Vítězství ve Zlatém volantu obhájil Staněk, Zlatá řídítka získal opět Salač

3. 5. 2024 20:20
Vítězství v anketě Zlatý volant obhájil okruhový formulový jezdec Roman Staněk, Zlatá řídítka pro nejlepšího českého motocyklistu získal stejně jako loni Filip Salač. Talentem roku byl dnes v Národním technickém muzeu v Praze vyhlášen rallyeový jezdec Filip Kohn.
Roman Staněk se Zlatým volantem 2023
Roman Staněk se Zlatým volantem 2023 | Foto: Zlatý volant

Pořadatelé 47. ročníku tradiční ankety, kteří dnes zveřejnili výsledky za rok 2023, se opět rozhodli pozměnit složení kategorií, vyhlásili jen dva hlavní vítěze a vrátili se k systému z let 2021 a 2022. Loni se udělovaly trofeje pro kategorie okruhy a vrchy respektive rallye a offroad.

I tentokrát ale vedle odborné poroty, jejíž součástí byl i zástupce Aktuálně.cz, rozhodovaly o výsledcích z 50 procent hlasy fanoušků.

Ve Zlatém volantu získal Staněk startující druhým rokem v seriálu formule 2 v hlasování fanoušků více než 50 procent všech hlasů, mezi odbornou porotou nejvíce "zabodoval" jezdec dálkových rallye Martin Macík. Druhý muž loňského Dakaru v kategorii kamionů, který slavnou soutěž letos vyhrál, nakonec skončil celkově druhý. Třetí místo obsadil další "dakarista" Martin Prokop.

"Děkuji všem, kteří pro mne hlasovali. Kdybych to nedal na instagram, tak bych tady nebyl. Děkuji tedy všem svým fanouškům," řekl Staněk s připomínkou finančních potíží, které jeho pokračování v seriálu ohrožovaly.

I díky crowdfundingové kampani se mu je podařilo vyřešit a letos dokonce už oslavil premiérové vítězství v Melbourne. "Rád bych řekl, že jsem teď blíže sedačce v F1, ale není to tak. F1 je hodně o politice a o penězích. Závod v Austrálii jsem si ale hodně užil," prohlásil.

I ve Zlatých řídítkách obsadili první dvě místa loňští laureáti. Za jediným Čechem startujícím v mistrovství světa silničních motocyklů Salačem skončil druhý Martin Michek, účastník Rallye Dakar. Třetí místo obsadil Karel Hanika, mistr světa ve vytrvalostních závodech získal nejvíce hlasů od novinářů.

Za Salače převzal ocenění starší bratr. "Moc si vážím toho, že jsem tuhle krásnou anketu již potřetí vyhrál," řekl jezdec ve videozdravici z Barcelony, kde žije a připravuje se na další závod mistrovství světa Moto2.

Cenu Elišky Junkové pro nejlepší závodnici převezme slovenská závodnice s českými kořeny žijící v Německu Katarína Kývalová, která se věnuje okruhovým závodům historických vozů.

Trofeje si dnes tradičně převzaly i zahraniční hvězdy motorsportu. Zlatý volant pro světovou osobnost obdržel pětinásobný vítěz 24 hodin Le Mans a bývalý jezdec formule 1 Emanuele Pirro.

Dvaašedesátiletý Ital, který donedávna působil u McLarenu jako ředitel programu na podporu mladých jezdců, se zařadil po bok Michaela Schumachera, Miky Häkkinena, Giacoma Agostiniho nebo Emersona Fittipaldiho. Loni cenu získal norský rallyeový jezdec John Haugland.

"Je skvělé, že se akce koná v takových krásných kulisách muzea. Motorsport je o technologiích a tady je vše krásně vidět. Vážím si toho, že jsem cenu získal, i když to znamená, že už mám kariéru za sebou. Naopak Roman (Staněk) má vše před sebou," uvedl Pirro.

Zlatá řídítka převzal Gregorio Lavilla, bývalý španělský motocyklový závodník, který nyní stojí v čele mistrovství světa superbiků jako ředitel šampionátu.

"Krásná trofej, přidám ji k dalším, které jsem získal. Už hodně dlouho ale nezávodím. Jezdil jsem v Brně, moje kariéra v mistrovství světa byla ale rychlá. Teď se v Česku jezdí (MS superbiků) v Mostě, kde máme pětiletý plán na zlepšování podmínek a neustále na tom pracujeme," řekl.