Čeng Saj-Saj
0
5
2

Dobré odpoledne, vítejte u online reportáže z grandslamového French Open. V prvním kole se dnes cca od 16 hodin představí česká tenisová jednička Karolína Plíšková. Její soupeřkou bude Číňanka Čeng Saj-Saj.

Karolína Plíšková vstupuje do svého nejméně oblíbeného grandslamu. Na pařížské antuce je jejím maximem druhé kolo, které hrála jen dvakrát z pěti účastí. Už dnes tedy může své maximum vyrovnat.

Karolína Plíšková | Foto: ČTK

Češka je nasazenou dvojkou, v tuto chvíli už ale plní roli nejvýše nasazené hráčky celého turnaje. V nedělním utkání prvního kola totiž selhala královna světového tenisu Angelique Kerberová, jež uhrála pouhé čtyři hry proti Rusce Jekatěrině Makarovové.

Česká hráčka tak může na French Open zabojovat o postup na první místo rankingu. Tam se posune, pokud dojde až do finále.

Španěl Rafael Nadal právě na dvorci Suzanne Lenglenové proměnil mečbol a domácího Benoita Pairea vyřídil po setech 6:1, 6:4, 6:1. Už za pár minut tedy na druhý největší pařížský kurt nastoupí Karolína Plíšková a její čínská soupeřka.

Více o prvním utkání Karolíny Plíškové, selhání Kerberové a boji o světový trůn si přečtěte v přiloženém článku.

Dnešní soupeřka pětadvacetileté Češky je o dva roky mladší a momentálně jí patří 67. místo žebříčku. S Plíškovou se Čeng Saj-Saj potkala jen jednou, v roce 2013 na turnaji ITF v Číně, kde Češka vyhrála jasně ve dvou setech.

Tenistky už jsou na kurtu a rozehrávají se.

Utkání začíná.

15:0

Plíšková na úvod dobře zaservírovala.

15:15

Bekhendová rána české tenistky se snesla až za základní čáru.

15:30

Vzápětí přichází nevynucená chyba i z forhendové strany.

30:30

Plíšková měla štěstí, její ránu pro soupeřku znepříjemnil zásah pásky.

40:30

Češka se na síti natáhla pro perfektní stopvolej.

1:0 Plíšková získává gem

Plíšková první hru zvládla bez potíží a vstoupila dobře do dnešního duelu.

15:0

U bekhendu byla Plíšková pozdě.

30:0

Podání Číňanky mířilo přímo na středovou čáru, Plíšková natáhla svou dlouhou paži, míček ale do singlového koridoru neumístila.

30:15

Plíšková šla proti druhému servisu velmi tvrdě a okamžitě se přesunula k síti. Tam se prosadila volejem.

30:30

Čeng Saj-Saj kazí úder od základní čáry.

40:30

Forhend čínské tenistky skončil takřka na čáře, Plíšková neměla šanci.

40:40

Ovšem půjde se přes shodu, Plíšková má naději na první brejkbol.

40:A

Je to tak, Češka má brejkbol, ve výměně od základní čáry byla mnohem důraznější než soupeřka.

40:40

Tvrdý return poslala rodačka z Loun pouze do sítě. Shoda.

40:A

První dvojchyba zápasu a druhý brejkbol pro favoritku.

2:0 Plíšková získává gem

Karolína Plíšková bere soupeřce hned první její servis. Takhle si úvod do utkání určitě představovala.

15:0

Kiks soupeřky nechala Karolína doplachtit do autu.

15:15

Křížný bekhend Češky se nevešel do kurtu jen o pár centimetrů.

30:15

V tvrdosti úderů se Čeng nemůže s Plíškovou měřit, teď to bylo jasně patrné.

30:30

Světová trojka ale zapisuje první dvojchybu.

30:40

Čeng se prosadila pěkným inside-out forhendem a také má šanci na brejk.

2:1 Čeng získává gem

Krásná výměna jde za Číňankou. Stejně jako celý gem. Čeng tedy ztracené podání rychle získává zpět.

0:15

Plíšková vypálila nechytatelný return z bekhendu.

15:15

V technické výměně plné stopbalů a křížných úderů byla šikovnější Čeng.

15:30

Proti takové bombě z returnu ale nemůže Číňanka udělat vůbec nic.

30:30

Bohužel následný return se Plíškové vůbec nepovedl, letěl výrazně mimo.

40:30

Plíšková kazí bekhend a nevynucené chyby rychle přibývají.

2:2 Čeng získává gem

Číňanka se ubránila a opět donutila Plíškovou k chybě. Je vyrovnáno.

15:0

Return čínské hráčky byl příliš dlouhý.

30:0

To byla rána jako z děla. Forhend ze středu kurtu umístila Plíšková s milimetrovou přesností.

40:0

Další dělovka a další vítězný úder.

3:2 Plíšková získává gem

Čistou hrou si Plíšková bere zpět těsné vedení.

15:0

Plíšková měla dobrou šanci, bekhend ale přepálila ven z kurtu.

