Kerberová jde ke dnu jako kámen, řada je na Plíškové. I ona ale válčí s pařížským syndromem

Aleš Vávra Aleš Vávra
29. 5. 2017 6:36
Třetí hráčka světového žebříčku vstoupí v pondělí odpoledne do grandslamového Roland Garros. S vědomím, že její sokyně v boji o světový trůn už je ze hry venku. Němka Angelique Kerberová v neděli vyhořela hned v úvodním kole. Svůj boj s pařížským syndromem tedy znovu prohrála. Podobná výzva teď leží na bedrech Karolíny Plíškové.
Karolína Plíšková potká v pondělním prvním kole French Open Číňanku Čeng Saj-Saj.
Karolína Plíšková potká v pondělním prvním kole French Open Číňanku Čeng Saj-Saj. | Foto: Milan Kammermayer

Praha/Paříž - Podivné bezvládí v ženském tenisu nemá konce. Další významný moment příběhu o absenci jednoznačně dominantní hráčky napsala hned v prvním dnu French Open Angelique Kerberová.

Momentální světová jednička dokonala svou letošní tragickou pouť antukovou částí sezony výpraskem od Jekatěriny Makarovové. Na kurtech Rolanda Garrose se letos zdržela pouhých 81 minut. 

"Antuka není můj povrch, nevím, co k tomu víc říct. Necítím se na ní dobře kvůli pohybu. Vždy jsem o krok pomalejší," vysvětlovala rozladěná Kerberová novinářům po zápase.

Její pařížský syndrom se zase o něco prohloubil. Německá hvězda hrála druhý grandslam sezony podesáté v kariéře, přičemž už pětkrát se loučila po úvodním duelu. A co se týče antuky, svalovat na ni vlastní herní krizi by nebylo úplně fér.

Kerberová nehrála zázračně v žádném případě ani předtím. Turnaj nevyhrála od loňského US Open.

Výrazně tak sama ohrožuje vlastní pozici na čele světového žebříčku. Za ní už netrpělivě čeká dvojice pronásledovatelek. Karolína Plíšková půjde na trůn, pokud v Paříži dojde do finále. Simone Halepová musí celý grandslamový podnik vyhrát.

Obojí se v tuhle chvíli zdá jako mission impossible.

Rumunka je sice obecně považována za největší favoritku turnaje, už kvůli působivé antukové jízdě z předchozích týdnů, ovšem čáru přes rozpočet jí může udělat nedoléčené zranění. Z římského finále si do francouzské metropole přivezla natržený sval v pravém kotníku. "Můj start je padesát na padesát," upozornila Halepová. 

Dost možná tak bude celý souboj o post královny jen a jen o české jedničce. Ovšem jestliže Kerberová má z Paříže takřka fobii, Plíšková na tom není o mnoho lépe. V Paříži startovala pětkrát, jejím maximem je druhé kolo.

"Cokoli, co udělám navíc, pro mě bude úspěch," naznačila Češka před turnajem, že ani ona nemá antuku na čele žebříčku oblíbených povrchů.

Byť sama Plíšková stále častěji zdůrazňuje svůj nezájem o možnost postoupit na první místo rankingu, někdejší osmý hráč světa Karel Nováček serveru Aktuálně.cz řekl, že vnitřně musí česká hvězda cítit zvýšenou motivaci.

"Je to něco speciálního, vidina trůnu pro ni přece jen musí něco znamenat. Navíc ta bilance na French Open zatím není hodná takové hráčky, s druhým kolem jako maximem prostě nemůže být spokojená," zamyslel se Nováček.

Podle bývalého daviscupového kapitána Vladislava Šavrdy je jasné, že má Plíšková všechny trumfy v rukou.

"Tu pozici má výbornou. Serena je těhotná a pravděpodobně jde o definitivní konec její kariéry. A Kerberová je na dně. Konstelace je příznivá, nicméně faktem je, že forma Plíškové není hvězdná," uvedl expert.

Jako další tenistky mající v dlouhodobějším horizontu šanci sesadit tápající Kerberovou pak jmenoval kromě Halepové stále nebezpečnější Ukrajinku Elinu Svitolinovou a rovněž v nadstandardní formě hrající Francouzku Kristinu Mladenovicovou.

Ale zpět k Plíškové. Ta se chová naprosto racionálně, když odmítá o postu světové jedničky nahlas uvažovat. V areálu Rolanda Garrose má totiž skromnější primární cíl. V první řadě nenapodobit Kerberovou a vyhrát první kolo. A pak se pokusit o svůj historicky první pařížský průlom mezi dvaatřicet nejlepších.

Plnit tenhle cíl začne v pondělí odpoledne. V úvodním dějství turnaje se utká s Číňankou Čeng Saj-Saj. Duel se 67. hráčkou pořadí je naplánovaný jako třetí na dvorci Suzanne Lenglenové. Plíšková půjde na kurt hned po antukové ikoně Rafaelu Nadalovi.

"Beru každou výhru. Pro mě je to prostě na antuce těžší, můj tenis asi nebude ideální. Ale budu se maximálně snažit a věřím tomu, že můžu něco uhrát," prohlásila Plíšková plnící na grandslamu vůbec poprvé roli nasazené dvojky.

Teď už dokonce nejvýše nasazené hráčky ve startovním poli. Bude tenhle fakt motivací a dávkou sebedůvěry navíc? Nebo rodačce z Loun sváže nohy i ruce? Tahle hádanka se začne rozplétat v pondělí v těsném sousedství Bouloňského lesíku.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy