reklama
 
 

Srbská lvice proti české. Jankovičovou a Kvitovou spojuje prožité peklo a křehká psychika

28. 8. 2017 13:16
US Open začíná duelem Petry Kvitové s Jelenou Jankovičovou. Krátce po páté hodině se utkají na druhém největším kurtu Louise Armstronga.

New York - Obě už zažily o poznání lepší časy. Obě jsou ve svých zemích stále aktivními tenisovými legendami. Jedna byla světovou jedničkou, druhá zůstala těsně pod vrcholem. Naopak jedna nikdy nevyhrála grandslam, zatímco druhá se pyšní dvěma wimbledonskými tituly.

A oběma jejich fanoušci přezdívají "lvice", pro nezdolnou bojovnost.

To však nejsou jediné podobnosti soupeřek v pondělním prvním kole US Open, Jeleny Jankovičové a Petry Kvitové. Jejich boj o postup můžete sledovat v on-line reportáži na Aktuálně.cz.

Obě v posledním období zažívaly těžké chvíle spojené se zdravím. Dvaatřicetiletá Srbka i o pět let mladší Češka zažily peklo.

O prosincovém přepadení a ošklivém řezném zranění Kvitové se v tuzemsku popsaly stohy papíru, méně známé jsou ale starosti Jankovičové. V loňské sezoně kvůli nim nepřijela na turnaj do pražské Stromovky.

Začalo to kuriózním zraněním ramene. Srbka si poranila vazy, když prudce zvedala těžké tašky s tenisovým vybavením. Nemohla dýchat ani spát. A po sérii různých vyšetření bylo ještě hůř. Lékaři objevili cystu na její štítné žláze. 

"Strašně jsem se bála, že mám rakovinu," odhalila Jankovičová pocity nejistoty a strachu. "Zažila jsem deset dní pekla. Z krku mi doktoři odebírali vzorky tkáně pomocí jehly. Všechny výsledky byly naštěstí negativní," oddechla si.

Nakonec podstoupila operaci, při které jí byl nález odstraněn. "Dobře to dopadlo, ale hodně jsem se psychicky natrápila," prozradila srbská hvězda.

Psychicky často trápí i ona své fanoušky. Dalším společným rysem s Petrou Kvitovou je totiž křehká mentální stránka. Když je Jankovičová v pohodě, dokáže porazit kohokoliv. Pokud se ale nechá rozhodit, zažívá těžké prohry a ztrácí duely, které se už už zdají být vyhrané.

Tak jako v semifinále US Open před jedenácti lety. Jankovičová měla tehdy nakročeno do svého premiérového grandslamového finále. Nad favorizovanou Belgičankou Justine Heninovou vedla 6:4 a 4:2. Podávala a měla gembol na 5:2.

První servis byl sporný a Srbka jen na moment ztratila koncentraci, když začala zbytečně diskutovat s umpirovým rozhodčím. Vzápětí zkazila druhé podání a dvojchyba znamenala totální obrat. Celý gem Jankovičová vzápětí ztratila. A nejen gem. V dalším průběhu zápasu totiž neuhrála ani jedinou hru a prohrála po setech 6:4, 4:6, 0:6.

Nevídaný kolaps ji nezlomil. Jankovičová není zvyklá se vzdávat. O dva roky později byla světovou jedničkou. A došla právě v New Yorku do jediného grandslamového finále dosavadní kariéry. 

Nevzdala se nikdy. Ani teď, kdy jí patří až 68. místo světového žebříčku a její sezona skutečně nestojí za nic. Na třinácti z osmnácti turnajů, do kterých nastoupila, vypadla zkušená hráčka hned v prvním kole. Jejím sezonním maximem je třetí kolo z lednového Australian Open. Tristní bilance.

I proto je v prvním kole US Open favoritkou Kvitová, byť je její letní forma rovněž výrazně dole. 

Ve vzájemných zápasech vede Češka 4:3, při posledním setkání - před dvěma lety ve třetím kole Wimbledonu - ale dlouhou třísetovou bitvu nakonec ovládla srbská lvice. Teď přichází čas srovnat účty.

autor: Aleš Vávra | 28. 8. 2017 13:16

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama