:0 (1:0)

Branky: 45.+5 Diouf, 49. Chorý. Rozhodčí: Orel - Váňa, Leška - Kocourek (video). ŽK: Bořil, Zafeiris, Douděra - Šehič, Krobot, Lurvink, Surzyn. ČK: 65. Prebsl (Slavia). Diváci: 17.983.

Slavia: Kinský - Prebsl, Ogbu, Bořil - Douděra, Zafeiris (90.+1 Chaloupek), Oscar, Diouf (87. Zmrzlý) - Jurásek (46. Schranz), Provod (90.+1 Vorlický) - Chorý (62. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Pardubice: Stejskal - Surzyn (84. Brdička), Jindra, Šimek, Šehič (56. Lurvink) - Darmovzal (78. Yahaya), Vacek - Leipold (46. Mareš), Simon, Míšek - Zlatohlávek (56. Krobot). Trenér: Saňák.

Sigma Olomouc - Baník Ostrava 2:2 (1:1)

Branky: 34. a 85. z pen. Kliment - 42. a 52. Šín. Rozhodčí: Hocek - Ratajová, Matoušek - Černý (video). ŽK: Mikulenka - Chaluš. Diváci: 11.328.

Olomouc: Stoppen - Chvátal, Dohnálek, Pokorný, Sláma (90.+6 Slavíček) - Breite (86. Dele), Spáčil (63. Langer) - Hadaš (63. Vodháněl), Zorvan, Mikulenka (46. Fiala) - Kliment. Trenér: Janotka.

Ostrava: Markovič - Juroška, Frydrych, Chaluš, Kpozo - Boula, Rigo - Buchta (86. Holzer), Šín (69. Kubala), Ewerton - Tanko (70. Klíma). Trenér: Hapal.

FK Teplice - FK Mladá Boleslav 1:2 (1:1)

Branky: 20. Emmer - 27. Ladra, 85. Mašek. Rozhodčí: Nehasil - Hájek, Pečenka - Zelinka (video). ŽK: Kričfaluši, Havelka, Trubač - D. Mareček, Langhamer. Diváci: 3485.

Teplice: Němeček - Kričfaluši, Havel, Mičevič (86. Čerepkai) - Radosta (77. Urbanec), Emmer (77. Trubač), L. Mareček, Havelka, Labík (46. Harušťák) - Gning, Horský (71. Vachoušek). Trenér: Frťala.

M. Boleslav: Trmal - Vydra, Král, Králik - Kostka, Sakala (77. Mašek), Langhamer (77. Suchý), Kadlec - Kušej (90. Pulkrab), D. Mareček (60. Matějovský) - Ladra (90. Jawo). Trenér: Brännström.

MFK Karviná - Dukla Praha 0:0

Rozhodčí: Starý - Vlček, Slavíček - Berka (video). ŽK: Krčík - Šebrle, Ludvíček, Hašek, Douděra, Hruška, Zeronik. Diváci: 1983.

Karviná: Lapeš - Raspopovič, Bergqvist (63. Fleišman), Krčík, Ražnatovič (80. Mikuš) - Moses, Planka (71. Čavoš) - Memič, Botos (46. Regáli), Samko - Vecheta (46. Ezeh). Trenér: Hyský.

Dukla: Hruška - Vondrášek, Hašek, Peterka, Ludvíček - Šebrle (51. Zeronik), Hora (34. Lichý), Kozma, Ambler (79. Douděra) - Mešanovič (79. Matoušek), Matějka (79. Špatenka). Trenér: Rada.

1. Sparta 7 6 1 0 16:6 19
2. Slavia 6 5 1 0 11:1 16
3. Plzeň 5 4 1 0 12:1 13
4. Jablonec nad Nisou 7 3 2 2 7:4 11
5. Olomouc 6 3 2 1 10:8 11
6. Ostrava 7 3 2 2 7:5 11