30:0

O pár vteřin později kazí česká tenistka také forhend.

40:0

Plíškové špatně zafungovaly nohy, k míči přistoupila na poslední chvíli a tělo měla úplně rozhozené. Úder podle toho vypadal.

40:15

Rychlým returnem na tělo donutila Plíšková svou soupeřku k chybě.

3:3 Čeng získává gem

Číňanka v pohodě udržela podání, především díky nevynuceným chybám favoritky.

15:0

Servírující česká věž jde do vedení.

15:15

Čeng předvedla své umění, nejdřív se ubránila, pak přešla k síti a rozhodla dokonalým stopvolejem.

15:30

Obrovská chyba z forhendu. Plíšková má problémy s pohybem, s načasováním úderů a nakonec i s přesností.

30:30

Proto musí vzít zavděk tím, když Čeng takto lacino zkazí.

40:30

To bylo ono! Forhend hraný těsně po odskoku umístila Karolína k čáře.

4:3 Plíšková získává gem

Češka si nakonec pomohla servisem a své podání uhájila.

15:0

Čeng zatím nepodává vůbec špatně, navzdory předpokladům.

30:0

Číňanka dala svému servisu nepříjemnou rotaci, Plíšková pálila do autu.

30:15

Moc pěkně to Plíšková nyní sehrála, rozběhala svou soupeřku a pak zakončila forhendem z výšky.

40:15

Následný bekhend si ale cestu na druhou stranu dvorce nenašel.

4:4 Čeng získává gem

Ani tentokrát Karolína nedokázala vybojovat brejkboly, první set bude zdá se velmi dramatický.

15:0

Vítězný bekhend křížem pro Plíškovou.

Kateřina Siniaková bohužel nezvládla zápas prvního kola a 1:2 na sety podlehla Rusce Jekatěrině Alexandrovové. Právě ta tedy bude soupeřkou vítězky duelu, který sledujeme.

40:0

Plíšková mezitím kráčí za ziskem vlastního podání.

40:15

Čeng ale snižuje.

40:30

Plíšková měla tutovku na síti, jenže zavřela oči a zvolila razanci namísto přesnosti. Čeng šla dopředu na svůj forhend a stačilo jí nastavit raketu.

40:40

Přichází bekhendová chyba a starosti české jedničky.

40:A

Číňanka už našla recept na světovou trojku, která opět chybuje z bekhendové strany. Brejkbol.

4:5 Čeng získává gem

Plíšková bohužel nehraje dobře a v klíčové chvíli ztrácí své podání. Čeng půjde podávat na zisk prvního setu.

15:0

První krůček čínská tenistka udělala.

15:15

Vzápětí se Plíšková dostala ke své hře a zaznamenala vítězný forhend.

30:15

Tragický return, opět razance místo přesnosti.

30:30

Kazí také Číňanka, nepovedl se jí forhend. Teď to bude brejkbol nebo setbol.

30:40

Brejkbol. Čeng pokazila bekhend, Plíšková má šanci se v setu zachránit.

5:5 Plíšková získává gem

Čeng v rozhodujících chvílích naštěstí hodně zazmatkovala, Plíškové odvrací hrozbu a srovnává.

15:0

Výborný servis.

30:0

Vítězný forhend české jedničky.

40:0

Čeng pokazila return, Plíšková má tři gemboly.

40:15

Situaci si ale Češka komplikuje forhendem umístěným do poloviny sítě.

6:5 Plíšková získává gem

Teď to bylo velmi správně zahrané. Při jasném úderu z kříže Plíšková nezavírala oči, ani nechtěla hrát za každou cenu razantně. Naopak míček na raketě trochu podržela, počkala si na chyb soupeřky a bez zbytečného rizika s ledovým klidem zakončila.

15:0

Čeng si došla na kříž pro vítězný forhend.

15:15

Plíšková rozhodla výměnu tvrdým returnem, na který Číňanka nedokázala adekvátně reagovat.

30:15

Čínský tenistka zahrála chytře, Plíšková se k míči nedostala včas.

30:30

Plíšková jen sledovala špatný úder soupeřky, teď se bude hrát o setbol.

40:30

Bekhendový return bohužel letí do sítě.

40:40

Shoda. Ještě je tady šance ukončit první set před tie-breakem.

40:A

Perfektně zahráno. Plíšková si došla pro první setbol.

7:5 Plíšková získává gem

Je to tam! Za 47 minut získává Plíšková první set, setbol proměnila drtivou ránou z forhendu.

15:0

Kvalitní první servis Plíškové soupeřka nevrátila na kurt.

30:0

Další přímý bod pro českou hráčku.

30:15

Další z řady bekhendových chyb, kterých se dnes Plíšková pravidelně dopouští.

40:15

Napraveno. Tenhle bekhend po čáře neměl chybu.

Krása. Další bekhend po čáře dostal Čeng pod velký tlak, Plíšková pak navíc trefila vítězný nabíhaný volej na čáru.

0:15

Češka šla tvrdě do returnu a opět nachytala soupeřku v nedbalkách.

15:15

Číňanka se omlouvá, zahrála rámem a míček se snesl těsně za síť. Plíšková jej doběhla, ale jen darovala snadný prohoz soupeřce.

15:30

Plíšková forhendem prohodila soupeřku, která se přesouvala na síť.

15:40

A další prohoz. Přesně o tomhle to je, Plíšková najednou hraje s rozmyslem, chytře a bez zbytečného rizika a razance. Dva brejkboly.

Pohodovým winnerem z forhendu Plíšková bere soupeřce servis. Začátek druhého setu vypadá velmi slibně.

15:0

Plíšková získává první fiftýn této hry.

15:15

Čeng trefuje čáru a srovnává.

15:30

Čopovaný forhend jako od Monicy Niculescu nadělal Plíškové obrovské problémy.

15:40

Čeng si s Plíškovou pohrála na síti a má dva brejkboly.

Sledujeme totožný vývoj jako v prvním setu. Po brejku ve druhé hře hned přichází re-brejk. Uvidíme, zda z toho bude stejné drama, jako v úvodním dějství.

15:0

Čeng jde na servisu do vedení.

30:0

A zvyšuje ho krásným bekhendem po čáře.

30:15

Další bekhend už čínské hráčce nevyšel, skončil v síti.

40:15

Plíšková zahodila return a Čeng může srovnat stejně jako v prvním setu.

40:30

Zatím se tak neděje, Plíšková totiž vypálila nechytatelný return po čáře.

40:40

Další risk na returnu se Plíškové vyplatil, je tady shoda.

40:A

A podívejme, najednou Číňanka kazí a brejkbol má zase Plíšková.

40:40

Klobouk dolů před tím, jak teď na drtivý return Češky její soupeřka zareagovala. Shoda.

A:40

Výhoda Čeng po parádním vítězném bekhendu.

Plíškové nevyšel pokus o zkrácení hry, tuhle šanci tedy nevyužívá.

15:0

Plíšková boduje přímo z prvního podání.

15:15

Zbytečná chyba ale znamená vyrovnání stavu.

30:15

Kvalitní první servis, na který Čeng nenašla protizbraň.

40:15

Druhé podání Karolíně šikovně zatočila a to byl rozhodující moment pro celou výměnu.

Česká tenistka udržela servis a dostala se do vedení. Přijde teď rozhodující útok na příjmu?

30:0

Zatím to nevypadá, čínská hráčka získala snadno první dva fiftýny.

30:15

V další výměně už ale chybuje.

30:30

Dobrý return Karolíny nedokázala soupeřka vrátit.

30:40

Plíšková trefila vítězný úder a má brejkbol.

4:2 Plíšková získává gem

Brejkbol Karolína proměňuje! Dobrá práce, teď už to vypadá nadějně. Ideální by bylo rovnou brejk potvrdit na podání a dostat se na dostřel konci zápasu.

15:0

Return 67. hráčky světa postrádal přesnost.

15:15

Plíšková špatně trefila forhend, letěl výrazně za základní čáru.

30:15

Skvělé podání ven z kurtu, navíc přímo do růžku.

30:30

Karolína si obíhala míček na forhend a odkryla tím celý kurt.

40:30

Plíšková trefuje volej do rohu a má gembol.

40:40

Bekhend Plíšková neměla ideálně na ruce, míček se pak stočil mimo kurt.

A:40

Plíšková má výhodu a další šanci.

5:2 Plíšková získává gem

Umpirový rozhodčí šel potvrdit aut Číňanky a dal čárovému za pravdu. Plíšková je jedinou hru od postupu.

0:15

Plíšková se do returnu řádně opřela, Čeng z podřepu nedokázala míček vrátit na kurt.

0:30

Krásným bekhendem v pohybu Plíšková zvyšuje svůj náskok a je dva míčky od výhry.

15:30

Čeng chce zápas ještě zdramatizovat, teď se ubránila tvrdému returnu a zakončila do odkryté části kurtu.

30:30

Číňanka se blýskla forhendem do rohu, tam Plíšková nemohla být.

30:40

Obě tenistky trefily v zajímavé výměně čáru, Čeng pak chybovala při snaze o stopbal. Plíšková má první mečbol.

6:2 Plíšková získává gem

Je konec! Plíšková v závěru zápasu dominovala a mečbol proměnila dalším velmi tvrdým projektilem z returnu. Nebyl to jednoduchý zápas, ale Češka jej i přes nesnáze v prvním setu zvládla. Ve druhém kole bude její soupeřkou Ruska Alexandrovová.

"Jsem ráda, že jsem postoupila. Ale doufám, že ve druhém utkání se můj výkon o dost zlepší. Každý zápas na antuce je pro mě velmi těžký, musím jít zápas od zápasu, snad to půjde," řekla po utkání na kurtu česká jednička.

To je z dnešní online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek dne.